ישראל פולס

לקראת סוף כהונתו, אבו מאזן לא פוסל אינתיפאדה אלימה

p
המחבר
בקצרה
בכיר באש"ף סיפר לאל-מוניטור שמצב רוחו של הנשיא הפלסטיני קודר, ועם זאת נותרה בו רוח לחימה. מבחינתו, טראמפ ונתניהו מתואמים ביניהם מתוך כוונה להחליש אותו. אם מאמציו להגיע למדינה עצמאית בדרכים אחרות ייכשלו, אבו מאזן מאמין שהפתח, ולא חמאס, הוא שצריך להוביל התקוממות עממית

עם כל המהומה סביב ההתלקחות הביטחונית בצפון מצד אחד, והאפשרות של הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו מן הצד אחר, קל מאוד לשכוח שחקן מפתח אחד במזרח התיכון - הפלסטינים.

הביקור ברמאללה בימים אלה מעורר תחושה של ייאוש עמוק בהנהגה הפלסטינית. אל מול ההקצנה של הציר הפרו-איראני וגל האלימות הנוכחי, הנשיא הפלסטיני אבו מאזן מוצא את עצמו בין הפטיש לסדן. אף שאינו רוצה להיראות כמי שמהסס להצטרף לגל אפשרי של התקוממות אזורית, אלימות היא הדבר האחרון שהוא מעוניין בו.

גורם בכיר באש"ף סיפר שהיה נוכח לאחרונה בפגישה מדינית, שהתקיימה בתגובה לעמדות שמציגה ארה"ב. לצד שני מקורבים נוספים, גם הוא שמע מאבו מאזן מונולוג ארוך על מצבו של המאבק להכרה במדינה פלסטינית, ועל גורלו שלו. הגורם הבכיר לא מסר לאל-מוניטור תיאור מילולי של דברי אבו מאזן, ובמקום זה ניסה להעביר את התרשמותו מרוח הדברים.

לדברי הבכיר, מצב רוחו של אבו מאזן קודר, ועם זאת נותרה בו רוח לחימה. הנשיא הפלסטיני מסרב בתוקף להסכים לכל גרסה שהיא של תוכנית שלום אמריקאית. מבחינתו, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו מתואמים ביניהם מתוך כוונה להחליש אותו.

אף שאינו מודה בכך פומבית, אבו מאזן גם מאוכזב מהתגובה הפושרת של שותפותיו הערביות - ובמיוחד של מצרים, ירדן וסעודיה - למדיניות החדשה של ארה"ב.

הוא עוקב מקרוב, ובהנאה מסוימת, אחר צרותיו המשפטיות של נתניהו, אך מאמין שעם או בלי נתניהו, הימין הישראלי בהנהגת המתנחלים ימשיך למשול בכיפה.

אבו מאזן דיבר גם על ציר זמן של שנתיים, עד 2020, שלדברי הבכיר באש"ף עשוי להתייחס גם למרווח הזמן עד להתפטרותו.

במסגרת ציר הזמן הזה ינסה אבו מאזן להשיג קונצנזוס בינלאומי בעד הקמתה של פלסטין על בסיס קווי 67', עם מזרח ירושלים כבירה. הוא מייחס תפקידי מפתח אפשריים לרוסיה, לאיחוד האירופי וגם לסין, במיוחד אם המפלגה הרפובליקאית תפסיד בבחירות אמצע הקדנציה בנובמבר 2018 (מה שעלול להחליש את מעמדו של הנשיא טראמפ).

להפתעתו הרבה של הבכיר באש"ף, אבו מאזן לא פסל גם את האפשרות של אינתיפאדה אלימה. במקרה הכי גרוע, זה עלול להיות המוצא האחרון. אבו מאזן מאמין שבמקרה כזה, הפתח, ולא חמאס, הוא שצריך להוביל את האינתיפאדה.

לדברי הבכיר באש"ף, בשלב זה, האחרון בקריירה הפוליטית שלו, המנהיג הפלסטיני מבקש להשאיר אחריו נתיב שיוביל לכינונה של מדינה פלסטינית, ולעבוד בהדרגה עם ראש מנגנוני הביטחון על האפשרויות השונות לחילופי שלטון.

גורם בכיר במשרד החוץ הישראלי שרטט את המצב בפני אל-מוניטור, ותיאר אותו כך: מאז 1988, כשאש"ף הכיר במדינת ישראל, היה אבו מאזן האיש ששיקף את בחירתו של הארגון בערוץ הדיפלומטי כנתיב האסטרטגי שיוביל לכינונה של מדינה. בעמדה זו, נודעה לו השפעה מכרעת על מנהיג אש"ף יאסר ערפאת ועל תהליך אוסלו. כיום, בעקבות העמדות החדשות של דונלד טראמפ, הערוץ הדיפלומטי נקלע למבוי סתום. וכך נחלש מעמדו של אבו מאזן בדעת הקהל הפלסטינית, והוא מאותגר עוד יותר מצד חברי פתח הניצים.

באבו מאזן דבק גם הדימוי של שחיתות ודאגה לבני משפחתו ולמקורביו.

הבכיר במשרד החוץ הישראלי מסכים שאבו מאזן הגיע לשלב האחרון בקריירה הפוליטית שלו. ולכן, הוא גם לא יתפשר על אף אחת מסוגיות המפתח סביב כינונה של מדינת פלסטין. לדברי המקור, כשדמויות בכירות בפתח כמו מרוואן ברגותי ומוחמד דחלאן קוראות תיגר על הנהגתו, אבו מאזן נאלץ להסתמך על קציני הביטחון הבכירים שלו. יותר מזה, הוא תלוי בתיאום הביטחוני עם ישראל לשם הישרדותו הפוליטית. המקור הישראלי הוסיף ואמר שבירושלים לא יתאבלו על לכתו של אבו מאזן.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept