ישראל פולס

הפלסטינים שוקלים: 2018 תהיה שנת ״אינתיפאדת העצמאות״

p
המחבר
בקצרה
בכיר באש״ף ששוחח עם אל-מוניטור אומר כי אם ארה״ב לא תשיק ערוץ דיפלומטי ריאלי ״ניאלץ לחזור למאבק מזוין למען עצמאות״. הוא חוזה התקוממות אלימה נגד ישראל בסיועו של חמאס, וככל הנראה בשיתוף פעולה עם חיזבאללה.

מצב הרוח ברמאללה קודר היום עוד יותר מתמיד. נראה שכל הדלתות הדיפלומטיות נטרקו, לאחר שנשיא ארה״ב דונלד טראמפ בחר לצדד בממשלת ישראל, ונדמה שכעת מעסיקים אותו בעיקר שיקולים מבית. הממשל האמריקאי דחק הצדה את האיחוד האירופי, שעסוק בראש ובראשונה בשאלת אחדותה של אירופה בעקבות הברקזיט. הרוב המוחלט בהצבעה שקיימה העצרת הכללית של האו"ם נגד הכרזת ירושלים לא הניב תוצאות מוחשיות. המשא ומתן הדיפלומטי שרוי במבוי סתום, ונדמה שאין מוצא.

לדברי מקור בכיר באש"ף המקורב לנשיא אבו מאזן, הנשיא הפלסטיני הולך ומאבד תקווה שהערוץ הדיפלומטי עשוי להוביל לכינונה של מדינה בעתיד הנראה לעין. ובכל זאת, אבו מאזן ממשיך לקיים מגעים עם שותפותיו הערביות העיקריות, ירדן, מצרים וסעודיה, סביב יוזמות שונות, כמו האפשרות שהעצרת הכללית של האו"ם תכיר בפלסטין כמדינה תחת כיבוש. המקור הבכיר, שנשמע מריר, הודה בפה מלא שהפלסטינים יכולים לצבור ניצחונות דיפלומטיים רבים באו"ם, אבל בשטח נרקם לו תהליך אחד בלבד - כזה שכולל את הרחבת ההתנחלויות, העמקת הכיבוש וסיפוח כלכלי גדל והולך.

הבכיר הוסיף וסיפר לאל-מוניטור, שהוא נטל חלק בכמה התייעצויות של בכירי פתח לגבי האסטרטגיה לשנת 2018. אבו מאזן שב והורה שלא להיגרר לאלימות נגד ישראל, ואולם האפשרות הזו עדיין לא נשללה לחלוטין באף אחד מסבבי ההתייעצויות. באחת מאותן ישיבות, נשקלה בכובד ראש האפשרות של העמקת האיחוד עם חמאס. משתתפי הישיבה טענו כי בעקבות התסכול הגובר בדעת הקהל הפלסטינית, חיוני להפגין כעת אחדות פלסטינית גדולה מתמיד. המקור הפלסטיני מאמין שהתקרבות לחמאס תגביר את האפשרות לסבב חדש של אלימות ברצועת עזה, ואולי גם בגדה המערבית.

לדברי המקור הבכיר, ששוחח עמנו בעילום שם, 2018 תהיה שנה של הכרעות. "ארה"ב תצטרך להשיק ערוץ דיפלומטי ריאלי לכינונה של מדינה, או שאנחנו ניאלץ לחזור למאבק מזוין למען עצמאות, במוקדם ולא במאוחר. אחרת, יחלוף עשור נוסף ללא הקמת מדינה לעם הפלסטיני, והקהילה הבינלאומית פשוט תשכח אותנו". הוא שב והביע את אכזבתם של הפלסטינים מהקהילה הבינלאומית ומהעולם הערבי.

וכך, המקור הבכיר, ביחד עם קבוצה של אנשי פתח, חוזה "אינתיפאדת עצמאות" ב-2018, במלאת שבעים שנה להקמתה של מדינת ישראל. עם זאת, הוא טוען שבפתח לא מעוניינים להניח לחמאס - או לשחקנים חיצוניים כמו מוחמד דחלאן (לשעבר בכיר בפתח) - לכפות עליהם אסטרטגיה שכזו.

"אינתיפאדת העצמאות" של 2018 תתבטא בהתקוממות מזוינת נגד ישראל, בסיועו של ארגון חמאס, אולי בשיתוף פעולה עם חיזבאללה, ובתמיכתה של דעת הקהל בעולם הערבי. המקור הבכיר הדגיש שקמפיין אלים כזה למען עצמאות לא יימשך חודשיים-שלושה אלא שנתיים-שלוש; מעין מלחמת התשה נגד הצבא הישראלי רב העוצמה.

מקור בכיר במשרד החוץ הישראלי אישר ואמר שפמלייתו של אבו מאזן שולחת לשותפים הערבים אותות מצוקה בעקבות הכרזת ירושלים של ממשל טראמפ, והקץ המסתמן של כל תהליך שלום לפתרון של שתי מדינות לשני עמים. על פי הפרשנות הישראלית, גם חמאס וגם פתח שרויים במשבר בעקבות ההתפתחויות האחרונות. בהתחשב במשבר ההומניטרי ברצועת עזה, חמאס פועל כעת כדי לחזק את אחיזתו בגדה המערבית ולהסית לאלימות. בחמאס אף העניקו מידה מסוימת של יד חופשית (בירי פצצות מרגמה נגד ישראל) לארגונים קיצוניים עוד יותר שפועלים ברצועה. בישראל הזהירו הן את אבו מאזן והן את חמאס שינקטו יד קשה נגד כל גילוי של אלימות.

הבכיר במשרד החוץ הישראלי מאמין כי בטווח הרחוק, משטרו של אבו מאזן תלוי בתיאום הביטחוני עם ישראל, למען הישרדותו שלו. הוא אינו מתייחס ברצינות לאיומים בדבר "אינתיפאדת עצמאות" בשנה הבאה; לדבריו, הפלסטינים שקועים יותר מדי במריבות פנימיות.

המפגן הרגיל של ביטחון עצמי מצד הבכיר הישראלי, המשקף היטב את הלך רוחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מאז הכרזת ירושלים, עלול להיות מוטעה. בהנהגה הפלסטינית חשים באמת ובתמים שבקהילה הבינלאומית, ובמידה מסוימת גם בקרב שותפותיה בעולם הערבי, דוחקים אותם לפינה. בשלב זה או אחר, הצטברות רחשי הלב האלה תוביל גורמים מסוימים בפתח לקרוא להתנגדות אלימה, כלומר אינתיפאדה שלישית. בדרך לשם, בהחלט תיתכן אחדות גדולה יותר עם ארגון חמאס. אלימות פורצת בדרך כלל בהפתעה. הדרך היחידה למנוע הפתעה שכזו היא ליזום מהלך דיפלומטי רציני שיוביל לפתרון שתי המדינות.

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X