ישראל פולס

המערכה הדיפלומטית האחרונה של אבו מאזן

p
המחבר
בקצרה
כשמעמדו בציבור הפלסטיני נמצא בשפל, ליו״ר הרשות אין מה להפסיד. הוא מתכונן למהלך דיפלומטי שיכעיס את ישראל, יהיה המחיר אשר יהיה. במקביל, בכירי הרשות קיבלו מסר ישיר להתייחס אל ממשל טראמפ כאל ממשל עוין, ולערער על החלטותיו בכל מסגרת בינלאומית אפשרית.

הפלסטינים נערכים למערכה מדינית כוללת, בעקבות הווטו שארה"ב הטילה ב-18 בדצמבר במועצת הביטחון על ההצעה המצרית לבטל את הצהרת טראמפ המכירה בירושלים כבירת ישראל. ביום חמישי (21 בדצמבר) תובא להצבעה הצעת החלטה דומה במליאת האו"ם, שבה לארה"ב אין זכות וטו. ההערכה היא שלמעלה ממאה מתוך 193 המדינות החברות באו"ם יתמכו בהצעה של טורקיה ותימן.

משרד החוץ הנחה את שגרירי ישראל בעולם לצמצם את הנזק התדמיתי באמצעות מאבק הסברתי וניסיון לגייס מדינות נוספות חוץ מארה"ב שיתנגדו להצעה. מנגד, יו״ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, שחש פגוע ומושפל מההכרזה של נשיא ארה״ב דונלד טראמפ, הנחה את בכירי הרשות, את הנציג הפלסטיני בוושינגטון, חוסאם זומלוט, ואת הנציג באו"ם ריאד מנסור לפעול בכל הכוח ללא חשש ומורא להעברת ההחלטה באו״ם. זאת, גם אם התוצאה תהיה סגירת נציגות אש"ף בוושינגטון (כפי שאיים לפני חודש מזכיר המדינה רקס טילרסון), או שהקונגרס יזרז את החקיקה של חוק טיילור פורס המקצץ דרסטית את הסיוע האמריקאי לרשות בגלל תמיכתה במשפחות מחבלים.

לאבו מאזן כבר אין מה להפסיד. ברור לו כשמש שהפעילות הדיפלומטית שהוא מתכנן היא לא רק הכרזת מלחמה על ישראל, אלא גם על המעצמה הגדולה ארה"ב. כפי שכתבתי כאן השבוע, לאחר שהכרזת טראמפ הבהירה לציבור הפלסטיני כי אין אופק מדיני בתיווך אמריקאי, רוב הפלסטינים רוצים לראות את אבו מאזן יורד מהבמה הפוליטית ומפנה את כיסאו לאישיות שתוביל אותם בדרך אחרת, שונה מזו של אבו מאזן בשני העשורים האחרונים. דרך שהם תופסים כעת ככושלת ונאיבית. הפלסטינים מעודדים מהעובדה שמדינות אירופה וכל הנציגות במועצת הביטחון, לבד מארה"ב, תמכו בהצעה לבטל את הכרזת טראמפ. הם סבורים כי גם אם ההצבעה במליאת האו"ם הינה רק בעלת משמעות סמלית, הניצחון התדמיתי יאפשר להם לזקוף את הראש, יעניק להם רוח גבית מהקהילה הבינלאומית, ויסייע להם לצאת לדרך חדשה בלי מעורבות של טראמפ וארה״ב.

בנאום לוחמני שנשא אבו מאזן ברמאללה לאחר הטלת הווטו האמריקאי במועצת הביטחון הוא הצהיר: "אנו נחושים ללכת פעם נוספת או אף כמה פעמים לאו"ם כדי לקבל מעמד של חברות מלאה בארגון. בכוונתנו עכשיו להגיש בקשת הצטרפות ל-22 ארגונים בינלאומיים שזכותנו להיות חברים בהם". דבריו של אבו מאזן באו גם בתגובה לדבריה הנחושים של שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, כי לו יכלה הייתה פועלת בניגוד לממשל אובמה - ומטילה וטו גם על החלטה 2334 מדצמבר 2016, שלפיה ההתנחלויות הן מכשול לשלום.

בכירי הרשות הפלסטינית קיבלו מסר ישיר מאבו מאזן להתייחס אל ממשל טראמפ כאל ממשל עוין, ולערער על החלטותיו, אותן הם רואים כמוטות, בכל מסגרת בינלאומית אפשרית, יהיה המחיר אשר יהיה. גורם פלסטיני בכיר אומר לאל-מוניטור כי אבו מאזן נפגע עד עמקי נשמתו מכך שהממשל, שדיבר עמו בשפה אחת, נהג בצורה אחרת. הוא מרגיש שהשליחים האמריקאים, ג׳ייסון גרינבלט וג׳ארד קושנר, הוליכו אותו שולל. לדבריו הבכיר, יו״ר הרשות אמנם פועל כעת מהבטן, מתחושה של עלבון, אך אין לו ברירה אלא להיאבק בהחלטה בכל הדרכים הדיפלומטיות העומדות לרשותו, ורק לא להגיש את הלחי השנייה. הוא הוסיף שתמיכתן של 14 החברות במועצת הביטחון עודדה את הפלסטינים ונתנה להם תקווה במאבק.

חברת הוועד הפועל של אש"ף, חנאן עשראווי, בירכה על תמיכתן של 14 המדינות. היא הבטיחה שהרשות כולה תפעל כאיש אחד בנחישות בזירה הבינלאומית, ובמיוחד באו"ם, כדי "להבטיח שהצדק יגבר, וההפרות של ישראל וארה"ב לא יצליחו לערער את השלום והיציבות של העולם".ֿ

רוב גורף במליאת האו"ם להצעה לבטל את הכרזת טראמפ, אם יושג כזה, יתורגם על ידי הנציגות הפלסטינית להבעת תמיכה עולמית בדרכו של אבו מאזן. הם יבקשו להראות לציבור הפלסטיני שחוץ מטראמפ וארה״ב, הקהילה הבינלאומית כולה עומדת מאחוריו. תמיכה רחבה באו״ם תהווה גם אור ירוק למהלכים שאבו מאזן מתכנן להוביל כבר בשבועות הקרובים: לדרוש את קבלתה של הרשות הפלסטינית לארגונים בינלאומיים וועדות שונות באו"ם, לרבות בית הדין הבינלאומי בהאג, בחברות מלאה.

הרשות הפלסטינית התקבלה לבית הדין בהאג במעמד של משקיפה לפני שלוש שנים, צעד שגרר סנקציות כלכליות עליה מצד ישראל. מאז, בכל פעם שאבו מאזן איים בהצטרפות לוועדות האו"ם ולבית הדין כחברה מלאה, ישראל שלפה את איום הסנקציות הכלכליות. לישראל יש נשק מוכח נגד צעדים דיפלומטיים של אבו מאזן. היא מקפיאה את העברת המכסים שהיא גובה עבור הרשות מעסקות מסחר של הפלסטינים עם ישראל והעולם, וכך ומביאה אותה לאי יכולת לשלם משכורת לעובדיה, ולמעשה לגסיסה כלכלית.

אבו מאזן נחוש להגיש את בקשות ההצטרפות לארגונים הבינלאומיים מיד לאחר ההצבעה במליאת באו״ם. ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושריו נפתלי בנט ואביגדור ליברמן, כל אחד מהם מסיבותיו הפוליטיות שלו, יתחרו ביניהם בהמצאת סנקציות יצירתיות וקיצוניות על הרשות, שעשויות להוביל עד לכדי הפלתו של היו״ר אבו מאזן. ליברמן התהדר בשבוע שעבר (15 בדצמבר) שאבו מאזן שרד רק בזכות התיאום הביטחוני עם ישראל, ורמז שהיו"ר לא יעז לבטל את התיאום הזה, גם אם יוטלו עליו גם הפעם סנקציות שיחנקו את הרשות.

אבו מאזן לוקח בחשבון את הצעדים הישראלים שכבר חווה על בשרו בעבר. הפעם, לנוכח מצבו, נראה כי אין לו ברירה אלא לעשות צעד משמעותי.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept