האם מצביעי הדור הבא יידעו מהם דמוקרטיה והקו הירוק ?

מאות אלפי מצביעים בבחירות האחרונות למדו בבית הספר שמדינת ישראל משתרעת מהים עד הירדן ומי שמערער על כך סוטה מדרך הישר, מהקונצנזוס, מהישראליות. זה ביטוי לבורות שמתנחלת בחברה הישראלית בכל הנוגע למהות הדמוקרטיה.

al-monitor .

אפר 30, 2019

שיעור גאוגרפיה בכיתה ד' בבית ספר ממלכתי בהרצליה. המורה יעל (שם בדוי) מציגה בפני התלמידים מפת תבליט של ארץ ישראל השלמה, מהים עד הירדן. "זו מדינת ישראל, המדינה שלנו," מסבירה המורה. "אבל המורה, זה לא נכון," מעירה התלמידה גליה בר-טל, ''חסר במפה סימון של הקו הירוק.'' שבע שנים חלפו מאז אך גליה, נערה נבונה ובעלת מודעות פוליטית, זוכרת היטב את הנזיפה של המורה בפני הכיתה. ''גליה, תפסיקי להכניס פוליטיקה לכיתה.''

אביה של גליה, פרופ' דניאל בר-טל, פסיכולוג פוליטי בכיר, לא הופתע מתגובת המורה. "המורים מעבירים את הערכים המקובלים בחברה שהם חיים בה," אמר השבוע בר-טל בשיחה עם אל-מוניטור. "כל חינוך הוא פוליטי, וכל מפה של מדינת ישראל היא פוליטית, אבל הקו הירוק נוגד את רוח השלטון ולכן הוא פסול בעיני המורה."

סיפורה של גליה מציע עוד הסבר להתחזקותו של הימין השמרני על חשבון השמאל הציוני. אלפים מתלמידיה של המורה יעל שהצביעו בבחירות האחרונות [אפריל 2019], למדו שמדינת ישראל משתרעת מהים עד הירדן ומי שמערער על כך סוטה מדרך הישר, מהקונצנזוס, מהישראליות. לא בטוח שהמורה יעל יודעת  מהו הקו הירוק. הסימון של גבולות ה-4 ביוני 1967 נעדר מספרי הלימוד ששימשו אותה כתלמידה.

סקרים שערך מכון "הגל החדש" עבור היומון ישראל היום ב-2015 וב-2018 מראים שכל מורה וכל תלמיד שני אינם יודעים מהו הקו הירוק. אחד המורים כתב שזהו "גבול לא אמיתי שאנשים החליטו שארץ ישראל צריכה להתחלק לפיו". בין התשובות אפשר למצוא: "קו דמיוני שמאלני", "גבול בין ערביי ישראל לישראל", "הקו המסמן את גבולות 69'", "מעבר גבול בין ישראל לפלסטין", "קשור לגבולות מדינת ישראל או משהו כזה" ואפילו "קו להודעה על איכות סביבה".

פרופ' בר-טל, איש שמאל שהתמחה בחקר תכניות לימוד, מציין שספרי לימוד משמשים את השלטון כדי להעביר באופן שיטתי נרטיבים לאומיים נרחבים. "הם מבטאים את האידיאולוגיה והאתוס של החברה ומקנים ערכים, מטרות ומיתוסים אשר החברה שואפת לשדר לדורות חדשים", מסביר הפרופסור.

האידיאולוגיה שמבטאת שלילת הקו הירוק היא חלק מהדה-לגיטימציה של המחנה הפוליטי שתומך בחלוקת הארץ על בסיס קווי 67'. אם משרד החינוך יופקד בידי הרב רפי פרץ, כפי שהסתמן השבוע, יו"ר הבית היהודי ירתום את מערכת החינוך הממלכתית להחדרת חזון ארץ ישראל השלמה. אך גם בתקופות שמפלגת העבודה הייתה בשלטון, ראשיה נהגו בקו הירוק כאילו הם מהלכים על חבל דק על פי התהום. שר החינוך יגאל אלון, איש אחדות העבודה, היה זה שהורה בשנת 1972 למחוק את הקו הירוק מספרי הלימוד. שרת החינוך יולי תמיר ממפלגת העבודה  הכריזה ב-2007 (תחת לחץ כבד משמאל) כי הורתה להכניס את הקו הירוק לספרי הלימוד. גדעון סער מהליכוד, שירש את פרופ' תמיר במשרד החינוך, חיפש את הקו הירוק בספרים ולא מצא.

רם כהן, מנהל בית הספר תיכונט ע"ש אלתרמן בתל אביב, לא הופתע גם הוא מהסיפור של גליה והמורה יעל. "המורה הפנימה את תפישת הימין שהשמאל לא לגיטימי ופוחדת לקיים שיח פתוח עם התלמידים בנושא 'פוליטי'", הוא אומר בשיחה עם אל-מוניטור. לדבריו, זהו ביטוי לבורות שמתנחלת בחברה הישראלית בכל הנוגע למהות הדמוקרטיה. "הם לא מבינים למה זה לא בסדר לירות בבחור ערבי כפות, וחושבים שלהצביע פעם בכמה שנים בעד חשוד בפלילים זה בסדר", אמר כהן.

כיצד מורה, ועל אחת כמה וכמה תלמיד, אמורים להתמודד עם הסתירה בין חוק הלאום, כמו גם ההכרזה של ראש הממשלה כי "ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי ושלו בלבד", לבין דו"ח מבקר המדינה שדורש ממערכת החינוך להעביר מסר חד-משמעי לכל הזרמים במערכת החינוך כי "ישראל היא מדינה דמוקרטית השייכת לכל אזרחיה"?  

בדו"ח מיוחד שפרסם בשנת 2016, כתב המבקר כי מהלכים שיזם משרד החינוך לסובלנות ולחיים משותפים לא יושמו כלל או שיושמו במידה מצומצמת ובלא זיקה ישירה למאבק בגזענות בקרב תלמידים. הוא הגדיר זאת כ"כשל בהכשרת מורים לאזרחות ובמקצועות אחרים רלוונטיים."

ד"ר זאב דגני, מנהל גימנסיה הרצליה, אומר לאל-מוניטור שלמרות שחוזר מנכ"ל משרד החינוך מתיר זאת במפורש, המנהלים והמורים נרתעים מלהביע את עמדתם הפוליטית. "היחידים שעושים זאת הם אלה שמדברים על 'ארץ ישראל כולה שלנו'", אומר דגני, "כי הם יודעים ששר החינוך יגבה אותם". לדבריו, ''מערכת החינוך מלאה בגנרלים מתוסכלים במילואים ובפחדנים". דגני סיפר השבוע, כי בכניסה לספריית בית הספר תלויה מפת ארץ ישראל עם הקו הירוק. "זו המזוזה שלי והיא תהיה שם עד שיבעטו אותי החוצה", הוא מצהיר. דגני גאה בכך שבקלפי שהוצבה ב-9 באפריל בבית הספר, 85 אחוז מהתלמידים הצביעו בעד מפלגות המרכז והשמאל, "כולל ילדים מדרום תל אביב", מדגיש המנהל. חזקה שהם יודעים שהקו הירוק אינו המצע של מפלגת הירוקים. 

דגני וכהן הם מנהלים שנהנים מעצמאות יתרה. הם מרשים לעצמם לפתוח את בתי הספר שלהם בפני ארגון "שוברים שתיקה" וארגוני  שמאל אחרים. למחרת הבחירות לכנסת, החלה להתארגן קבוצה של עשרות אנשי חינוך בכירים מכל רחבי הארץ, ששמו לעצמם מטרה לשחרר את מנהלי בתי ספר מהפחד לסטות מהתלם. "הגיע הזמן שהמנהלים והמורים יתעוררו", מסכם כהן, "עליהם להבין שהם נושאים באחריות לגורל הדורות הבאים".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

מדוע הישראלים מעריצים את הנשיא טראמפ?
עקיבא אלדר | דונלד טראמפ | יול 23, 2019
ההסתה נגד סער: לאן נעלמה הקוליגיאליות של בכירי הליכוד?
מזל מועלם | | מאי 21, 2019
האם השמאלנים יכניסו לכנסת מפלגת ימין קיצוני?
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 14, 2019
האם טריק השמאלן של נתניהו יעבוד מול גנץ?
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2019
גנץ הפך את חוק הלאום לנייר הלקמוס של הבחירות
מזל מועלם | | ינו 17, 2019

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020