האם טריק השמאלן של נתניהו יעבוד מול גנץ?

נתניהו נוהג לתייג כ"שמאלני" את כל מי שמעז להתמודד מולו על ראשות הממשלה, וגם כעת הוא פועל לצרוב בתודעת הציבור שהרמטכ"ל לשעבר הוא שמאלן קיצוני שיחבור לטיבי. גנץ מצדו קורץ לימין עם סיורים ביטחוניים ומצע שלא מזכיר מדינה פלסטינית. בקיצור, קרב ראש בראש של נתניהו נגד גנץ.

al-monitor .

מרץ 5, 2019

האסטרטגיה הקבועה של בנימין נתניהו היא לתייג כ"שמאלני" את כל מי שמעז להתמודד מולו על ראשות הממשלה. הוא עשה זאת בפעם הראשונה ב-1996, כשניצח את שמעון פרס עם הסיסמה הבלתי נשכחת "פרס יחלק את ירושלים". מאז, כל יריביו הם בגדר "שמאלנים". התיוג הזה גורם לבייס שלו בימין להרגיש את אימת הסכנה, ולרוץ להצביע עבורו בקלפי.

לכן, לא משנה מי עומד מולו כרגע. עצם זה שמישהו מתמודד כעת מולו הופך אותו לשמאלן קיצוני, כפי שהיה יצחק הרצוג בבחירות 2015 כשעמד בראש המחנה הציוני, וכפי שמערכת המסרים המשוכללת של נתניהו עושה כעת לרמטכ"ל לשעבר בני גנץ ולשותפו יאיר לפיד העומדים בראש מפלגת "כחול לבן".

הציבור שנצמד אל נתניהו אינו בודק את אמיתות האמירות מבית מדרשו של ראש הממשלה. מדובר במצביעים שמעוניינים לראות את נתניהו ממשיך לכהן כראש הממשלה, חרף כתב האישום בשוחד בכפוף לשימוע שתלוי נגדו. חלק גדול מהם גם משוכנע שהוא נרדף על ידי התקשורת והמערכת המשפטית שפועלים להפלתו. 

לכן, מאז סוף השבוע האחרון, אחרי שנתניהו סיים לטפל תקשורתית בפרסום החלטת היועץ המשפטי לממשלה בנאום השתלחות בפרקליטות וטענות לרדיפה [28 בפברואר], הקמפיין של הליכוד עבר לפאזה חדשה. מכאן ואילך יש רק מסר אחד: גנץ הוא שמאל. לשם כך גייס נתניהו את נבחרת הליכוד. בימים האחרונים הוא נפגש עם בכירי הליכוד והנחה אותם להשתמש בסיסמה "זה או ביבי או טיבי". הכוונה שלו היא לצרוב בתודעה הציבורית, בעיקר בימין הרך שאולי שוקל לנטוש אותו בגלל החקירות, שהאופציה היחידה של גנץ להקים ממשלה היא באמצעות גוש חוסם עם המפלגות הערביות. את התוצאה אפשר היה לראות מיד: ביום ראשון בבוקר [3 במארס], לאחר שיצאו מלשכתו, כל השרים הבכירים דקלמו את הסיסמה.

הסקרים שנערכו מיד לאחר פרסום החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה ביום חמישי [28 בפברואר] בעניינו של נתניהו, מצביעים על כך שהליכוד לא קרס אלא רק נחלש מעט. אלה החדשות הטובות מבחינת נתניהו. החדשות הרעות הן שמפלגת כחול לבן מתחזקת בחלק מהסקרים או שומרת על כוחה כמפלגה הגדולה ביותר בפער של שישה-שמונה מנדטים מהליכוד. גנץ גם נצמד אל נתניהו במדד ההתאמה לראשות הממשלה.

ועוד עניין מדאיג מבחינת נתניהו: בין הגושים יש כמעט שוויון, לעתים אפילו הובלה מסוימת של גוש המרכז-שמאל שגנץ מתבסס עליו.

אלה הם תנאי פתיחה מצוינים לכחול לבן, אלא שעדיין לא נרשם מעבר משמעותי של מנדטים מהימין הרך אליהם. מהבחינה הזאת, אנו נמצאים בעיצומה של אחת ממערכות הבחירות המרתקות והמטלטלות ביותר. הכל אפשרי, ולא מן הנמנע שעד יום הבחירות הכל גם יישאר פתוח.

ביום שני בבוקר [4 במארס] אפשר היה לראות באופן בהיר לאן כל זה הולך. ראשי כחול לבן – גנץ, לפיד, משה יעלון וגבי אשכנזי, יצאו לסיור ברמת הגולן במפגן כוח מיליטריסטי של שלושה רמטכ"לים לשעבר. המסר שלהם היה ברור: ראש הממשלה לא יכול לטעון שהחבורה הזאת היא מסוכנת למדינת ישראל ואינה מבינה בביטחון. הרי הוא עצמו הפקיד את הצבא בידי גנץ כשמינה אותו ב-2011 לרמטכ"ל.

גנץ הגיע לסיור חמוש בהצהרה שנועדה להעביר מסר שנתניהו במצוקה: "כל אלו שצוללים בסקרים מאיזושהי סיבה ומתחילים להמציא כל מיני סיפורים של 'אלו ילכו עם טיבי ואלו ילכו עם כהנא', הכל לא נכון".

את כל זה אמר גנץ אל מול נופי רמת הגולן, וכדי לקעקע ממש את אמירותיו של נתניהו הוא נתן לדברים ממד מוחשי: "כאן במקום הזה, גם בוגי לחם, גם גבי לחם, גם אני פעלתי מבחינה מבצעית...נמצאים לפניכם שלושה רמטכ"לים ושר לשעבר, ניסיון מדיני ו-117 שנות ניסיון ביטחוני...אותנו לא ילמדו איך להגן על המדינה ואיך להילחם בטרור...לעולם לא נרד מרמת הגולן".

עם מסר של חוסר גמישות בוויתור על שטחים שקורץ לקהל הימני, ועם מצע שחלקו פורסם באותו בוקר ולא מזכיר את פתרון שתי המדינות אך מבטיח שמירה על גושי ההתנחלויות – גנץ וכחול לבן ינסו לנגוס במצביעי נתניהו. האם זה יקרה? לא ברור עדיין.

התגובה של נתניהו לא איחרה לבוא. בערבו של אותו היום, כשהליכוד השיק את קמפיין הבחירות שלו באירוע חגיגי בכפר המכביה, איש מלבד נתניהו לא נאם. נבחרת הליכוד תפקדה כאוסף סטטיסטים או להקת מעודדות. נתניהו אפילו לחץ את ידו של השר לשעבר גדעון סער, יריבו ושנוא נפשו, במפגן של אחדות מצולם. האקט הזה משרת אותו באופן שהוא מוכיח לציבור שכל המפלגה עומדת בשורה אחת מאחוריו ומגבה אותו חרף האישום בשוחד. אם יש הישג פוליטי לנתניהו מהשנה האחרונה הוא יכולתו לגרום למפלגה שלמה להתייצב מאחוריו ולהדהד את דף המסרים שלו, חרף החקירות והאישומים. נאומו הארוך בכפר המכביה היה עוד מאותו הדבר: "אני אומר ללפיד ולגנץ – אל תתביישו, אתם שמאלנים וזה בסדר. מותר להיות שמאל, זה לגיטימי. אבל מה שאסור לעשות זה להסתיר את זה".

מעתה ואילך נתניהו ינסה לברוח מהאישומים ולטעון שגנץ הוא שמאל. מנגד בכחול לבן ידחקו אותו לפינה וייצאו לעוד סיורים ביטחוניים. השאלה הגדולה היא מה יקרה למפלגות הלוויין משמאל ומימין: גשר של אורלי לוי, ישראל ביתנו, כולנו ומרצ. הקרב כל כך צמוד. היעלמות של אחת מהן יכולה לשנות את המפה הפוליטית ולהכריע מי יהיה ראש הממשלה הבא.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020