چرا ۲۰ سال طول کشید تا عربستان صعودی بمبگذاران برجهای خبر را دستگیر کند؟

گزارشی منتشر شده مبنی بر اینکه عربستان صعودی احمد ابراهیم المغسیل را در بازداشت خود دارد، یک عربستانی شیعه که مغز متفکر حمله سال ۱۹۹۶ به محل سکونت نظامیان آمریکایی در خبیر بود که ۱۹ نظامی آمریکایی درآن کشته شدند.

al-monitor .

موضوعات

sayyida zeinab mosque, saudi arabia, salman bin abdul-aziz al saud, khobar towers, hezbollah, bill clinton, beirut, ali khamenei

شهریور ۴, ۱۳۹۴

صعودی‌ها پس از ۲۰ سال تعقیب فردی که پشت حمله تروریستی خونین به هوانوردان آمریکایی در سال ۱۹۹۶ بود را دستگیر کردند. این پرونده سوالاتی در مورد  نقش رهبر ایران آیت الله خامنه ای در قتل ۱۹ نظامی آمریکایی را به وجود می آورد.

گزارشاتی ارائه شده است از اینکه عربستان صعودی احمد ابراهیم المغسیل یک شیعه صعودی، مغز متفکر حمله به اردوگاه نظامی آمریکا در خبیر در سال ۱۹۹۶ که منجر به کشته شدن ۱۲ نظامی آمریکایی شد را در اختیار دارد.

احمد ابراهیم المغسیل یک شیعه صعودی بوده  که مغز متفکر حمله ۲۵ جوئن ۱۹۹۶ به اردوگاه نظامی آمریکا در خبیر -عربستان صعودی  بوده است. به گفته دفاتر خبری صعودی و پاکستانی المغسیل در بیروت یافت شده و به عربستان فرستاده شده است. ۱۹ پرسنل نیروهوایی آمریکا در حمله خبار کشته  و ۳۷۲ تن زخمی شدند.  اف‌بی‌ای (FBI)  سالها پیش جایزه ای۵ میلیون دلاری برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود تعیین کرده بود.

دفاتر خبری زمان و چگونگی دستگیری المغسیل توسط صعودی ها را با جزئیات ذکر نکردند و همچنین دولت صعودی هنوز هیچ اظهار نظر و یا تائیدی در این مورد ارائه نداده است. برخی دفاتر خبری لبنانی گفته اند المغسیل دو هفته پیش در بیروت دستگیر شده است. مسولان صعودی تملیلی برای اظهار نظر عمومی در مورد حمله خبیر از زمانی که این حادثه در سال ۱۹۹۶ رخ داد، نداشته اند ولی در محافل خصوصی از المغسیل و هم‌دستان ایرانیش یاد کرده اند.

المغسیل در غمیس که در یکی از استانهای شرقی عربستان صعودی است در ۱۹۶۷ به دنیا آمد او به حزب الله صعودی پیوست و یکی از فرمانده های نظامی آن شد.  حزب الله صعودی که حزب الله حجاز نامیده می شود در دهه ۱۹۹۰  بسیار به حزب الله لبنان و سپاه پاسداران انقلاب ایران نزدیک بوده است. عوامل حزب الله صعودی که در استانهای شرقی هم‌جوار غطیف ثبت نام می کردند در اردوگاه‌هایی در لبنان و ایران توسط حزب الله لبنان و سپاه پاسداران تعلیم داده می‌شدند.

در دهه ۱۹۹۰ المغسیل از مسجد سید زینب در دمشق سوریه فعالیت های خود را انجام می داد. این مکان که زیارتگاه شیعیان است از قدیم تا امروز مرکز قوی برای حظور ایرانیان در سوریه بوده است. از سال ۱۹۹۴ المغسیل برجهای خبر و پایگاه هوایی دهاران در نزدیکی خبیر را تحت نظر داشته است. در آن زمان آنجا مرکز اصلی نیرو هوایی آمریکا برای عملیات بر مناطق با ممنوعیت پرواز بر روی عراق بود.  طبق ادعانامه اداره دادگستری در سال ۲۰۰۱ بازدید های دوره ای از دهاران برای سرکشی به تجسس‌ها و جذب شیعه‌های محلی صعودی برای حمله داشته است. بر اساس این ادعانامه ایرانی ها به او آموزش دادند که تجهیزات آمریکا را در عربستان صعودی شناسایی کنند .

معاون وزیر دفاع آمریکا گفت من چند ساعت پس از حمله به مکان بمبگذاری خبیر رسیدم. آنجا ویران شده بود. المغسیل کامیونی حامل بمب را به نزدیکی دیوار محافظ در نزدیکی اردوگاه برده بوده و سپس از راه دور بمب را منفجر کرده بود. این بمب معادل ۲۰۰۰۰ پوند تی ان تی(مواد منفجره) بود که بسیار از بمبی که برای نابودی اردوگاه نیرو دریایی در بیروت استفاده شده، بزرگتر بود. به علاوه آمریکایی هایی که کشته و زخمی شدند ده‌ها  کارگر صعودی و آسیای شرقی آسیب دیدند. گفته می شود المغسیل سریعاً پس از این حمله با پروازی به سمت ایران رفته است.

در دیدار من با مقامات بلند پایه صعودی روز پس از حمله، آنها حزب الله صعودی را مسئول این حمل می دانستند. این مشخص است که صعودی ها اقدامات اطلاعاتی زیادی در مورد این گروه داشته و حملات قبلی را بدون اینکه به واشنگتن گفته باشند خنثی نموده اند. صعودی ها مطمئن بودند که این کار ربطی به اسامه بن لادن ندارد. آنها می دانستند المغسیل از ابتدا مغز متفکر این عملیات بوده است.

در حین بازرسی نقشه صعودی ها نگران این بودند که واشنگتن از این حادثه برای حمله به ایران استفاده کند.  در آن زمان ولیعهد عبدالله بن عبد العزیز آل صعود که نایب رسمی ملک فهد  که به دلیل سکته از ولی عهدی کناره گیری کرد گفت ما به دنبال جنگ دیگری در خلیج و مقابله با اقدامات انتقام‌جویانه ایران نیستیم. وزیر داخلی شاهزاده نیف بن عبد العزیز آل صعود کاملاً مطمئن بود که نباید در بازرسی‌های آمریکا شرکت داشت. این کار ممکن است باعث تضعیف امنیت صعودی و وزارتخانه‌ شود.

بیل کلینتون رئیس جمهور آمریکا نوع دیگری از انتقام را انتخاب کرد ، تمام افسران سپاه پاسداران و اطلاعات ایران در سرتاسر جهان توسط اداره اطلاعات آمریکا شناسایی شدند. ریچارد کلارک مشاور ضد تروریسم کلینتون بعدها اینگونه نوشت که عملیات شناسایی ایران را متقاعد کرد که تا آخر دهه ۱۹۹۰ دیگر تجهیزات آمریکا را مورد هدف قرار ندهد.

در جوئن ۱۹۹۹ دفتر کلینتون اعلام کرد که تهران که اطلاعات مهمی در مورد سپاه پاسداران و حزب الله لبنان دارد که در این حمله نقش داشته است. سلطان عمان به درخواست کلینتون این پیغام را به ایران رساند. ایران هرگونه نقش در این حمله را رد کرد. آنها همچنین اطمینان دادند حملات دیگری رخ نخواهد داد.

ادعانامه اداره دادگستری در ۲۰۰۱ نشان داد که بمب توسط تعدادی از اعضاء حزب الله لبنان ساخته شده است. این ادعانامه همچنین نشان می دهد که المغسیل در ارتباط نزدیک با مسولان ایرانی به منظور طراحی و پیاده سازی حمله بوده است. این مسولان نه مشخص شده و نه نام برده شده اند.

در سال ۲۰۰۱ دادگاه فدرالی ۲۵۴ ملیون دلار به دلیل آسیب رسیده شده به خانواده های نظامیان کشته شده در خبیر غرامت خواست. دادگاه اعلام کرد که ایران مسول این حمله است زیرا این بمب در اردوگاه سپاه پاسداران در لبنان ساخته شده است و اینکه خامنه‌ای عملیات را تایید کرده است.

المغسیل مسئول ارشد حزب الله صعودی بود که با ایران  ارتباط  داشته است. او احتمالاً می داند چه کسی در طراحی این حمله از تهران نقش داشته است. اگر همکاری کند سلسله مراتب این عملیات مشخص خواهد شد. احتمالاً  بازجویی های المغسیل برخی از موارد به صورت انتخابی به بیرون درز کرده تا  نقش خطرناک خامنه ای را مطرح کند.

اخبار دستگیری المغسیل سوالاتی در مورد اینکه چگونه  ۲۰ سال تعقیب امروز نتیجه داد بر می انگیزد.  این زمان بندی برای افزایش بدگمانی‌ها می باشد. آیا این اخبار برای یاد آوری کردن به آمریکا در مورد نقش ایران در تروریسم هم زمان با اوج مناقشات کنگره آمریکا در مورد توافق هسته ای ایران می باشد؟

آنها بر این باورند که این توافق موجب خروج ایران از انزوا، افزایش قدرت آن و افزایش شرارتهای منطقه ای می شود. ریاض در مورد نگرانی‌هایش سکوت کرده است ولی در جنگی غیر مستقیم با ایران در یمن قرا دارد. حتی اگر زمان بازداشت المغسیل تصادفی باشد ، تصمیم برای درز دادن این اخبار عمدی و در جهت تاثیر گذاشتن بر مناقشات کنگره‌ای است.

منابع صعودی همچنین اعلام کردند ملک سلمان بن عبد العزیز آل صعود  اوایل ماه دیگر به واشنگتن خواهد رفت. قطعاً دستگیری المغسیل مسئله عمده این دیدار است و سوالاتی را در مورد دسترسی آمریکا به بازجویی های المغسیل در عربستان و انتقال او به آمریکا ایجاد می شود. سفر پادشاه می تواند تقشه مهمی در مورد مناقشات ایران داشته باشد.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • Al-Monitor Archives
  • The Week in Review
  • Exclusive Events
  • Invitation-only Briefings

Recommended Articles

تدابیر مسکو برای کاهش تنش میان ایران و اسرائیل
ماکسیم سوچكوف | | خرداد ۱۱, ۱۳۹۷
نتانیاهو روی افزایش تنش با ایران حساب کرده‌است
مرور اخبار هفته | | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷
گزینه‌های اسرائیل برای کاهش تنش با ایران
Yossi Beilin | | اردیبهشت ۵, ۱۳۹۷
پوتین، اردوغان و روحانی حلقه اعتمادشان در سوریه را گسترش می‌دهند
مرور اخبار هفته | Defense/Security cooperation | فروردین ۱۹, ۱۳۹۷
بازداشت شیرازی و احتمال کاهش نفوذ ایران در عراق
علی معموري | | اسفند ۲۷, ۱۳۹۶

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Gulf

al-monitor
بندبازی محتاطانه کویت میان ایران و عربستان سعودی
Hamad H. Albloshi | GCC Relations | خرداد ۳, ۱۳۹۷
al-monitor
موج انتقادها از ولیعهد سعودی در سفر به آمریکا
بروس ریدل | محمد بن سلمان | فروردین ۶, ۱۳۹۷
al-monitor
خشنودی روحانیون سعودی از سیاست خارجی فرقه‌گرایانه عربستان
بروس ریدل | GCC Relations | بهمن ۶, ۱۳۹۶
al-monitor
سعودی‌ها تظاهرات در ایران را رصد می‌کنند
بروس ریدل | GCC Relations | دی ۱۸, ۱۳۹۶