ישראל פולס

כשהייאוש הפלסטיני יתורגם לאלימות

p
המחבר
בקצרה
הפלסטינים לא מדברים (עדיין) במונחים של אינתיפאדה חדשה, אך ככל שהייאוש מ"דיל המאה" יגדל, כך תגדל בהתאמה המוטיבציה לפיגועים ואלימות. התהליך הזה עשוי להתחזק אם ישראל תעבור לשלב המעשים ותספח התנחלויות.

ביום חמישי בשבוע שעבר [23 בינואר], כשנודע על כוונת הנשיא דונלד טראמפ לפרסם את פרטי "דיל המאה" ביום שלישי - היום שבו תתכנס מליאת הכנסת כדי להצביע על הקמתה של הוועדה המיועדת לדון בבקשת החסינות של בנימין נתניהו - ההתייחסות לתכנית הייתה בעיקר פוליטית. זה נראה כמו התערבות בוטה של הנשיא האמריקאי בבחירות בישראל. הרי נכון יותר להציגה רק לאחר שתורכב ממשלה חדשה. ולכל זה התווספה הזמנתו המפתיעה של בני גנץ לבית הלבן, שהיענותו אליה משמעה היעדרות מהדיון בכנסת. מה עוד שסגן הנשיא מייק פנס אמר, אולי לא בכוונה, שהזמנת גנץ לפגישה עם טראמפ נעשתה בעקבות בקשתו של נתניהו...

התחושה בישראל בכלל ובכחול לבן בפרט הייתה שמדובר בטריק פוליטי, במלכודת, שנועדו לסייע לנתניהו ולפגוע בגנץ. איכשהו יו"ר כחול לבן יצא מזה טוב, כשביקש ונענה בחיוב להגיע לבית הלבן לפגישה עם טראמפ ביום שני, בנפרד מנתניהו, כדי שיוכל מיד לאחריה לחזור לארץ ולהשתתף בדיון בכנסת. המהלך של גנץ הוכיח כי עיתוי פרסום התכנית אכן היה "הצגת בחירות". נתניהו מיהר לארגן לעצמו פגישה נוספת עם טראמפ ביום שני, כמובן לפני גנץ. במצב הזה, אין פלא שרבים מהישראלים רואים בתכנית משחק פוליטי שלא באמת יוביל להסכם שלום.

אחרי פגישותיהם עם טראמפ, שני "היריבים הטובים" (כהגדרתו) גנץ ונתניהו שיגרו מחמאות על אומץ לבו של הנשיא ועל היתכנות להסכם היסטורי עם הפלסטינים; אבל נדמה היה שראשם טרוד יותר באפקט פרסום התכנית על הבחירות ב-2 במארס. עד אז כולם ישחקו את המשחק, אבל לא כך במערכת הביטחון הישראלית.

פרסום פרטי "דיל המאה" צפוי ביום שלישי בערב שעון ישראל [28 בינואר], בנוכחות טראמפ ונתניהו. כלומר במעמד צד אחד, ללא הפלסטינים. הפלסטינים מצידם מתרגמים זאת להשפלה. ובינתיים, קריאות הימין ליישם באופן מיידי את התכנית (שפרטיה המלאים לא נחשפו עדיין) ולספח שטחים, ומנגד הזעם והתסכול ברשות הפלסטינית – אינם מבשרים טובות.

בכיר לשעבר במערכת הביטחון אומר בשיחה עם אל-מוניטור, כי במשך כל שנותיו בתפקידי שטח האקסיומה המקובלת הייתה שככל שהייאוש הפלסטיני גובר בהעדר אופק מדיני, המוטיבציה להסלמה עולה באופן ישיר. "זו משוואה שאין עליה עוררין", הוא קובע ומוסיף, "הסכם השלום עם מצרים והגעתו ההיסטורית של הנשיא סאדאת לירושלים קרו רק לאחר מלחמת יום כיפור והתחושה שהשפלת תבוסת ששת הימים נמחקה. הכבוד המצרי חזר ועכשיו אפשר לדבר תכלס".

לדבריו, במקרה של "דיל המאה" טראמפ מתנהג כמי שעושה עסקים בדורסנות. הוא לוחץ את הצד השני להסכם – הפלסטינים – ולא נותן לו מוצא. "זה חוסר הבנה בסיסית של הדברים. כשעובדים על תהליך מדיני טעון, מורכב ורגיש כל כך, השפלה של הצד השני משיגה את ההפך. כאן הכבוד משחק תפקיד הכי חשוב, ולא רק במזרח התיכון". 

במפגש טראמפ-נתניהו בבית הלבן, אמר הנשיא האמריקאי כי הוא כבר קיצץ בסיוע הכלכלי לפלסטינים. לדבריו, כשיחושו את המחסור הם יסכימו לקבל את עקרונות הדיל. "זה לא משהו שאהבתי לעשות אבל עשינו את זה. אם זה יצליח, תהיה תרומה חשובה מאוד, ואם לא החיים יימשכו", אמר טראמפ. עם זאת, ספק אם החיים אכן ימשיכו כרגיל אם ישראל תספח חד צדדית שטחים.

ביום שני [27 בינואר], במקביל לפגישותיהם החגיגיות של גנץ ונתניהו בבית הלבן, הפלגים הפלסטינים כולל הפת"ח קראו להפגנות המוניות ברחבי הגדה וברצועת עזה. הוועדה המארגנת של "צעדת השיבה" אף הודיעה כי ההפגנות והתהלוכות יתחדשו. הקריאה, שבאה מתוך ייאוש ותסכול, נתפסת בישראל כמתן אור ירוק לאלימות, מעין ניצוץ ראשון שעלול להוביל להסלמה. אמנם הפלסטינים לא מדברים במונחים של אינתיפאדה חדשה, אך כאמור ככל שהייאוש יגדל כך תגדל בהתאמה המוטיבציה לפיגועים ואלימות.

נקודה נוספת ומהותית, שהיא פועל יוצא מהתוכנית המתריסה כלפי הפלסטינים, היא יצירת שותפות גורל בין עזה לגדה למורת רוחה של ישראל, שדווקא מרוצה, וזאת בלשון המעטה, מהפיצול בין חמאס לפת"ח ובין עזה לגדה.

תוכנית טראמפ, כך על פי דיווחים מוקדמים, מציעה להקים מנהרה בין עזה לגדה, שתחבר בין שתי הישויות. ממשל טראמפ גם דורש מהרשות הפלסטינית לחזור ולשלוט בעזה ולפרז אותה מנשקה. לשיטת טראמפ, ממשלו של אבו מאזן ברמאללה הוא ממשל בעייתי שיש לאלץ אותו לקבל את התכנית, אבל במקביל חמאס והג'יהאד האסלאמי הם שחקנים נעלמים. הם לא קיימים מבחינת התכנית, כמו אין להם השפעה כלל על המתרחש בזירה הפלסטינית. לכן, לא רק שהתכנית הזאת אינה בת ביצוע ואינה מציאותית, היא פועלת בניגוד לאינטרס הישראלי המעדיף שתי ישויות פלסטיניות נפרדות ומפוצלות ומקרבת את הפיוס בין חמאס לפת"ח לכדי שילוב כוחות.

התהליך הזה [של פיוס פלסטיני] עשוי להתחזק אם ישראל תעבור משלב הדיבורים לשלב המעשים ואכן תספח שטחים והתנחלויות. או אז האלימות עלולה לגבור תוך התקרבות משמעותית בין שני "היריבים הלא טובים", חמאס ופת"ח. אם היה מדובר בתוכנית שלום בת ביצוע, כל הסכנות הללו היו מתגמדות; אבל לא כך כשברור ששלום לא ייצא מדיל המאה אלא רק הגברת המתיחות, שעלולה להוביל להתנגשות.

בשלב הזה נדמה שאף אחד במערכת הביטחון אינו מעוניין לקלקל את "החגיגה". כשהרוב המכריע במערכת הפוליטית מדבר על רגע היסטורי והנשיא האמריקאי מעניק לישראל "הסכם חלומות" על מגש של כסף, נדמה שבמערכת הביטחון מעדיפים לשמור את הביקורת מחוץ לדיון ציבורי. אבל כשהייאוש הפלסטיני יתורגם לאלימות בשטח ויתפוצץ לישראלים בפנים, במערכת הביטחון לא יופתעו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: us-israel relations, demonstrations, gaza strip, hamas-fatah relations, deal of the century, benny gantz, benjamin netanyahu, donald trump

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept