המערכה הדיפלומטית האחרונה של אבו מאזן

כשמעמדו בציבור הפלסטיני נמצא בשפל, ליו״ר הרשות אין מה להפסיד. הוא מתכונן למהלך דיפלומטי שיכעיס את ישראל, יהיה המחיר אשר יהיה. במקביל, בכירי הרשות קיבלו מסר ישיר להתייחס אל ממשל טראמפ כאל ממשל עוין, ולערער על החלטותיו בכל מסגרת בינלאומית אפשרית.

al-monitor .

דצמ 20, 2017

הפלסטינים נערכים למערכה מדינית כוללת, בעקבות הווטו שארה"ב הטילה ב-18 בדצמבר במועצת הביטחון על ההצעה המצרית לבטל את הצהרת טראמפ המכירה בירושלים כבירת ישראל. ביום חמישי (21 בדצמבר) תובא להצבעה הצעת החלטה דומה במליאת האו"ם, שבה לארה"ב אין זכות וטו. ההערכה היא שלמעלה ממאה מתוך 193 המדינות החברות באו"ם יתמכו בהצעה של טורקיה ותימן.

משרד החוץ הנחה את שגרירי ישראל בעולם לצמצם את הנזק התדמיתי באמצעות מאבק הסברתי וניסיון לגייס מדינות נוספות חוץ מארה"ב שיתנגדו להצעה. מנגד, יו״ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, שחש פגוע ומושפל מההכרזה של נשיא ארה״ב דונלד טראמפ, הנחה את בכירי הרשות, את הנציג הפלסטיני בוושינגטון, חוסאם זומלוט, ואת הנציג באו"ם ריאד מנסור לפעול בכל הכוח ללא חשש ומורא להעברת ההחלטה באו״ם. זאת, גם אם התוצאה תהיה סגירת נציגות אש"ף בוושינגטון (כפי שאיים לפני חודש מזכיר המדינה רקס טילרסון), או שהקונגרס יזרז את החקיקה של חוק טיילור פורס המקצץ דרסטית את הסיוע האמריקאי לרשות בגלל תמיכתה במשפחות מחבלים.

לאבו מאזן כבר אין מה להפסיד. ברור לו כשמש שהפעילות הדיפלומטית שהוא מתכנן היא לא רק הכרזת מלחמה על ישראל, אלא גם על המעצמה הגדולה ארה"ב. כפי שכתבתי כאן השבוע, לאחר שהכרזת טראמפ הבהירה לציבור הפלסטיני כי אין אופק מדיני בתיווך אמריקאי, רוב הפלסטינים רוצים לראות את אבו מאזן יורד מהבמה הפוליטית ומפנה את כיסאו לאישיות שתוביל אותם בדרך אחרת, שונה מזו של אבו מאזן בשני העשורים האחרונים. דרך שהם תופסים כעת ככושלת ונאיבית. הפלסטינים מעודדים מהעובדה שמדינות אירופה וכל הנציגות במועצת הביטחון, לבד מארה"ב, תמכו בהצעה לבטל את הכרזת טראמפ. הם סבורים כי גם אם ההצבעה במליאת האו"ם הינה רק בעלת משמעות סמלית, הניצחון התדמיתי יאפשר להם לזקוף את הראש, יעניק להם רוח גבית מהקהילה הבינלאומית, ויסייע להם לצאת לדרך חדשה בלי מעורבות של טראמפ וארה״ב.

בנאום לוחמני שנשא אבו מאזן ברמאללה לאחר הטלת הווטו האמריקאי במועצת הביטחון הוא הצהיר: "אנו נחושים ללכת פעם נוספת או אף כמה פעמים לאו"ם כדי לקבל מעמד של חברות מלאה בארגון. בכוונתנו עכשיו להגיש בקשת הצטרפות ל-22 ארגונים בינלאומיים שזכותנו להיות חברים בהם". דבריו של אבו מאזן באו גם בתגובה לדבריה הנחושים של שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, כי לו יכלה הייתה פועלת בניגוד לממשל אובמה - ומטילה וטו גם על החלטה 2334 מדצמבר 2016, שלפיה ההתנחלויות הן מכשול לשלום.

בכירי הרשות הפלסטינית קיבלו מסר ישיר מאבו מאזן להתייחס אל ממשל טראמפ כאל ממשל עוין, ולערער על החלטותיו, אותן הם רואים כמוטות, בכל מסגרת בינלאומית אפשרית, יהיה המחיר אשר יהיה. גורם פלסטיני בכיר אומר לאל-מוניטור כי אבו מאזן נפגע עד עמקי נשמתו מכך שהממשל, שדיבר עמו בשפה אחת, נהג בצורה אחרת. הוא מרגיש שהשליחים האמריקאים, ג׳ייסון גרינבלט וג׳ארד קושנר, הוליכו אותו שולל. לדבריו הבכיר, יו״ר הרשות אמנם פועל כעת מהבטן, מתחושה של עלבון, אך אין לו ברירה אלא להיאבק בהחלטה בכל הדרכים הדיפלומטיות העומדות לרשותו, ורק לא להגיש את הלחי השנייה. הוא הוסיף שתמיכתן של 14 החברות במועצת הביטחון עודדה את הפלסטינים ונתנה להם תקווה במאבק.

חברת הוועד הפועל של אש"ף, חנאן עשראווי, בירכה על תמיכתן של 14 המדינות. היא הבטיחה שהרשות כולה תפעל כאיש אחד בנחישות בזירה הבינלאומית, ובמיוחד באו"ם, כדי "להבטיח שהצדק יגבר, וההפרות של ישראל וארה"ב לא יצליחו לערער את השלום והיציבות של העולם".ֿ

רוב גורף במליאת האו"ם להצעה לבטל את הכרזת טראמפ, אם יושג כזה, יתורגם על ידי הנציגות הפלסטינית להבעת תמיכה עולמית בדרכו של אבו מאזן. הם יבקשו להראות לציבור הפלסטיני שחוץ מטראמפ וארה״ב, הקהילה הבינלאומית כולה עומדת מאחוריו. תמיכה רחבה באו״ם תהווה גם אור ירוק למהלכים שאבו מאזן מתכנן להוביל כבר בשבועות הקרובים: לדרוש את קבלתה של הרשות הפלסטינית לארגונים בינלאומיים וועדות שונות באו"ם, לרבות בית הדין הבינלאומי בהאג, בחברות מלאה.

הרשות הפלסטינית התקבלה לבית הדין בהאג במעמד של משקיפה לפני שלוש שנים, צעד שגרר סנקציות כלכליות עליה מצד ישראל. מאז, בכל פעם שאבו מאזן איים בהצטרפות לוועדות האו"ם ולבית הדין כחברה מלאה, ישראל שלפה את איום הסנקציות הכלכליות. לישראל יש נשק מוכח נגד צעדים דיפלומטיים של אבו מאזן. היא מקפיאה את העברת המכסים שהיא גובה עבור הרשות מעסקות מסחר של הפלסטינים עם ישראל והעולם, וכך ומביאה אותה לאי יכולת לשלם משכורת לעובדיה, ולמעשה לגסיסה כלכלית.

אבו מאזן נחוש להגיש את בקשות ההצטרפות לארגונים הבינלאומיים מיד לאחר ההצבעה במליאת באו״ם. ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושריו נפתלי בנט ואביגדור ליברמן, כל אחד מהם מסיבותיו הפוליטיות שלו, יתחרו ביניהם בהמצאת סנקציות יצירתיות וקיצוניות על הרשות, שעשויות להוביל עד לכדי הפלתו של היו״ר אבו מאזן. ליברמן התהדר בשבוע שעבר (15 בדצמבר) שאבו מאזן שרד רק בזכות התיאום הביטחוני עם ישראל, ורמז שהיו"ר לא יעז לבטל את התיאום הזה, גם אם יוטלו עליו גם הפעם סנקציות שיחנקו את הרשות.

אבו מאזן לוקח בחשבון את הצעדים הישראלים שכבר חווה על בשרו בעבר. הפעם, לנוכח מצבו, נראה כי אין לו ברירה אלא לעשות צעד משמעותי.

מאמרים מומלצים

האנטי-נורמליזציה בגדה צוברת תאוצה: מה יעשו ארגוני השמאל?
קסניה סבטלובה | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 20, 2020
ישראל מעוניינת באבו מאזן חלש אבל שולט
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 18, 2020
האם ישראל והרשות הפלסטינית בדרך למדינה אחת?
קסניה סבטלובה | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 18, 2020
התרגיל שמביך את כחול לבן: כך נשתל סעיף נפיץ מתוכנית ליברמן בדיל המאה
בן כספית | | פבר 14, 2020
בדחייתו את התכנית, אבו מאזן אינו מוותר על פיתוי כלכלי גדול
יוסי ביילין | דונלד טראמפ | פבר 16, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020