ישראל פולס

למרות המתיחות עם הפלסטינים - טראמפ צפוי לחשוף יוזמת שלום

p
המחבר
בקצרה
לדברי דיפלומט אמריקאי בכיר המוצב בתל אביב, בימים אלה מועברים לרמאללה מסרים על התוכנית המתגבשת, והיא צפויה להיחשף אחרי העברת שגרירות ארה"ב לירושלים ופגישתו של טראמפ עם קים ג'ונג און. מקורות דיפלומטיים מאשרים: התוכנית קרובה הרבה יותר לעמדותיה של ישראל מאשר לדרישות הפלסטינים.

למרות המתיחות הגוברת מול הפלסטינים, נשיא ארה״ב דונלד טראמפ עדיין מתכוון לחשוף בקרוב יוזמת שלום אמריקאית למזרח התיכון. התוכנית תיחשף לאחר העברת שגרירות ארה"ב לירושלים ופגישתו של טראמפ עם מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און.

לדברי דיפלומט אמריקאי בכיר המוצב בתל אביב, העובדה שהנשיא הפלסטיני אבו מאזן מסרב לכל מגע בעניין זה עם בכירים אמריקאים, ואף כינה בשמות גנאי את שגריר ארה"ב בישראל, אינה פוגעת בנחישותו של טראמפ. למעשה, בימים אלה ממש מועברים לרמאללה מסרים על התוכנית המתגבשת, דרך מצרים, ירדן וסעודיה. יתרה מכך, הפגישה שהתקיימה בוושינגטון ב-20 במארס בין הנשיא טראמפ ליורש העצר הסעודי מוחמד בין סלמן, הוקדשה רובה ככולה לשני נושאים עיקריים: החזית המשותפת נגד איראן באזור (כולל הסכם הגרעין עם איראן) ויוזמת שלום לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

הדיפלומט האמריקאי הסביר שהאסטרטגיה של הבית הלבן בסוגיה הישראלית-פלסטינית מבוססת על השקפת עולם שמרנית. בראש מעייניו של הבית הלבן עומד סיכול שאיפותיה הגרעיניות של איראן, וכן (סיכול) שאיפתה להפוך למעצמה אזורית שלטת, ביחד עם בנות בריתה סוריה, חיזבאללה וחמאס. על בסיס האסטרטגיה הזו, מבקשים בארה"ב ליצור ברית אינטרסים בלתי רשמית בינה לבין ישראל, מצרים, ירדן וסעודיה.

השותפות הערביות הפוטנציאליות בברית שכזו הבהירו לוושינגטון שזה לא יקרה, עד שלא תהיה התקדמות כלשהי בסוגיה הפלסטינית. גם מזכיר המדינה הנכנס, מייק פומפאו, מבין זאת היטב.

מצד שני, הברית בין ארה"ב לישראל נתפסת בבית הלבן כאבן פינה, הן של מדיניות החוץ והן של מדיניות הפנים (מול הקהילה היהודית בארה"ב ומול הקהילה האוונגליסטית). בבית הלבן מאמינים שהעתקתה של שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים תקשה על ראש הממשלה בנימין נתניהו לדחות את תוכנית השלום של טראמפ.

הדיפלומט האמריקאי הוסיף ואמר ששיחות תיאום נמרצות וסדירות מתקיימות בין הצוות האמריקאי - הכולל את ג'ארד קושנר, ג'ייסון גרינבלט ודיוויד פרידמן - לבין לשכת ראש הממשלה בירושלים. נתניהו כבר רמז שתשובתו תהיה חיובית, עם השגות מסוימות.

מקורות דיפלומטיים מאשרים שהתוכנית עצמה קרובה הרבה יותר לעמדותיה של ישראל מאשר לדרישותיהם של הפלסטינים. פתרון שתי המדינות לשני עמים ינוסח באופן שיהיה מקובל על נתניהו. המדינה הפלסטינית תכלול ריבונות מוגבלת על שטח מוגבל (כמחצית מהגדה המערבית וכל רצועת עזה), ובידיה של ישראל תישאר השליטה הביטחונית ברוב שטחי הגדה המערבית ובמעברי הגבול. בקעת הירדן תישאר גם היא בסמכותה של ישראל, כולל נוכחות צבאית ישראלית. שכונות פלסטיניות במזרח ירושלים יועברו לידי מדינת פלסטין, להוציא העיר העתיקה (הסמכות הדתית על המסגדים תישאר בידי הפלסטינים וירדן). לפלסטינים יוצע לאמץ את שכונת אבו דיס שבמזרח ירושלים כבירתם. וגם רצועת עזה תהיה כאמור חלק ממדינת פלסטין, בתנאי שחמאס יפורק מנשקו.

כמו כן, על פי אותם מקורות, לא תוענק לפליטים פלסטינים זכות שיבה לישראל הריבונית. במקום זה, יוצע לפליטים מנגנון פיצוי שתקים הקהילה הבינלאומית.

על פי התוכנית האמריקאית, נדרשת הכרה בישראל כמולדת העם היהודי, ובפלסטין (כלומר בריבונותה המוגבלת) כמולדת העם הפלסטיני.

בבית הלבן מתכננים להציע לפלסטינים חבילה נדיבה מאוד של סיוע כלכלי, אותה ייזמו במשותף ארה"ב, האיחוד האירופי וסעודיה. כמו כן, היוזמה תכלול תיאום אזורי למלחמה בטרור, וכן נורמליזציה בין מדינות האזור לבין ישראל, ברוח יוזמת השלום הערבית מ-2002.

על בסיס תוכנית זו, יחל בין הצדדים משא ומתן מפורט, שיוביל להסכם עד 2021.

גורם בכיר במשרד החוץ הישראלי הודה שמתקיים תיאום הדוק בין וושינגטון לירושלים סביב תוכנית עתידית, אך הוסיף ואמר כי לא ידוע עדיין מתי - אם בכלל - תיחשף התוכנית בפומבי. אכן, טראמפ רוצה להימנע מדחייה פלסטינית על הסף, ושולח מסרי אזהרה בעניין זה לנשיא אבו מאזן, באמצעות מצרים וסעודיה.

לדברי הגורם הישראלי, ראש הממשלה נתניהו יפגין בכל מקרה גישה חיובית כלפי כל תוכנית עתידית, אבל יציג גם השגות מפורטות (כדי לשמור על שלמות הקואליציה).

מקור בכיר באש"ף המקורב לנשיא הפלסטיני הסביר לאל-מוניטור כי אבו מאזן איבד אמון בנשיא טראמפ כמתווך הוגן, וירתום את שותפיו הערביים כדי לדחות את התוכנית, אך בה בעת ישרטט את עמדתם של הפלסטינים ברוח חיובית.

לנוכח תגובותיהם של שני הצדדים ואל מול המצב הנוכחי בשטח, קשה מאוד לראות את האור בקצה המנהרה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept