הסיפור העצוב של עזה: ילדים ננטשים במעבר הגבול

בישראל מזהים תופעות חדשות המעידות כי המצב ההומניטרי ברצועה הגיע לסף אסון: נערים פלסטינים מסתננים לשטח ישראל בתקווה להיתפס ולהיכלא, והורים במצוקה קשה נוטשים את ילדיהם ותינוקותיהם החולים במעבר ארז.

al-monitor .

נושאים מכוסים

עזה

פבר 20, 2019

עד לפני מספר שבועות העריכו במערכת הביטחון שחמאס אינו מעוניין בעימות מזוין מקיף עם ישראל אלא במגעים להסדרה בתיווך מצרי, אשר תאפשר בסופו של תהליך, גם אם הוא ארוך, להשיג הקלות בסגר. במקביל, הסיוע הכספי הקטארי לעזה איפשר למנהיגי חמאס להוריד לחץ, לשלם משכורות לעובדי המנגנון ולהראות לאוכלוסייה הפלסטינית שהם בכיוון הנכון.

כל זה נגמר עכשיו. בחמאס מאוכזבים מהמצרים, שאמנם לא ניתקו מגע כליל עם עזה אבל לא מראים מוטיבציה להביא את חמאס וישראל לכדי הסדרה. גם הסיוע הקטארי התפוצץ לחמאס בפנים. ראשי התנועה הבינו באיחור מסוים כי הנזק לחמאס מקבלת הסיוע גדול הרבה יותר מתועלתו.

במצב הזה המשבר ההומניטרי בעזה חי וקיים, אבל הפעם, אחרי כמה חודשים של אופטימיות, ללא תקווה לשינוי חיובי. זהו מבחינת חמאס התסריט המדאיג ביותר: לא מלחמה ולא תקווה אלא התדרדרות נמשכת במצב הכלכלי ברצועה.

לא רק בחמאס דואגים, המצב הזה מדליק נורות אדומות גם בצד הישראלי. בצה"ל מעריכים כעת שחמאס עלול ליזום עימות מזוין עם ישראל תוך נכונות לספוג את מחיר הלחימה, במטרה לעורר את דעת הקהל העולמית, להחזיר את הפוקוס לרצועה ולגרום למעורבות בינלאומית. עפ"י דיווח בעיתון הארץ [13 בפברואר], בעקבות הערכת אגף המודיעין (אמ"ן) כי חמאס ינסה לגרור את ישראל ללחימה נרחבת, הורה הרמטכ"ל אביב כוכבי להעמיד את ההיערכות ללחימה ברצועה בראש סדר העדיפויות של צה"ל ולהקים מינהלת מטרות לשם איתור "מטרות איכותיות" לקראת פעולה אפשרית. 

מערכות המחקר של אמ"ן והשב"כ מסתמכות בדרך כלל על איסוף מודיעין וניתוחו, אבל במקרה של עזה לא צריך להשיג מודיעין איכותי כדי להגיע למסקנה שבחודשים האחרונים המצב ההומניטרי ברצועה הגיע לסף אסון.

נכון, מאז הוטל הסגר על הרצועה לפני כ-12 שנים [2007] הדיווחים מהרצועה הזהירו תמיד שהמצוקה ההומניטרית קשה ושסיר הלחץ עומד להתפוצץ. אבל בפועל חמאס ועזה הצליחו לשרוד, בין היתר בזכות ישראל ומצרים שהגבירו מדי פעם את הזרמת החמצן לרצועה.

אולם כעת ישנו פרמטר אחד נוסף שבדרך כלל לא נלקח בחשבון במכלול ניתוחי שנות הסגר הארוכות: בעזה גדל היום דור צעיר שנולד לתוך מציאות של מצוקה חריפה. בני הדור הזה הגיעו לגיל עשרה ואין להם שום מוצא או תקווה מלבד לנוע בהמוניהם להפגנות יום שישי סמוך לגדר הגבול עם ישראל, או למצוא פתרונות אחרים כדי לשרוד.

בעבר כבר כתבנו כאן באל-מוניטור (ונכתב גם במקומות נוספים) על תופעות שהתקשורת הפלסטינית ברצועה נמנעת מלפרסם מתוך מבוכה וחשש מחמאס, כגון זנות, סמים ופשיעה. לעומתם ישנם יחידי סגולה שהצליחו בדרכים שונות להימלט מעזה דרך מעבר רפיח אל מקומות שונים בעולם, בעיקר לאירופה. מבחינת צעירי עזה, כל עוד חמאס שולט ברצועה ביד רמה, פיוס עם הרשות הפלסטינית לא נראה באופק וכך גם הסדרה עם ישראל. בצר להם, לא נותר להם אלא לנסות להימלט, שכן החלופה היא לחיות במצוקה מתמדת. וזה בדיוק מה שעושים אלו שנקרית בפניהם ההזדמנות - נמלטים מהרצועה.

