ישראל פולס

בלי מסכות: נתניהו מנהיג נשלט

p
המחבר
בקצרה
כמו בפרשת אזריה כך גם ב"הסכם המסתננים" – לנתניהו אין בעיה לזגזג כשמתברר לו שקהל תומכיו לא מרוצה. הוא מעדיף להודות בטעות מאשר להרגיז את הקהל הגדול שמחזיק אותו בחיים הפוליטיים, ואפילו לא מנסה לייצר אשליה של מנהיגות.

בנימין נתניהו נתפס כמנהיג כל יכול הנהנה מציבור תומכים ומאמינים גדול שילך אחריו באש ובמים. ה"ביביסטים" נשבעים בשמו, מתעלמים מחקירות המשטרה והמלצותיה ורואים בכל אלה ניסיונות לא לגיטימיים להדיח ראש ממשלה מכהן שנבחר על ידי הציבור. הם עוצמים עיניהם בפני עדי המדינה, הראיות הנערמות והעדויות המצטברות, ומתאחדים סביב המנהיג באש ובמים. הנחת העבודה של המשקיפים הפוליטיים בישראל הייתה, עד לאחרונה, כי נתניהו נהנה מ"ציבור שבוי", המכושף או מהופנט על ידי מנהיגו ויתמוך בו ללא תנאי בכל מקרה.

אירועי השבוע שעבר, בהם התקפל נתניהו במהירות שיא אל מול קהל תומכיו בסוגיית גירוש מסתנני העבודה מישראל, הפכו את הנחת העבודה הזו על פיה. השאלה הנשאלת כעת היא מה קדם למה - האם תומכי נתניהו מהופנטים על ידו, או שמא מדובר במצב הפוך בו נתניהו הוא המכושף ומהופנט על ידי קהל ה"בייס" הפוליטי שלו? האם נתניהו הוא המנהיג אחריו הולך ציבור ענק בעיניים עצומות במשך שנים ארוכות, או שמדובר בעצם במנהיג המתאים את עצמו לציבור מסוים, בודק את כיוון הרוח ומצב הרוח של הציבור הזה על בסיס יומי ומתווה בהתאם לכך את דרכו?

כזכור, וכפי שפורט במאמר קודם באל-מוניטור, נתניהו הודיע בשבוע שעבר [2 באפריל] על מתווה לטיפול בסוגיית מסתנני העבודה או מבקשי המקלט (כפי שהם מכונים בידי גורמי השמאל בישראל), במסגרתו האו"ם יסייע לקליטת 16 אלף מהם במדינות המערב ואילו ישראל תספוג מספר דומה שיישארו בשטחה. נתניהו כינס מסיבת עיתונאים, והשקיע את מיטב מרצו וכישרונו בהסברת המתווה עליו הוסכם בסיום משא ומתן מרתוני מול האו"ם. הוא הדגיש כי מדובר באלטרנטיבה ההגיונית היחידה שנותרה לישראל, לאחר התמוטטות ההסכמים שערכה עם מדינות שונות באפריקה אשר אמורות היו לקלוט את מסתנני העבודה. בשעות חייו המעטות זכה המתווה שהציג נתניהו לתשואות מצד מחנה השמאל-מרכז הישראלי ולשבחים של פרשנים פוליטיים רבים אשר ראו בו, בדיוק כפי שנתניהו הסביר, את המתווה ההגיוני היחיד בנסיבות הקיימות.

שעות ספורות לאחר שהציג את תכניתו, הודיע נתניהו על "השהיית המתווה", ולמחרת בבוקר כבר בישר על ביטולו המוחלט. זו הייתה התקפלות מרהיבה, מוחלטת, ללא תנאי. היא אירעה בעקבות הסתערות המונית של תומכי נתניהו על מנהיגם. בתקשורת, ברשתות החברתיות, בקבוצות הווטסאפ הליכודיות, בדרום תל אביב ובמעוזי כוח רבים נוספים של נתניהו קרה משהו מדהים: הביביסטים, אותם אלה ששכבו על הגדרות למען נתניהו בשנתיים האחרונות אל מול חקירות המשטרה והעדויות נגדו, אלה שהתאחדו סביב מנהיגם בתקופות בהן נדמה היה שזה בלתי אפשרי, כל אלה שמתעלמים בשיטתיות ממה שנחשף בענייניה של משפחת נתניהו ונשבעים בשמו של ראש הממשלה בכל מקום ובכל מזג אוויר – הרימו את נס המרד. עמוד הפייסבוק הפופולרי של נתניהו הוצף במחאות, חלקן גסות וקולניות, נגד המתווה שהציג ראש הממשלה. תומכיו המסורתיים של נתניהו בתקשורת יצאו נגדו. השר נפתלי בנט, השר לשעבר גדעון סער ורבים נוספים הוסיפו את קולם ותקפו במילים חריפות את מה שכינו כ"כניעה" של נתניהו בפני תכתיבי השמאל והתקפלותו מהבטחותיו ועקרונותיו.

נתניהו נבהל. במצבו, הוא לא יכול להרשות לעצמו לצאת נגד ה"בייס" שמחזיק לו את הראש מעל המים ומאפשר לו להמשיך לאחוז בתפקידו למרות הכל, בנסיבות בהן אולץ קודמו אהוד אולמרט להתפטר בבושת פנים מראשות הממשלה לפני עשור [2008]. נתניהו לא ניסה למצוא תירוצים מתוחכמים או להסוות את ההתקפלות בתרגילים או ספינים כלשהם. הוא הודה ששקל שוב, ששמע את הציבור, שהתייעץ עם אנשים והחליט להפוך את ההחלטה. הוא העדיף להודות בטעות ולחתוך הפסדים, מאשר להתייצב מול הקהל הגדול שמחזיק אותו בחיים הפוליטיים גם בתנאים בלתי אפשריים.

זו לא הייתה הפעם הראשונה שזה קורה לו. מאז 2009, עת שב לראשות הממשלה, הספיק נתניהו להתחרט ולזגזג לא מעט פעמים כשהתברר לו שקהל תומכיו לא מרוצה. הפעם הבולטת האחרונה שזה קרה הייתה לאחר התקרית בחברון בה ירה חייל צה"ל, אלאור אזריה, במחבל פלסטיני ששכב גוסס על המדרכה [2016]. נתניהו התיישר ביממה הראשונה עם צמרת צה"ל ושר הביטחון משה יעלון ופרסם הודעת גיבוי למפקדיו של אזריה, אשר מיהרו להזעיק את המשטרה הצבאית החוקרת שפתחה בחקירה פלילית. אבל תוך סופשבוע אחד התהפך נתניהו והתייצב לימינו של החייל, לקול מצהלותיהם של תומכיו בימין. הוא עשה את זה לאחר שבנו יאיר, הקשוב לרשתות החברתיות, עדכן אותו בנעשה בדעת הקהל הליכודית. נתניהו לא העלה בדעתו שקיימת אפשרות אחרת: לגלות מנהיגות, להתוות דרך, לתת דוגמה אישית ולהוביל קו ערכי התואם את ערכי צה"ל, הוראות הפתיחה באש ופקודות המפקדים. הוא העדיף ללכת בדרך הקלה ולהתיישר עם קול ההמון.

כעת זה קרה פעם נוספת, ובצורה החדה והבוטה ביותר אי פעם. נתניהו הוכיח שלא הוא השולט במערכת יחסיו עם ציבור תומכיו הגדול, אלא להיפך: הוא הנשלט. הם מכתיבים את הדרך והוא צועד בה, במקום שהמצב יהיה הפוך.

לא תמיד זה היה כך. נתניהו ידע לנסות להוביל, להתוות דרך ולהנהיג את קהל תומכיו גם בדרכים שאינן טבעיות עבורו. כך היה כשנשא את נאום בר אילן ב-2009, בו הביע לראשונה הסכמה עם פתרון שתי המדינות והאפשרות להקים מדינה פלסטינית. גם הליכתו להסכם וויי פלנטיישן בקדנציה הראשונה שלו [1998] הייתה מהלך שנעשה בניגוד לזרם המרכזי של תומכי הליכוד. בשני המקרים האלה, המהלכים הובילו למבוי סתום ונתניהו חזר בו בסופו של דבר.

בשבוע שעבר הוסרו המסכות. נתניהו כבר לא מנסה לייצר אשליה של מנהיגות והובלה. נכון לעכשיו הוא מנהיג שצועד אחר תומכיו, נתון בידיהם וקשוב למשאלותיהם. הוא פגיע, ממתין להכרעות היועץ המשפטי לממשלה בענייניו, ובמצב הדברים הנוכחי הוא לא בנוי להרגיז את ציבור תומכיו. יש הרואים בהתפתחות הזו סימן חיובי לכך שגם לתומכי נתניהו הקנאים ביותר יש אג'נדה עצמאית ותמיכתם אינה אוטומטית אלא מותנית. מן העבר השני, המחשבות נוגות: כשהמנהיגות מוותרת מראש על ניסיון כלשהו להנהיג, קיימת סכנה ממשית להתדרדרות לכאוס.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: voters, two-state solution, idf, leadership, likud party, african immigrants, israeli politics, benjamin netanyahu

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept