ישראל פולס

מול צעדי טראמפ, באיחוד האירופי שוקלים לגבש יוזמת שלום

p
המחבר
בקצרה
מקורב לנציגה העליונה של האיחוד האירופי לענייני חוץ וביטחון, פדריקה מוגריני, הגדיר את ההחלטה להעביר את שגרירות ארה״ב לירושלים מכת מוות לכל יוזמת שלום אמריקאית. לדבריו, אם ממשל טראמפ לא יניח על השולחן יוזמה ממשית, באיחוד יפתחו בדיונים סביב תוכנית משלהם.

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן עבר כמה בדיקות רפואיות בבולטימור בארה״ב בשבוע שעבר (22 בפברואר), ומשום כך ביטל את ביקורו בוונצואלה. תוצאות הבדיקות היו אמנם טובות, אך נדמה שבריאותו הפוליטית של אבו מאזן משביעת רצון הרבה פחות.

לדברי גורם בכיר באש"ף המקורב לאבו מאזן, הנשיא היה המום מההחלטה להעביר את שגרירות ארה"ב (או לפחות חלקים ממנה, כולל לשכתו של השגריר) מתל אביב לירושלים כבר במאי 2018. ועם זאת, אפשר לומר שתגובתו הפומבית של אבו מאזן הייתה מתונה, בהשוואה לתחושות הזעם ברמאללה. בהנהגה הפלסטינית הבינו מזמן שנשיא ארה״ב דונלד טראמפ מצדד בישראל במאת האחוזים, אך עצם הכוונה ליישם מדיניות שכזו לכבוד חגיגות שבעים השנה של ישראל (שעל פי הנרטיב הפלסטיני מציינות שבעים שנה לאסון הלאומי שלהם, הנכבה) נתפסת כמתקפה פומבית על אבו מאזן. עוד יותר מזה, בהנהגה הפלסטינית רואים בצעד הזה ניסיון מכוון להחליש את מעמדו של אבו מאזן בדעת הקהל שלו.

הגורם הבכיר טען שהצעד האמריקאי הוא מתנה לראש הממשלה בנימין נתניהו, למנהיג הבית היהודי נפתלי בנט, וגם לחמאס ולחיזבאללה. אבו מאזן מצדד בדיפלומטיה עוד מ-1988; כיום, נדמה שאין אפילו פלסטיני אחד שעדיין מאמין כי דיפלומטיה עשויה להניב תוצאות.

בעקבות החלטת ארה"ב, התקיימו בהנהגה הפלסטינית דיונים נמרצים בדרגים הגבוהים ביותר, והתקבלו כמה וכמה החלטות מדיניות.

ראשית, לכנס פגישת חירום של הליגה הערבית כדי לגנות את הצעד האמריקאי, לחזור ולהדגיש שמזרח ירושלים היא בירת פלסטין, ולקרוא למדינות העולם להקים שגרירויות משלהן לפלסטין במזרח ירושלים. ברמאללה גם החליטו לבקש מירדן, ממצרים ומסעודיה להתערב נמרצות מול הממשל האמריקאי. במקביל, תפנה הרשות הפלסטינית לאיחוד האירופי ולרוסיה, ותבקש מהם להיות מעורבים ביוזמת שלום חדשה שתתבסס על נאום שנשא לאחרונה [ב-20 בפברואר] הנשיא אבו מאזן במועצת הביטחון של האו"ם.

אבו מאזן מציע לכנס ועידה בינלאומית שתוקדש לפתרון שתי המדינות, במסגרת פורום המדינותP5+1. יועציו הקרובים ביותר, נביל שעת וסאיב עריקאת, נמצאים במגעים עם מטה האיחוד האירופי בבריסל ועם ממשל מקרון בפריז, סביב יוזמת השלום הזו. אבו מאזן עצמו העלה את הנושא בפגישתו האחרונה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ב-12 בפברואר.

גורם בכיר המקורב לנציגה העליונה של האיחוד האירופי לענייני חוץ וביטחון, פדריקה מוגריני, סיפר לאל-מוניטור שגם בבריסל הופתעו מאוד לשמוע על החלטתו של טראמפ להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים כבר במאי. המקור האירופי הגדיר את ההחלטה מכת מוות לכל יוזמת שלום ריאלית של ארה"ב.

לדברי אותו דיפלומט אירופי, באיחוד יחכו עוד כמה שבועות כדי לוודא שאין יוזמת שלום אמריקאית ממשית, ורק אז יפתחו בדיונים סביב יוזמת השלום של האיחוד האירופי, בניצוחה של צרפת.

יוזמה שכזו תכלול רשימה ארוכה של סעיפים. בנושא האיראני, היא תכלול מדיניות משותפת שתקרא לשמירה על הסכם הגרעין עם איראן, תוך כדי הושטת יד לטהרן כדי להבטיח את יישומו של ההסכם. באיחוד האירופי ישיקו דיאלוג עם שר החוץ האיראני מוחמד ז'וואד זריף, כדי לבלום את שאיפותיה האזוריות של טהרן, ובמיוחד את ציר טהרן-דמשק-ביירות נגד ישראל. על סדר היום מונח גם הצורך למנוע יצוא של טילים מתוחכמים לחיזבאללה.

בעניין הסכסוך הישראלי-פלסטיני, היוזמה תכלול ערבויות לכך שכל תהליך שלום עתידי ישמור על האינטרס הביטחוני של ישראל, ולא יאיים עליו. אלמנט נוסף בעניין זה יהיה שיתוף פעולה בין מצרים, ירדן וסעודיה לשם מלחמה בטרור. היוזמה תקרא לכינוסה של ועידת שלום בינלאומית בנושא פתרון שתי המדינות, שתתבסס על שתי ועידות השלום בפריז ותתקיים כנראה בבריסל. המתווה יתבסס על המסקנות של ועידת פריז האחרונה מ-15 בינואר 2017, וכן על יוזמת השלום הערבית מ-2002. ארה"ב, האיחוד האירופי, רוסיה וסין יוזמנו לעמוד בראש הוועידה. ישראל תתבקש להקפיא את הבנייה בהתנחלויות בזמן תהליך השלום העתידי (אותו מקור בכיר הוסיף שבבריסל מתקשים לחזות מראש איזו ממשלה תכהן בירושלים בסוף 2018).

במקביל, תתבקש הרשות הפלסטינית לשים קץ לכל ההסתה לאלימות ולהגביר את התיאום הביטחוני עם ישראל.

הדיפלומט האירופי הוסיף ואמר כי אחד הסעיפים העיקריים בכל משא ומתן עתידי יהיה סוגיית הגבול בין מערב ירושלים למזרחה. כמו כן, אמר שכל הסוגיות במעמד הקבע יונחו על השולחן בעת ובעונה אחת.

ועוד יותר מזה, שגורלה של עזה יהיה גם הוא חלק מכל משא ומתן, ובתנאי שרצועת עזה והגדה המערבית יהיו נתונות תחת ממשל פלסטיני יחיד, וכן בשליטה ביטחונית משותפת. האירופאים מתכננים להציע סיוע משמעותי לכלכלה הפלסטינית, הן בגדה המערבית והן ברצועת עזה, ואולי גם לשדרג את מעמדם של ישראל ושל הפלסטינים (שאינם חברים באיחוד האירופי) לאחר השיחות על מעמד הקבע.

ולסיום, היוזמה תכלול נורמליזציה של היחסים בין ישראל למדינות ערב, על בסיס יוזמת השלום הערבית.

גורם בכיר במשרד החוץ הישראלי הגיב בהתנשאות על ההצעות הללו. לדבריו, המוטו של נתניהו הוא "רק טראמפ יכול". ועם זאת, בהתחשב במדיניות החד-צדדית של ארה"ב ובמשבר הפוליטי בישראל, נדמה שאסור לדחות על הסף יוזמת שלום של האיחוד האירופי בשנים 2019-2018. אחרת, הוואקום המדיני שייווצר ישאיר את הדלת פתוחה לאלימות.

Continue reading this article by registering and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • Archived articles
  • Exclusive events
  • The Week in Review
  • Lobbying newsletter delivered weekly

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept