העיר האפורה: בירת הברוטליזם הישראלי
שני אדריכלים ישראלים הקימו עמותה לקידום מורשת האדריכלות הברוטליסטית בארץ, ואף הגישו בקשה רשמית לאונסק״ו להכיר בבאר שבע כאתר מורשת עולמי של הזרם. "אתה לא חייב לאהוב את הסגנון, אבל הוא מסמן תקופה מסוימת וחשובה", הם מסבירים.
![Brutalist_Architecture.jpg](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2015/08/Brutalist_Architecture.jpg/Brutalist_Architecture.jpg?h=f7822858&itok=fYg6pszj)
במבט ראשון המבנה של קולנוע ״אורות״ בבאר שבע לא נראה כמו יצירת מופת ארכיטקטונית. מדובר בבניין נטוש ומוזנח, שיש לפלס דרך בין קוצים ואשפה כדי להגיע אליו. אז מגלים כי הכניסה אליו חסומה. הצצה פנימה מגלה הרס וזבל לרוב. אבל האדריכלים עומרי עוז-אמר וד״ר הדס שדר רואים מעבר לזה. בעיניהם, קולנוע אורות מגלם מורשת אדריכלית ישראלית נדירה שיש לשמר ולטפח. הם אף הקימו את העמותה לקידום מורשת האדריכלות הברוטליסטית בישראל, ובינואר האחרון [2015] הגישו בקשה רשמית לאונסק״ו להכיר בבאר שבע כאתר מורשת עולמי של הזרם.
הברוטליזם התפתח לאחר מלחמת העולם השנייה והגיע לישראל בשלהי שנות ה-50'. העיקרון המנחה אותו הוא בטון חשוף. הכוונה הייתה ליצור מבנים יעילים, חשופים, בעלי קווים נקיים וישירים.