ישראל פולס

אחרי הניצחון באו״ם, הפלסטינים ינסו למנף את המומנטום

p
המחבר
בקצרה
בהנהגה הפלסטינית יש שביעות רצון מהצבעתן של 128 מדינות, בהן צרפת, גרמניה ובריטניה, נגד הכרזת ירושלים של טראמפ. כעת הם מנהלים מגעים עם קהיר, עמאן וריאד, כדי לקדם הצעות החלטה בינלאומיות להכרה בפתרון שתי המדינות על בסיס יוזמת השלום הערבית מ-2002.

ברמאללה לא נפתחו בקבוקי שמפניה בעקבות ההצבעה באו"ם (21 בדצמבר) נגד החלטתו של הנשיא דונלד טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל. ובכל זאת, נשמעה אנחת רווחה, לאחר שאיום הנשיא לקצץ בסיוע למדינות שיצביעו נגדו לא נשא פרי. כתוצאה מהאיום האמריקאי, היו לכל היותר שש מדינות שלא התייצבו להצבעה. בהנהגה הפלסטינית היו שבעי רצון מהבעת התמיכה של צרפת, גרמניה  ובריטניה.

גורם בכיר באש"ף המקורב לנשיא הפלסטיני אבו מאזן הסביר לאל-מוניטור שאבו מאזן רואה בהצבעה באו"ם ניצחון לדיפלומטיה הפלסטינית. מבחינתו של אבו מאזן, ההצבעה שיקפה קונצנזוס כלל עולמי שלפיו מזרח ירושלים תהיה בירת פלסטין, ושגבולות המדינה העתידית יתבססו על קווי 1967. פרט לארה"ב וישראל, רק שבע מדינות הפגינו את התנגדותן לעמדה זו, רובן מדינות איים באוקיינוס השקט. ארה"ב וישראל נותרו מבודדות עוד יותר מתמיד, בסירובן לקבל את פתרון שתי המדינות לשני עמים.

המנהיג הפלסטיני, הסביר הבכיר, אסיר תודה לאיחוד האירופי על מחויבותו לתמוך במזרח ירושלים כבירת פלסטין, וכן על תמיכתו לא רק בפתרון שתי המדינות לשני עמים, אלא גם בשתי בירות לשני עמים בירושלים.

אבו מאזן הביע את שביעות רצונו גם מהפעילות הדיפלומטית הקדחתנית של מדינות ערב בהתנגדותן להחלטת טראמפ, ובראשן מצרים, ירדן וסעודיה.

הגורם הבכיר באש"ף הוסיף ואמר שבהנהגה הפלסטינית הסיקו מספר מסקנות בעקבות ההצבעה באסיפה הכללית של האו"ם.

ברמאללה הסכימו להמשיך בכל יום שישי עם "ימי הזעם" הלא-אלימים במזרח ירושלים. אבו מאזן מתנגד לקריאת חמאס לפתוח באינתיפאדה חדשה.

בהנהגה הפלסטינית חזרו והדגישו את ההחלטה שקיבלו בעקבות הכרזת טראמפ, לעצור את כל המגעים עם הממשל בוושינגטון סביב יוזמת שלום אמריקאית עתידית, מאחר שכל יוזמה שכזו תשקף אך ורק עמדות פרו-ישראליות. משום כך, גם לא התקיימה פגישה עם השליח האמריקאי ג'ייסון גרינבלט, שהגיע לישראל ב-20 בדצמבר לביקור של כמה ימים. הפלסטינים הכריזו שלא ייפגשו גם עם סגן הנשיא מייק פנס (שהחליט בסופו של דבר לדחות את ביקורו באזור עד לאמצע ינואר).

בנוסף להחלטות אלה, עסוקים כעת ברמאללה במגעים עם ההנהגות בקהיר, בעמאן ובריאד, כדי למנף את המומנטום הדיפלומטי ולקדם הצעות החלטה בינלאומיות להכרה בפתרון שתי המדינות על בסיס יוזמת השלום הערבית משנת 2002.

אבו מאזן העלה את הסוגיה גם בפגישתו בפריז ב-22 בדצמבר עם נשיא צרפת עמנואל מקרון. למעשה, היחסים בין רמאללה לפאריז התהדקו בזכות עמדתו הנחושה של הנשיא מקרון, והתנגדותו להחלטת ירושלים של הנשיא  טראמפ. מקרון אמור לבקר באזור באביב 2018.

רעיון מדיני שהועלה בהתייעצויות ברמאללה הוא לכנס בחסות האו"ם את פורום המדינות P4+1, לשם התנעה מחדש של המשא ומתן על פתרון שתי המדינות. הפורום יכלול את כל החברות הקבועות במועצת הביטחון, מלבד ארה"ב (אף שוושינגטון תוזמן להשתתף), וכן את גרמניה.

מסרים דיפלומטיים ברוח זו הועברו גם למוסקבה ולבייג'ין, "כי אם אפשר להציל את האקלים הגלובלי בלי ארה"ב, אפשר גם לפתור את סוגיית פלסטין", אמר הגורם הפלסטיני, ששוחח עם אל-מוניטור בעילום שם. הוא הוסיף והזהיר כי אם הקהילה הבינלאומית לא תירתם לנושא, גם ללא השתתפות ארה"ב, ולא תציע יוזמה דיפלומטית ריאלית, הרי שהדלת תישאר פתוחה למלחמת דת בניצוחם של איראן ובני בריתה, חיזבאללה וחמאס.

מקור בכיר במשרד החוץ הישראלי אמר בתגובה שבמשרד הופתעו לטובה ממספר הנמנעים בהצבעה באו״ם, במיוחד מדינות מזרח אירופה, קנדה ואוסטרליה. הוא האשים את האו"ם בכך שהוא ארגון עוין אשר פיתח אובססיה לישראל, שכן 86 אחוזים מכלל הגינויים אותם מאמץ האו''ם מכוונים נגדה. לדבריו, הוא מאמין שהכרזת טראמפ בעניין ירושלים חיזקה את עמדתה של ממשלת ישראל. ועם זאת, הוא איננו צופה ששגרירות ארה"ב תעבור לירושלים בעתיד הקרוב.

החלטתו של נשיא ארה"ב יצרה קרע עמוק בין מדינות המערב. טראמפ אינו צפוי לעמוד בדרישה האירופית לנקוט מדיניות רב-צדדית יותר כלפי המזרח התיכון. וכך, החלטת האו"ם שבודדה את ישראל ואת ארה"ב, וגם הזעם שעוררה בדעת הקהל במדינות ערב, נותנים רוח גבית לארגונים קיצוניים ופרו-איראניים כמו חמאס וחיזבאללה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept