ישראל פולס

יאיר נתניהו הוא ה"באנון" של אביו ראש הממשלה

p
המחבר
בקצרה
עם פוסטים שטופי גזענות, שנאת ערבים ומיעוטים, יאיר נתניהו נחשב לדמות דומיננטית בבית ראש הממשלה. אבל בניגוד לטראמפ שהדיח את יועצו סטיב באנון, נתניהו לא ידיח את הבן יאיר שממלא עבורו תפקיד חיוני: הוא מאותת לימין הקיצוני איפה נמצא הלב של משפחת נתניהו.

זמן קצר לאחר הפגנת הימין הקיצוני בווירג'יניה [12 באוגוסט], בה נהרגה הת'ר הייר, פעילת שמאל אמריקאית בת 32, העלה יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, פוסט בעמוד הפייסבוק שלו. "צריך לשים דברים תחת פרספקטיבה", כתב נתניהו ג'וניור, "אני יהודי, אני ישראלי. הניאו נאצים החלאות בווירג'יניה שונאים אותי ואת ארצי. עם זאת הם שייכים לעבר. הגזע שלהם גוסס. עם זאת, הבריונים של אנטיפה ו-BLM אשר שונאים את המדינה שלי, ולדעתי גם את אמריקה באותה מידה, הופכים חזקים יותר ויותר, וסופר-דומיננטיים באוניברסיטאות באמריקה ובחיים הציבוריים".

נתניהו הקפיד לפרסם את הפוסט בעברית ובאנגלית. הסערה הציבורית בישראל פרצה כמעט מיד. בניגוד לאביו, נתניהו ג'וניור לא מנסה אפילו להסתתר תחת מסיכת פוליטיקלי-קורקט מזויפת. הוא ערך בדיוק את אותה ההשוואה שערך כמה ימים קודם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, כשגינה את הקיצונים "משני הצדדים" לאחר אירועי וירג'יניה.

נתניהו הגדיל לעשות: על פי משנתו של "היורש" הרשמי של משפחת נתניהו, נזקם של ארגוני שמאל וארגונים הלוחמים למען זכויות שחורים גדול מהנזק השולי של הניאו-נאצים ואנשי "הכוח הלבן".

יאיר נתניהו בן ה-26 נחשב לדמות החזקה והדומיננטית ביותר במעון הרשמי ברחוב בלפור בירושלים. רינונים על עוצמתה של הגברת שרה נתניהו ויכולתה לתמרן גם את החלטותיו של בעלה נשמעים בישראל מזה עידנים. כעת מתברר שהבן הבכור (לנתניהו יש גם בת מבוגרת יותר מנישואים ראשונים, אך היא לא באמת נספרת בבלפור) מנהל את שניהם. את האב ואת האם. הוא-הוא, רוח הקודש.

בימים הראשונים שאחרי אירועי וירג'יניה, נתניהו עצמו דמם ולא פרסם הודעה כלשהי. במערכת הפוליטית בישראל נמתחה עליו ביקורת קטלנית, בעיקר משמאל, אבל לא רק. גם אישים כיאיר לפיד, הנזהר בדרך כלל מלבקר את ראש הממשלה בנושאים הקשורים למדיניות חוץ, הביעו דעה נחרצת.

רק שלושה ימים לאחר האירוע, ויממה אחרי שהנשיא טראמפ תיקן את תגובתו ופרסם גינוי מפורש יותר לפעילי האלט-רייט והניאו נאצים שצעדו בווירג'יניה, הצטרף גם נתניהו למגנים. ראש הממשלה משתדל לא להרגיז את הנשיא בימים אלה. המחלוקת הקשה שנחשפה כאן במאמר קודם, בעניין ההסדר המתגבש בסוריה, מספיקה לו. לעומתו, הבן שלו לא רואה את עצמו כבול לכללי ההתנהגות הללו.

רבים רואים ביאיר נתניהו את האלטר-אגו של אביו. "מה שיאיר אומר, זה מה שביבי חושב", אמר לאל-מוניטור גורם בכיר בליכוד, "מה שהוא שומע בסלון בבלפור הוא מוציא בפייסבוק, הוא יכול להרשות את זה לעצמו, הוא לא בתפקיד ממלכתי כלשהו ואין לו שום עכבות או מעצורים".

ישנם סימנים לא מעטים לכך, שהמציאות מרחיקת לכת אפילו יותר מהתיאור הזה. על פי גורמים רבים הבקיאים במתרחש בבית ראש הממשלה, הבן יאיר לא מאזין לדו-שיח בין הוריו ומתרגם אותו בזירה החיצונית, אלא מכתיב את הדו-שיח הזה. יאיר הוא המנוע הדוחף מאחורי ההקצנה ימינה של אביו, והוא לא מהסס לגעור באביו כשהשניים חלוקים בדעתם. הג'וניור קשוב לנעשה ברשתות החברתיות ונחשב כמי שעומד מאחורי כמה מהתגובות היותר אגרסיביות של ראש הממשלה לפרסומים עיתונאיים בשנתיים האחרונות.

אם נחזור רגע לאב, אי אפשר להתעלם מהדמיון ההולך ומצטבר בין בנימין נתניהו לדונלד טראמפ, בכל הקשור להתנהלות הפוליטית. נתניהו וטראמפ חייבים את תפקידם לימין הקיצוני. אצל טראמפ מדובר באלט-רייט ובאנשי "עליונות הגזע הלבן" למיניהם. אצל נתניהו, להבדיל, אלה המתנחלים, וגם הקיצונים שבהם.

חובה להדגיש כי בישראל רוב המתנחלים נחשבים לציבור שומר חוק וערכים, אך מיעוטים משוייכים לזרמים קיצוניים המחזיקים בדעות אנרכיסטיות ולא מעט גזענות. אין בדברים הנכתבים כאן כדי לייצר השוואה כלשהי בין הניאו נאצים בארה"ב למתנחלים.

כך או אחרת נתניהו, כמו טראמפ, משתדל לא להרגיז את ה"בייס" האלקטורלי הזה. בבחירות 2015 פנה נתניהו בשבועות האחרונים של הקמפיין בדיוק אל הבייס הזה, פעילי המתנחלים ביהודה ושומרון, ועורר אותם למאמץ כביר שהביא בסופו של דבר לבחירתו. הוא גם הצליח לזכות בלא מעט מקולותיהם, הניתנים באופן מסורתי ל"בית היהודי" של נפתלי בנט. זו הסיבה שנתניהו מתנהל בשנים האחרונות על פי החליל של בנט, ומנסה לעקוף אותו מימין בכל סוגיה, עימות או ויכוח ציבורי. השיא היה, כמובן, בפרשת החייל היורה מחברון, שם התייצב נתניהו מול הממסד הביטחוני, צמרת צה"ל ושר הביטחון דאז, משה יעלון. נתניהו ידע שהימין הקיצוני תומך בחייל, והתיישר.

אצל טראמפ, העניין בולט לא פחות. אלא שטראמפ עשה בשבוע שעבר מעשה והדיח את מי שייצג את האלט רייט בבית הלבן, היועץ האסטרטגי הבכיר, סטיב באנון. האפקט של הדחת באנון על התנהלותו של טרמאפ ועמדותיו לא ברור עדיין, אבל הנשיא הבין כנראה שחצה כמה קווים אדומים ועשה מעשה.

אצל נתניהו, אין צורך להמתין למעשה דומה. הדבר הכי דומה לבאנון בחצרו של נתניהו הוא הבן יאיר, ואותו אי אפשר להדיח. יאיר עורר לא מעט מהומות לאחרונה, ולא רק בפרשת וירג'יניה אלא בכמה פוסטים משולחי רסן ורוויי הסתה נגד השמאל בישראל, עד כי אחד מארגוני השמאל הללו הגיש נגדו תביעת דיבה.

אבל עושה רושם שאין לו כוונה להירגע. יאיר נתניהו מחזיק בדעות ימין קיצוניות בהרבה מאביו, שטוף בגזענות, שנאת ערבים ומיעוטים, ובז לכל מה שמריח מליברליזם או מתינות כלשהי. בתקופת הנשיא ברק אובמה, היה נתניהו ג'וניור נושא דגל הטינה והבוז לכיוונו של הנשיא האמריקאי. אביו כמעט שלא נקף אצבע על מנת לרסנו.

מבחינת נתניהו האב, הבן ממלא תפקיד חיוני: הוא מאותת לימין הקיצוני איפה נמצא הלב של משפחת נתניהו, למרות שהגוף עצמו לא תמיד מסוגל להגיע למקומות הללו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: settlers, extremists, nazi, right wing, left wing, donald trump, benjamin netanyahu

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept