לידיעת הממשלה הבאה: גם הרתעה אמינה עולה כסף
רגע לפני הדיון בקיצוץ תקציב הביטחון, אלון בן-דוד מסביר מדוע השקעה כספית בהכנת אופציה צבאית נגד הגרעין האיראני – גם אם לא תתממש - אינה "הזיה הרפתקנית".
![Israel's Prime Minister Netanyahu draws red line on graphic of bomb used to represent Iran's nuclear program as he addresses 67th United Nations General Assembly in New York Israel's Prime Minister Benjamin Netanyahu draws a red line on the graphic of a bomb used to represent Iran's nuclear program as he addresses the 67th United Nations General Assembly at the U.N. Headquarters in New York, September 27, 2012. The red line he drew represents a point where he believes, the international community should tell Iran that they will not be allowed to pass without intervention. REUTERS/Lucas Jackson (UNITED STATES - Tags: POLITICS) - RTR38I7P](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2013/01/RTR38I7P.jpg/RTR38I7P.jpg?h=2d235432&itok=-JD3MH5X)
אפשר להמר שההשקעה הכספית בבניית יכולות צבאיות מול איראן תימשך גם בממשלה הבאה – ללא כל קשר להרכבה. על רקע הגירעון העצום בתקציב 2012 שנחשף לפני מספר שבועות, 39 מיליארד שקלים, האשים ראש הממשלה לשעבר אולמרט את נתניהו בהוצאת 11 מיליארד שקלים מיותרים מתקציב המדינה על "הזיות הרפתקניות". אבל קשה להעלות על הדעת ראש ממשלה ישראלי שלא היה משקיע בהכנת אופציה צבאית לעצירת הגרעין האיראני. וגם אם האופציה הזו לא תתממש, עצם היכולת לאיים בה עשוי להתברר כהשקעה טובה לטווח ארוך.
גם נתניהו ה"חדש", זה שבנאום הניצחון/הפסד שלו בליל הבחירות גילה פתאום את ה"חתירה לשלום" כאחד מעקרונות היסוד של ממשלתו, עדיין הציב את המאבק באיראן כאתגר הראשון במעלה של ממשלתו העתידית. כל מי שפגש את נתניהו בשנים האחרונות לא יכול היה שלא להתרשם כי הוא רואה בעצירת תוכנית הגרעין של טהרן את משימת חייו, שליחות שההיסטוריה הטילה עליו. השליחות הזאת, שנעדרה לחלוטין ממערכת הבחירות, תצוף ותעלה על סדר היום כשתושלם הרכבת הממשלה.