האם החרדים מסכימים בשתיקה לתחבורה ציבורית בשבת?

בשבועות האחרונים פועל בגוש דן, בהצלחה רבה, מיזם תחבורה ציבורית בשבת. החרדים, בניגוד למקרי עבר, משמיעים מחאה רפה בלבד. האם זה קשור לאי היציבות הפוליטית בישראל או שמא הם סבורים שמדובר במאבק אבוד?

al-monitor .

דצמ 19, 2019

בגוש דן פועלת בשבועות האחרונים תחבורה ציבורית בשבת, בהיקפים הולכים ומתרחבים, באמצעות מיזם עירוני בשם "נעים בסופ" שהשיקו ארבע רשויות מקומיות – תל אביב-יפו, גבעתיים, רמת השרון וקריית אונו. מערך ההיסעים הזה פועל בסופי שבוע בשעות שבהן תחבורה ציבורית סדירה אינה פעילה בשל השבת, וכולל שישה קווים ברחבי גוש דן ו-526 תחנות עצירה. מאחר שהחוק דורש רישיון מיוחד להפעלת תחבורה ציבורית בתשלום, העיריות מתחכמות ומציעות את השירות הזה בחינם. הן מממנות אותו מתקציבן שלהן.

כבר בשבוע הראשון לפעילותו [22 בנובמבר] נרשמו ביקושים מפתיעים לשירות, ובשבועות האחרונים היה צורך לתגבר את הקווים כדי לעמוד בביקושים. "יש לנו למעלה מ-12 אלף נסיעות בסופי שבוע", אומרת לאל-מוניטור מיטל להבי, מחזיקת תיק התחבורה בעיריית תל אביב ומיוזמות השירות. "אנחנו נאלצים לתגבר את הקווים בשל הביקושים ההולכים וגוברים שממחישים את הוואקום האדיר שהיה בכל הקשור לתחבורה ציבורית בסופי שבוע".

מי שצפויים היו להגיב בתקיפות נוכח חילול שבת ממסדי ומאורגן בהיקף רחב הם החרדים, הרואים בזה פגיעה נוראית בצביונה היהודי של המדינה. אולם נכון לעכשיו, ובזה כלל הגורמים מודים, החרדים די שותקים. הנציג הבודד של יהדות התורה במועצת העיר תל אביב אפילו לא פרש מהקואליציה. עם זאת, בסוף השבוע האחרון [14 בדצמבר] התקיימו לראשונה – אחרי מספר שבועות של שקט מוחלט מצד החרדים – מחאות מינוריות נגד המיזם, לרבות ניסיון לחסום את ציר ז'בוטינסקי המרכזי בבני ברק.

המודעות שפורסמו ברחובות בני ברק וקראו למחות נגד המיזם, היו אנונימיות. המוחים - שמנו רק כמה עשרות - הגיעו ללא גיבוי רבני כלשהו. המיינסטרים החרדי, קרי הרבנים מהזרמים המרכזיים, לא הורו עדיין להצטרף למאבק. לדברי איתי גדסי, עיתונאי חרדי, השתיקה של המיינסטרים החרדי היא מוזרה מאוד. "על הרבה פחות מכך החרדים ארגנו הפגנות בשנה האחרונה", הוא אומר בשיחה עם אל-מוניטור. "לפני כשנה [ספטמבר 2018] התקיימו הפגנות נגד כריית מנהרת הרכבת הקלה בשבת מתחת לפני הקרקע, וכעת, על תחבורה ציבורית בשבת על פני הקרקע, נשמעת דממה רועמת".

גדסי מעריך כי הסיבה לכך היא חוסר היציבות הפוליטית ורצון להימנע מהצפת סוגיות נפיצות בין דתיים לחילונים ערב בחירות או ערב הקמת ממשלה. "ברגע ש(החרדים) יפגינו על זה, מי שירוויח הן מפלגות בעלות אג'נדה אנטי-חרדית. בנוסף, הפגנות עלולות לייצר קשיים למפלגות החרדיות במו"מ קואליציוני שטיבו עדיין אינו ברור. חוסר הוודאות הזה גורם לחרדים לשבת ולא לעשות כלום".

הרב יצחק גולדקנופף, מזכיר ועדת הרבנים למען השבת, מגלה בשיחה עם אל-מוניטור כי בתוך ההנהגה החרדית ישנה מחלוקת בנוגע לקיום ההפגנות. "יש דיונים בנושא הזה, אני אישית חושב שצריך לקיים הפגנות כדי למחות על התופעה, אבל יש גורמים רבניים שטוענים שבתקופה כזו לא כדאי לעורר את הנושא ולייצר שיח ציבורי סביב הפגנות החרדים", מסביר גולדקנופף. "זה לא שאנחנו חושבים שהפגנות יעזרו. להפך, אולי זה יסייע לאותם ראשי ערים ביחסי ציבור. אלא שאנחנו כיהודים חרדים חייבים למחות על הפגיעה החמורה בשבת ועל הפגיעה המתמשכת בסטטוס-קוו".

למרות שמחאות אין, החרדים בהחלט מנסים לפגוע במיזם בצורה אחרת. ח"כ משה ארבל (ש"ס) למשל פנה לשר התחבורה בצלאל סמוטריץ' בדרישה שיפעיל את סמכותו ויקבע תקנות שימנעו את הפעלת השירות [26 בנובמבר]. בשבוע שעבר דווח [9 בדצמבר], כי ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) פנה לשר הפנים אריה דרעי ושר האוצר משה כחלון בבקשה שלא לאשר בקשות לייקור תעריפי הארנונה של רשויות המשתתפות במיזם נעים בסופ"ש. במכתבו הוא כתב להם כי אותם ראשי רשויות, ובראשם ראש העיר תל אביב-יפו רון חולדאי, "עושים מהלכים פופוליסטים לצרכי יחסי ציבור דוגמת תחבורה ציבורית בשבת, ובלא כל הצדקה מוסרית מנתבים את כספי הציבור לפרויקטים שרוב התושבים אינם זקוקים להם".

עוד לפני שהשירות החל לפעול [24 באוקטובר] פורסם כי המפלגות החרדיות החליטו להציג את ביטול היוזמה בחקיקה כתנאי שלהן להקמת ממשלה חדשה. עוד פורסם כי בפגישה של ראשי סיעות בלוק הימין-חרדים אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו, דנו יו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן בעניין והחליטו לדרוש את ביטול היוזמה בחקיקה במסגרת המשא ומתן הקואליציוני.

גם הרב גולדקנופף סבור כי הדרך הנכונה ביותר להתמודד עם מיזמים כמו "נעים בסופ"ש" היא באמצעות חקיקה. "בעיקרון אפשר לחסל את התופעה הזו בלי בעיה באמצעות חקיקה", הוא אומר, "אלא שבימים האלה אין מלך בישראל, זהי התוצאה מכך שאין כנסת ואין ממשלה. אני חושב שיש שלמהלך כזה תמיכה ציבורית רחבה. השבת חשובה למרבית אזרחי ישראל, והגנה עליה מפני המתקפות המתריסות היא אינטרס שלנו על מנת לשמר את שאריות צביונה היהודי של המדינה".

להבי מנגד לא רואה במהלך הזה מלחמה או התרסה. "אין כאן מלחמה", היא מדגישה, "יש כאן עזרה לאוכלוסיות חלשות ושקופות שאין להן דרך להתנייד בשבת. גם החרדים מבינים את זה, וזו הסיבה שהם לא פרשו מהקואליציה בתל אביב. לא עשינו את זה עם אצבע בעין. כשביקשו שנזיז קו מרחוב גרינבוים שיש בו בבית כנסת, הזזנו. זה לא פרויקט אנטי שבת, זה פרויקט בעד השקופים והחלשים".

יוסי סעידוב, דובר ארגון "15 דקות" לשיפור התחבורה הציבורית בישראל, תוהה גם הוא מדוע החרדים שותקים וטוען שהסוסים כבר ברחו מהאורווה. "יש כאן הישג תודעתי אדיר. לראשונה יש תחבורה ציבורית בשבת שמקשרת בין אזורים שונים בגוש דן", הוא אומר לאל-מוניטור. "מדובר בנקודת אל-חזור". עם זאת, סעידוב לא שלם עם הפער החברתי שנוצר בעקבות המהלך. "מי שמממן את 'נעים בסופ"ש' הן הרשויות המקומיות, ובסופו של דבר רק הרשויות החזקות יוכלו לממן הוצאה כה משמעותית לטווח ארוך. לכן, השמחה אינה שלמה. אנחנו שואפים לתחבורה ציבורית שוויונית ומלאה בכל הארץ, ואנו בטוחים שהצעד הזה הוא עוד צעד בדרך להשגת המטרה. אולי, מי יודע, החרדים שותקים כי הם מבינים שהמאבק אבוד".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020
כחול לבן פספסה את ההצלחה הגדולה של הרשימה המשותפת
עפיף אבו מוך | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
האם ליברמן יצליח להמציא את עצמו מחדש?
קסניה סבטלובה | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020
ממשלה צרה איננה ברירת מחדל רעה
יוסי ביילין | הבחירות בישראל | פבר 24, 2020
האם ליברמן סייע לצעירים חרדים לקבל פטור מגיוס לצה"ל?
דני זקן | הבחירות בישראל | פבר 7, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020