בפיקוד דרום מזהים בחודשים האחרונים עלייה דרמטית בניסיונות של נערים פלסטינים לברוח מעזה אל תוך ישראל. חציית גבול עזה-ישראל נחשבה תמיד על ידי צה"ל כניסיון של פלסטינים לבצע פיגוע בישראל או להניח מטענים בצמוד לגדר. אבל באחרונה מזוהה תופעה חדשה של הסתננות מטעמי אומללות. מאז תחילת 2019 נתפסו למעלה מ-15 פלסטינים, רובם נערים וצעירים, חמושים בסכין אבל לא במטרה לבצע פיגוע אלא במטרה להיתפס, להישפט ולהגיע לבתי הכלא בישראל. שם לפחות מובטח להם לא להיות רעבים.

מקור ישראלי ביטחוני אומר לאל-מוניטור, כי צעירים רבים מנסים כמעט מדי יום לחצות את הגבול, אך הם נסוגים לאחור לאחר שהכוחות בשטח מבצעים ירי אזהרה או מזהירים אותם מלהתקרב באמצעות מערכת כריזה (ישנם רמקולים שמוצבים בנקודות מסוימות לאורך גבול עזה). לעתים הם חוזרים בשנית ואפילו מצליחים לעבור את הגדר, אך הם מוחזרים בדרך כלל אל הרצועה למרות טענותיהם כי בצד השני מחכה להם חמאס.

תופעה נוספת המעידה על עומק המצוקה האיומה ברצועה תוארה לאחרונה ע"י מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף כמיל אבו רוקון. בפוסט שפרסם בשפה הערבית בדף הפייסבוק "אלמונסק" [7 בפברואר] הוא סיפר כי פעוט פלסטיני בן ארבע ננטש במחסום ארז לאחר ששב עם אביו מטיפול בבית חולים בישראל. האב השאיר את בנו במעבר הגבול ונמלט חזרה לתוך שטח ישראל בתקווה למצוא פרנסה כשוהה בלתי חוקי. לדברי אלוף אבו רוקון, זה לא המקרה הראשון של נטישה על הגבול. מדי חודש ננטשים באופן דומה מספר ילדים ותינוקות חולים ע"י הוריהם.

בהודעה לתקשורת שפרסמה היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים, מצוטט ראש מינהלת תיאום וקישור עזה אל"מ איאד סרחאן כאומר: "כאבא לילדים אני לא מבין איך הורה נוטש את ילדו ומשאיר אותו בידיים זרות בלי לדאוג לשלומו ולביטחונו".

אל"מ סרחאן מכיר היטב את המציאות שנוצרה בעזה. הוא מטפל מדי חודש באלפי פניות של פלסטינים המבקשים לצאת לישראל לטיפולים רפואיים. ברור לו מין הסתם כי נטישת ילדים במעבר הגבול אינה נעשית מתוך בחירה אלא מתוך מצוקה. פעמים רבות מדובר בהורים שאינם יכולים לפרנס או לדאוג לבני משפחותיהם, והם בוחרים לנסות את מזלם ולהישאר בישראל בתקווה להרוויח מעט כסף ומתוך ידיעה ברורה שהם עלולים להיתפס ולהישלח לכלא.

האירועים הללו, גם אם הם מתוארים בהודעות לעיתונות כתופעות פסולות, מכונים "אנושיים" בפי אנשי המנהל האזרחי והם בגדר מידע מודיעיני גלוי וכואב המציג את תמונת עזה בבהירות רבה יותר מכל מסמך צבאי מודיעיני אחר. 

התחזיות הצבאיות הקודרות לוקחות בחשבון שברצועת עזה לא יתחולל שום שינוי לטובה בזמן הקרוב. ההסדרה נכנסה להקפאה, ישראל בעיצומה של מערכת בחירות, וגם לאחריה, עד שתורכב קואליציה ותוקם ממשלה שתהיה נכונה לחדש את השיחות העקיפות עם חמאס, יחלפו ודאי חודשים רבים, אולי אפילו שנה. במושגים של עזה זה כמו נצח.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

הסדרה בעזה – בין סיסמה ריקה לאחיזת עיניים
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 25, 2020
גורלו הפוליטי והאישי של נתניהו תלוי על בלון
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | פבר 13, 2020
גם נשיא המדינה מזהיר: החלטות ביטחוניות מתקבלות משיקולים פוליטיים
שלומי אלדר | | פבר 11, 2020
איומים ריקים מתוכן: גם בנט מכיל את הטרור
בן כספית | | פבר 10, 2020
כשהייאוש הפלסטיני יתורגם לאלימות
שלומי אלדר | | ינו 28, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020