ישראל פולס

לא מוותר: טראמפ מקדם הסכם עם הפלסטינים

p
המחבר
בקצרה
דיפלומט אמריקאי בכיר אמר לאל-מוניטור שבבית הלבן מתכוונים לקדם יוזמת שלום במסגרת של הסכם ביניים, שיכלול שליטה של הרשות ברצועת עזה והעברת שכונות ממזרח ירושלים לידי הפלסטינים. בהתחשב באפשרות של התפרצות אלימה במאי, בעיקר מצד חמאס, לצעדים האלה יש חשיבות רבה.

נדמה שבוושינגטון החלו להבין את השלכותיו הגלובליות והיתרונות הטמונים בתהליך שלום. שעה שהרוסים עסוקים בפעילות לוחמנית אינטנסיבית בסוריה, בתיאום עם איראן, הנשיא דונלד טראמפ מעדיף להתנתק מסוריה, מתאמץ להשיג הסכם לפירוק תוכנית הגרעין של צפון קוריאה, ומנסה להתקדם גם לקראת שלום בין ישראל לפלסטינים. טראמפ הורה לחתנו (והיועץ הבכיר לבית הלבן) ג'ארד קושנר, וכן לשליח למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט, להגביר את  המגעים עם הצדדים באזור כדי לקדם את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. הממשל מנהל מגעים תכופים בעניין זה עם מצרים, ירדן וסעודיה, ובעקיפין גם עם רמאללה. לעת עתה, טראמפ מסרב לקבל תשובה שלילית מהנשיא הפלסטיני אבו מאזן.

גורם בכיר באש"ף המקורב לאבו מאזן סיפר לאל-מוניטור שהנשיא הפלסטיני מסרב לקיים מגעים ישירים עם הממשל האמריקאי בעניין תהליך השלום, בשל עמדותיו הפרו-ישראליות לדעתו והעתקתה הצפויה של שגרירות ארה"ב לירושלים בחודש הבא, אך ברמאללה פתוחים למגעים עקיפים. אבו מאזן מוכן לפתוח ערוצי תקשורת עקיפים עם ארה"ב באמצעות שותפיו במדינות ערב, בראש ובראשונה נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי ויורש העצר הסעודי מוחמד בין סלמן, מתוך כוונה להתמקד בצעדים בוני אמון ואולי אף בצעדי ביניים לייצוב המצב, למניעת אלימות וליצירת איזון מחודש בקהילה הבינלאומית.

למעשה, הגורם הבכיר באש"ף טוען שברשות הפלסטינית מוכנים לבחון כמה וכמה תחומים. לדוגמה, ההנהגה ברמאללה מוכנה לדון בשליטה של הרשות הפלסטינית ברצועת עזה, שתלווה בחבילת סיוע כלכלי מצד הקהילה הבינלאומית. נושא נוסף הוא העברתן של שכונות במזרח ירושלים לריבונות פלסטינית (כדי לאזן מעט את המהלך להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים), וחיזוקה של הריבונות הדתית על הר הבית (חרם א-שריף). כמו כן, ברמאללה מוכנים לדון באפשרות שארה"ב תוביל תוכנית סיוע לצמיחה כלכלית ברשות הפלסטינית, כולל שטחי C בגדה המערבית (שנמצאים כיום בשליטת  ישראל).

מעבר לכך, אבו מאזן יפעל ביחד עם שותפיו הערבים, האיחוד האירופי, רוסיה וסין, כדי לקדם באו"ם הצעות חוק בעניין כינונה של מדינה פלסטינית על בסיס קווי 67', עם מזרח ירושלים כבירה.

דיפלומט אמריקאי בכיר המוצב בתל אביב אישר לאל-מוניטור שבבית הלבן מתכוונים להמשיך ולקדם יוזמת שלום, ומקיימים בעניין זה מגעים עם כל הצדדים הנוגעים בדבר. לדבריו, וושינגטון מתואמת עם שותפותיה בקהילה הבינלאומית (במיוחד באיחוד האירופי) בנושא חבילת הסיוע לרצועת עזה, ובתנאי שהרשות הפלסטינית תנהל אותה, ולא חמאס. לדברי הדיפלומט האמריקאי, באיחוד האירופי אף שוקלים נוכחות ממוסדת ברצועת עזה, כדי לפקח על הסיוע ההומניטרי ולמנוע את תיעול הכספים לארגוני טרור.

הדיפלומט האמריקאי הביע חשש מכוונתו של חמאס לייצר אלימות במאי, לרגל יום הנכבה של הפלסטינים ב-15 במאי, ובמחאה נגד המהלך להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים.

מטבע הדברים, כל הסכם להעברת הריבונות על שכונות במזרח ירושלים (למעט העיר העתיקה) לידי הרשות הפלסטינית כשטח B (שליטה אזרחית של הפלסטינים ושליטה ביטחונית של ישראל) מחייב הסכמה ישראלית. וזה יכול לקרות אך ורק בהקשר נרחב יותר של הסכם ביניים.

לדברי הבכיר באש"ף, הסכם ביניים שכזה צריך לכלול כמה אלמנטים. אחד מהם הוא העברתן של שכונה או שתיים במזרח ירושלים לריבונות פלסטינית. כמו כן, צריך ההסכם לכלול אמצעים קפדניים של הרשות הפלסטינית - בתיאום עם ישראל - למלחמה בטרור בגדה המערבית וברצועת עזה. הרשות הפלסטינית תחזיר לעצמה את השליטה ברצועת עזה, ותקבל סיוע כלכלי נרחב מצד הקהילה הבינלאומית. ארה"ב, האיחוד האירופי וסעודיה יציעו חבילת סיוע לפיתוח כלכלי של פלסטין בשטחי A ו-B שבגדה המערבית, ובתיאום עם שר האוצר של ישראל, גם בשטחי C. וחשוב מכל, הסכם הביניים יציין את תחילתו של משא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית לליבון הסכם הקבע, שיכלול גם הכרה בישראל כמדינה יהודית.

גורם בכיר במשרד החוץ הישראלי ששוחח עם אל-מוניטור הגיב לרעיון של הסכם ביניים ברגשות מעורבים. ישראל תשמח אם הרשות הפלסטינית תחזיר לעצמה את השליטה בגדה המערבית, ובוודאי תתמוך בסיוע כלכלי מוגבר של הקהילה הבינלאומית לרצועת עזה ולגדה המערבית. מנגד, ישראל תתנגד נחרצות לכל שינוי במעמדן של השכונות במזרח ירושלים.

ובכל זאת, בהתחשב באפשרות של התפרצות אלימה במאי, בעיקר מצד חמאס, לצעדים שכאלה ולהסכם ביניים יש חשיבות רבה. זאת ועוד, חשוב מאוד להגיע להסכם כזה לפני שהאלימות תתפשט גם לגדה.

אשר לנכונותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להגיע להסכם ביניים, נדמה שהיא מועטה ביותר.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept