בחירות 2020: החסינות של נתניהו בגלוי על השולחן

בכחול לבן הבינו שהחסינות היא נקודת תורפה של נתניהו, שיוצג כראש ממשלה מושחת הנמלט מאימת הדין. הוא מצדו יהפוך את חסינותו לדרך היחידה להצלת שלטון הימין, ויסביר שרק כך ניתן למנוע "הפיכה שלטונית".

al-monitor .

דצמ 13, 2019

פחות מעשרים ימים נותרו לבנימין נתניהו כדי לבקש מיושב ראש הכנסת חסינות מפני העמדה לדין. האקט הזה, שצפוי לפי כל הסימנים להתממש בקרוב מאוד, יהפוך לחלק מרכזי ואולי מכריע בבחירות מארס 2020. בפעם הזאת, בניגוד לבחירות אפריל וספטמבר 2019, סוגיית חסינותו של נתניהו תונח על השולחן באופן גלוי, ללא פילטרים וללא התפתלויות. בדיוק כפי שהציג זאת בגלוי ח"כ דוד ביטן, מבכירי הליכוד: "הוא מתמודד ומחפש צ'אנס נוסף לקבל 61 מנדטים ואולי גם חסינות", אמר בפשטות ביום רביעי [11 בדצמבר], כמה שעות לפני פיזורה של הכנסת ה-22 והיציאה לעוד מערכת בחירות.

גם יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר, שב ואומר בכל הזדמנות שימליץ לנתניהו לבקש חסינות – זכות המוקנית לו בחוק. נראה שזוהר לא יצטרך להתאמץ לשכנע את ראש הממשלה. נתניהו אמר בימים האחרונים בשיחות עם פעילי ליכוד שהוזמנו לפגישות אישיות איתו, שהוא מאמין שהפעם יצליח להשיג 61 מנדטים של גוש הימין-חרדים ללא אביגדור ליברמן. אם ישיג זאת, תיסלל הדרך להשגת חסינותו. אף שאין אף סקר שחוזה 61 מנדטים לגוש הימין-חרדים ללא ליברמן, נתניהו נאחז בתוכנית זו בכל הכוח. היא היחידה שיכולה לחלץ אותו מחיסול פוליטי מיידי והעמדה לדין.

נתניהו אינו יכול לבנות בהקשר זה על יו"ר ישראל ביתנו ליברמן, שהוריד ביום חמישי [12 בדצמבר] מכת מוות על האפשרות שהייתה ממילא קלושה: סיוע לנתניהו לזכות בחסינות. ליברמן העלה לסדר היום אפשרות שנתניהו יזכה בחנינה תמורת פרישה מהחיים הפוליטיים, ועל עצמו העיד שיתמוך בכך. "יש בכנסת תחושת מיאוס מנתניהו. הוא הפך לנטל", הכריז יו"ר ישראל ביתנו בקור מקפיא בראיון לאתר Ynet: "לא חסינות, הסדר תמורת פרישה בכבוד".

מבחינה פרקטית, באין כנסת פעילה בשל פגרת הבחירות בקשת חסינות מצד נתניהו לא תוכל לעלות לדיון בחודשים הקרובים. למרות זאת, השעון המשפטי של נתניהו אינו עוצר. מרגע שהיועץ המשפטי לממשלה מסר את כתב האישום ליו"ר הכנסת [2 בדצמבר], החל מניין 30 הימים שמקנה לו החוק כדי לבקש חסינות מהעמדה לדין. על פי החוק, ועדת הכנסת היא זו שדנה בבקשות כאלה. אלא שבשל פגרת הבחירות לא הוקמה ועדת כנסת, ולכן הדיון בבקשת החסינות של נתניהו, אם אכן תוגש, יחל רק אחרי הבחירות והשבעת כנסת חדשה. עד אז, הליך החסינות ייכנס להקפאה.

