ישראל פולס

הערכה: הפלת המטוס הרוסי – אירוע שובר שוויון שתוכנן בטהרן

p
המחבר
בקצרה
בישראל סבורים שאיראן מנסה למקד את פעילותה בסוריה דווקא באזורים רוויי רוסים, בתקווה ליצור חיכוך בין רוסיה לישראל. החשש הגדול כעת הוא ממאמץ איראני להעברה חפוזה של טילים מדויקים לחיזבאללה, תוך ניצול המשבר.

בעוד מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, יושב בקרמלין [20 בספטמבר] ומציג לעמיתיו הרוסים את ההוכחות החותכות לכך שישראל פעלה בתום לב, מקצועיות ודיוק במהלך הפצצת חיל האוויר בסוריה שהובילה להפלת מטוס הביון הרוסי, חידשו הרוסים את האופנסיבה האנטי-ישראלית: השגרירות הרוסית בישראל פרסמה הודעה חריפה נגד חוסר האחריות הישראלית, שגרמה לטענתה למותם של 15 אנשי צוות אוויר רוסים, בעוד משרד החוץ של הקרמלין פרסם הודעה שלפיה ישראל חייבת לקיים חקירה רצינית יותר אשר להשתלשלות הנסיבות שהובילו לאסון.

הרוסים משחקים בישראל כעת כחתול בעכבר. למרות "הודעת ההרגעה" של ולדימיר פוטין ביום שלישי, שבה אמר שישראל לא הפילה את המטוס, ממשיכים הרוסים להעלות ולהוריד את גובה הלהבות במשבר החריף בינם לבין ירושלים. החשש הגדול בישראל הוא ממאמץ איראני שיתמקד בימים הקרובים בהעברה חפוזה של טילים מדויקים וארוכי טווח לחיזבאללה, תוך ניצול הקיפאון הזמני בישראל והעובדה שבשבוע-שבועיים הקרובים לא יעז צה"ל להמשיך את מרתון התקיפות שלו, כפי שנהג ביתר שאת בשנה האחרונה.

בישראל, לעומת זאת, ממשיכים להתעקש: "אם יעברו משלוחי נשק שעלול לסכן אותנו, ננהג כפי שנהגנו עד כה. ישראל שומרת לעצמה את הזכות להגנה עצמית", אמר לאל-מוניטור מקור ביטחוני בכיר.

בשיחותיו במוסקבה הציג נורקין לרוסים דוח מפורט של חיל האוויר על האירוע כולו, באנגלית וברוסית. הדוח מכיל גם את המספרים המדויקים של טילי נ"מ שהסורים יורים באופן לא מדויק, לא ממוקד ולכל עבר אל מול תקיפות חיל האוויר. על פי ההערכה, נורקין ניסה להוכיח שהסורים הם שנוהגים בחוסר אחריות.

במהלך תקיפת חיל האוויר בחודש מאי את בסיס האוויר 4T, אמר נורקין, ירו הסורים 170 טילי קרקע אוויר. "ירי כבד כזה, שאינו מכוון אלא מבוצע לכיוון המשוער של האויב, יכול לסכן כל מטוס אקראי העובר בסביבה, וגם כאלה שאינם נמצאים ממש בסביבה", אמר לאל-מוניטור גורם צבאי ישראלי בכיר, "הרוסים צריכים להבין שהסורים אינם מתפעלים את מערכות ההגנה האווירית שהם מספקים להם כנדרש, וצריך לקוות שלא יספקו להם מערכות משוכללות יותר, מה שיגדיל עוד יותר את הסיכון לכל מטוסי האזור".

בישראל מעריכים כי איראן מנסה למקד את פעילות ההתבססות והעברת אמצעי הלחימה "שוברי השוויון" לחיזבאללה דווקא באזורים רוויי רוסים, בתקווה שזה אכן ייצור חיכוך בין ישראל לרוסיה. על פי ההערכה הזו, הפלת המטוס הרוסי בעקבות תקיפת חיל האוויר היא אירוע "שובר שוויון" שתוכנן בטהרן, בתקווה שכעת יורו הרוסים לישראל לדומם מנועים ויכריזו על צפון סוריה, או על כל המרחב האווירי שלה, כסגור למטוסים ישראלים. הכרזה כזו לא אירעה, אבל הרוסים הודיעו ביום רביעי בבוקר על סגירת המרחב הסורי למשך שבוע, "לצורך תרגיל". לכל הצדדים ברור שמדובר, בעצם, בתרגיל מנהיגות.

בישראל כאמור חוששים שהאיראנים ינצלו את חלון הזמנים הזה, ולא ברור כיצד תגיב ישראל אם זה אכן יקרה. חיל האוויר הישראלי אינו זקוק לחדירה אל שמי סוריה כדי לבצע תקיפות, לישראל יש אמצעים נוספים כמו ירי טילים מספינות של חיל הים. כך או אחרת, כל החלטה שישראל תקבל בשבועות הקרובים באשר לתקיפות בסוריה, תהיה קשה בהרבה מקודמותיה.

האלוף נורקין הציג לרוסים את לוח הזמנים של האירוע כולו, שממנו אפשר היה להשתכנע שההתראה הישראלית בטרם התקיפה הועברה לרוסים במועד שבו הועברו כל ההתראות, כפי שסוכם במנגנון המיוחד למניעת חיכוך שהוקם בין שתי המדינות. נורקין סתר בכך את הפרסומים שלפיהם ישראל הודיעה לרוסים על התקיפה "דקה אחת" לפני שאירעה. הוא גם הציג לרוסים את מיקומם של מטוסי חיל האוויר בכל שלבי האירוע ואת העובדה שלא היה ביניהם לבין מטוס האיליושין הרוסי כל קשר.

"המטוסים שלנו כבר לא היו בשטח אלא עמוק בתוך המרחב האווירי של ישראל כשהסורים החלו לשגר טילי נ"ט בקצב מטורף", אמר נורקין לרוסים, על פי מקור ישראלי הבקיא במפגשים במוסקבה. הבעיה היחידה היא שנכון ליום שישי בבוקר [21 בספטמבר], כמה שעות לאחר שובו של נורקין ממוסקבה, עוד אין בישראל מי שמוכן לקחת את האחריות ולקבוע כי המשבר הסתיים. על פי דיווח בלבנון, רוסיה אף דחתה את התחקיר שהציג נורקין.

ביום חמישי הודיע ראש הוועדה לאנרגיה אטומית בישראל זאב שניר, כי איומיה של איראן על מתקני הגרעין בישראל מחייבים את שדרוגם ותגבורם. "איננו יכולים להתעלם מהאיומים המפורשים של איראן ושלוחותיה", אמר שניר בכנס של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, "האיומים הללו מחייבים את ישראל לנקוט פעולה ולהמשיך לשמור ולהגן על מתקני הגרעין שלה, המשודרגים ומחוזקים באופן קבוע... כדי לעמוד בכל מתקפה".

הצהרתו זו של שניר, שהגיעה בהפתעה מוחלטת, היא חלק בלתי נפרד מהמלחמה הניטשת בשנתיים האחרונות בין ישראל לאיראן, חיזבאללה ומשטר אסד. ישראל מאותתת לאיראנים שהיא לא מתרגשת מאיומיה על "דימונה".

במקביל להודעה הישראלית, נאם באותו יום (חמישי) גם חסן נסראללה מזכ"ל חיזבאללה, ושדרג עד מאוד את רהבתנותו ואת איומיו על ישראל: הוא כינה את התקיפות של ישראל בסוריה "בלתי נסבלות" וטען כי אם תפרוץ מלחמה בין הצדדים ישראל תתייצב מול הלא נודע, לאור העובדה שבידי חיזבאללה כמות גדולה של טילים מדויקים, למרות התקיפות הישראליות. ראש הממשלה נתניהו מיהר לענות לנסראללה: "אם יתעמת איתנו, יספוג מכת מחץ שהוא אינו מסוגל לדמיין", אמר.

הצהרותיו התכופות של נתניהו, וכמוה הצהרתו של ראש הוועדה לאנרגיה אטומית, זוכים מאחורי הקלעים לביקורת פנים ישראלית. "בשביל מה צריך להיכנס לקטטות הללו", אמר לאל-מוניטור בכיר לשעבר במערכת הביטחון הישראלית, "במקום לתת להם לדבר ולהתמקד בעשייה, אנחנו מחממים את הזירה במלחמת הצהרות מגוחכת". לבכיר הייתה גם ביקורת על נאום שנשא נתניהו לאחרונה בתוככי הקריה הגרעינית הישראלית בדימונה. זה קרה באוגוסט, במהלך טקס שבו נקראה הקריה על שמו של הנשיא המנוח שמעון פרס ז"ל. "מי שמאיים עלינו בכליה", אמר נתניהו בטקס, "מעמיד את עצמו בסכנה דומה".

"בשביל מה להעמיד את הקריה הגרעינית בישראל באור הזרקורים, כשאתה דורש מהעולם לפרק את התשתית הגרעינית באיראן? למה לא לתת לצד השני להצהיר ולדבר ולנקוט בנשק הוותיק והיעיל שלנו, העמימות?", אמר הבכיר לשעבר, "סייג לחוכמה שתיקה".

 

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: hezbollah, dimona, nuclear facilities, russian involvement syrian crisis, israeli strike on syria, russian-israeli relations, iranian threat

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept