חמאס הפך מברירת מחדל למחדל ישראלי
ישראל לא העריכה כראוי את יכולותיו הצבאיות של חמאס או את כוונותיו. שום ארגון שיקום תחתיו לא יהיה אלים ממנו או מסוכן יותר לביטחונה של המדינה
![Members of the Palestinian security forces loyal to Hamas movement take part in a parade in Gaza Members of the Palestinian security forces loyal to Hamas movement take part in a parade marking the fifth anniversary of the three-week offensive Israel launched in 2008-2009, in Gaza City January 13, 2014. REUTERS/Mohammed Salem (GAZA - Tags: POLITICS MILITARY ANNIVERSARY) - RTX17CGS](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2014/07/RTX17CGS.jpg/RTX17CGS.jpg?h=f7822858&itok=EzJy2NeS)
שני נרטיבים עוצבו בישראל בשנים האחרונות בהתמודדות מול חמאס. לפי הראשון, חמאס הוא ארגון טרור ולכן יש להילחם נגדו בשיטות של לוחמה בטרור. השני עוצב לאחר שחמאס השתלט על רצועת עזה ב-2007, ולפיו יש ליצור מולו מאזן אימה צבאי וכלכלי ולהציב לו קווים אדומים, שרק אם ייחצו תחל פעולה לחיסולו של הארגון.
ככלל, הממשלות בישראל בחרו במדיניות מאופקת יחסית של הכלה מול חמאס. הסיבה לכך היא ההנחה שהאלטרנטיבות שיקומו לו ברצועת עזה אם יופל צבאית או יקרוס כלכלית, עלולות להיות גרועות ומסוכנות לביטחונה של ישראל הרבה יותר. מבצע "צוק איתן" מוכיח כבר עתה כי שני הנרטיבים האלה אינם תקפים עוד.