למרות זאת, במערכת בחירות מארס 2020 פרשיות השחיתות של נתניהו לא יהיו עוד בגדר חקירה, המלצות או כתב חשדות לפני שימוע. הפעם מדובר בכתב אישום הכולל האשמה בשוחד. זו עובדה מוגמרת, ברורה ומהדהדת. לא רק שנתניהו הוא ראש ממשלה המואשם בשוחד, אלא שהוא יהיה ראש ממשלה המנסה להימלט מהעמדה לדין – אם אכן יגיש את בקשת החסינות.

בכחול לבן הבינו בימים האחרונים שהחסינות היא נקודת תורפה של נתניהו, שהוא מתקשה להסביר אותה. זו הסיבה שיו"ר הסיעה בני גנץ קרא לו, רגע לפני פיזור הכנסת, לוותר על חסינותו על מנת שניתן יהיה להקים ממשלת אחדות. נתניהו זיהה את המלכודת ושלח אנשים מסביבתו לרמוז שהוא "שוקל" בכובד ראש לוותר על החסינות, ויתור שלכאורה היה סולל את הדרך לממשלת אחדות. אלא שזה התברר מהר מאוד כמצג שווא. הספין הזה לא הצליח לעמעם את העובדה שנתניהו מעוניין בחסינות, והדרך היחידה שלו להשיג אותה היא באמצעות 61 מנדטים. כלומר בחירות.

"אמרתי ורציתי אחדות, אתה רצית חסינות", האשים גנץ את נתניהו בנאומו ביום חמישי בערב [12 בדצמבר] בפני חברי סיעת כחול לבן. נדמה כי זה יהיה מעתה והלאה נדבך מרכזי בקמפיין הבחירות של כחול לבן. נתניהו יוצג כראש ממשלה מושחת הנמלט מאימת הדין.

אלא שלמטבע הזה יש צד נוסף והוא קמפיין "אני נרדף" שנתניהו מתכוון להוביל ברמה כזו או אחרת של עצימות. טענתו, שלא אותו מבקשים להפיל אלא את הליכוד ואת הימין כולו, תהפוך למסר מרכזי. לכן דרישתו לחסינות מפני העמדה לדין כל עוד הוא ראש ממשלה תישמע הגיונית. זהו מסר שאמור לעורר את הליכוד לצאת ולהצביע בהמוניו. אבל נתניהו זקוק לא רק למצביעי הליכוד אלא גם למצביעי רשימות הימין האחרות והמפלגות החרדיות. הוא משחק על ה-61 מנדטים, בלי ליברמן.

נתניהו מתכנן קמפיין דו שלבי. תחילה עליו לעבור בשלום את הפריימריז על ראשות הליכוד שיתקיימו ב-26 בדצמבר. זו הפעם הראשונה מזה 14 שנה שנתניהו נדרש להתמודדות אמיתית בתוך הליכוד, ומולו יתייצב ח"כ גדעון סער. אחרי שניסה למנוע את קיומם של פריימריז, נתניהו הגיע למסקנה שניצחון מרשים בבחירות הפנימיות במפלגה יסייע לו בקמפיין הבחירות. כך הוא יוכל להציג לגיטימציה מחודשת להנהיג את הליכוד חרף כתב האישום. נתניהו נהנה מתמיכת רוב השרים וחברי הכנסת של המפלגה, וההערכה היא כי אכן ינצח. עם זאת, גם נתניהו יודע שהתמודדות, בוודאי כזאת שבה ישתתפו עשרות אלפי מצביעים, כשהוא במצב משפטי בעייתי, מגלמת בתוכה סיכון מסוים. לכן הוא פועל בכל העוצמה העומדת לרשותו נגד סער. סער מצדו מנצל ובצדק את כתב האישום של נתניהו. הוא טוען שתיקיו הפליליים מנעו ממנו פעמיים להקים ממשלה ולמעשה הם בולמים את הימין. זה קו אסטרטגי טוב, אלא שנתניהו נחשב עדיין למותג החזק של הליכוד בסקרים.

בשלב השני, בהנחה שינצח בפריימריז, נתניהו לא מתכוון להסתיר את כוונתו לבקשת חסינות. להפך. הוא יהפוך את חסינותו לדרך היחידה להצלת שלטון הימין, ויסביר שרק כך ניתן למנוע "הפיכה שלטונית".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020