המלצות המשטרה הפכו את נתניהו לברווז צולע

נתניהו לא הודח עדיין ורחוק מלומר את המילה האחרונה, אבל הוא משול לחולה אנוש, כשכל זיהום חולף יכול לשים קץ לקריירה הפוליטית שלו. עם שתי חקירות נוספות בדרך, המפתחות להישרדותו הזמנית נתונים בידי שר האוצר משה כחלון.

al-monitor .

נושאים מכוסים

moshe kahlon, indictment, israeli politics, bribery, israeli police, benjamin netanyahu

פבר 14, 2018

מאז שנות התשעים, לא היה בישראל ראש ממשלה שלא הסתבך בדרך כזו או אחרת בחקירות פליליות. זה קרה לבנימין נתניהו בקדנציה הראשונה (1999-1996), זה קרה לאהוד ברק, לאריאל שרון, לאהוד אולמרט (שנדון למאסר בפועל) ועכשיו שוב לנתניהו. מאידך, זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל בה המשטרה ממליצה להעמיד לדין ראש ממשלה מכהן בגין עבירת השוחד.

מערכת היחסים שקיים נתניהו עם המיליארדר ארנון מילצ'ן הוגדרה כ"מערכת שוחדית". המשטרה קבעה כי נתניהו פעל יותר מפעם אחת בניגוד לאינטרסים הלאומיים של המדינה על מנת לקבל טובות הנאה שנאמדות בכמיליון שקלים. גם מערכת יחסיו עם המו"ל של "ידיעות אחרונות" הוגדרה ע"י המשטרה כמערכת של תן וקח, שוחדית לכל דבר. בנוגע ליחסיו של נתניהו עם המיליארדר האוסטרלי ג'יימס פאקר, כאן המליצה המשטרה להעמיד אותו [את נתניהו] לדין "רק" באשמת מרמה והפרת אמונים.

יום שלישי, ה-13 בפברואר, היה יום של רעידת אדמה במערכת הפוליטית והמשפטית בישראל. נתניהו לא הודח עדיין, את ההחלטה האחרונה והקובעת בעניינו צריך לקבל היועץ המשפטי לממשלה, אבל הוא הפך רשמית לברווז צולע. מרגע זה משול נתניהו לחולה אנוש המאושפז במחלקה לטיפול נמרץ, מונשם ומורדם, כשכל זיהום חולף יכול לשים קץ לקריירה הפוליטית שלו. במצב הזה בדיוק היה אולמרט לאחר מלחמת לבנון השנייה בשנת 2006. המפתחות להישרדותו הזמנית של נתניהו נתונים כרגע בידיו של שר האוצר משה כחלון. מדובר במפתחות לוהטים. הסיפור ייגמר ברגע שהכוויה על כף ידו של שר האוצר תהיה כואבת יותר מהמחשבה על קטיעת הקדנציה המוצלחת שלו בתפקיד בגין חקירות נתניהו. הרגע הזה יכול לא להגיע, אבל הוא גם יכול להגיע מהר מכפי שנתניהו מעלה על דעתו.

על פי החוק בישראל, ראש ממשלה לא חייב להתפטר מתפקידו אחרי המלצות משטרה, וגם לא אחרי החלטתו הסופית של היועמ"ש להגיש נגדו כתב אישום. לכאורה, הוא רשאי להישאר בתפקידו עד הרשעה חלוטה בדינו. יחד עם זאת, לא סביר שאירוע כזה יתרחש לראשונה בהיסטוריה של ישראל. בג"ץ כבר החליט בעבר ששר בממשלה חייב להתפטר עם הגשת כתב אישום נגדו. לגבי ראש ממשלה, ישנה לקונה.

כחלון כבר הודיע שאם היועמ"ש יחליט להגיש כתב אישום, נתניהו יצטרך ללכת. החלטה כזו צפויה בעוד חודשים רבים, כך שתוחלת חייו הפוליטיים של נתניהו לא קופדה עדיין. יחד עם זאת, הציבור בישראל זוכר שאולמרט התפטר מתפקידו הרבה לפני המלצות המשטרה בעניינו, בגלל לחץ פוליטי.

שם המשחק עכשיו הוא דעת הקהל בישראל, מחאת ההפגנות הקבועות בכל מוצאי שבת, הסקרים והשותפים בקואליציה. את כל אלה יצטרך בנימין נתניהו לתחזק בו זמנית, כשמצבו הולך ומחריף. הוא עוד לא נחקר בפרשת הצוללות, ואמור להיחקר גם בפרשת בזק, שם מסובך מקורבו שלמה פילבר עד צוואר. מצבו של בנימין נתניהו נראה בסוף השבוע הזה חסר תקווה.

יחד עם זאת, צריך לזכור: מדובר בקמבק קיד האולטימטיבי של הפוליטיקה הישראלית, ואולי העולמית. האיש הוספד ונקבר פעמים רבות, אבל תמיד חזר, גבר על המספידים, לעג ליריבים והתנחל בתפקיד ראש ממשלה ישראל כבר תשע שנים ברציפות (ויותר מ-12 שנים במצטבר). נתניהו עוד לא אמר את המילה האחרונה.

המלצות המשטרה הפתיעו רבים: העובדה שהומלץ להאשים בשוחד גם את מילצ'ן, המיליארדר הישראלי-אמריקאי ומקורבו של נתניהו, טלטלה את מילצ'ן וצוותו המשפטי והבהירה את החומרה הרבה בה רואים במערכת אכיפת החוק בישראל את מה שהתרחש שם, בין נתניהו למילצ'ן, בעשור האחרון. על פי ממצאי החקירה, הזרמת טובות ההנאה ממילצ'ן לנתניהו נמשכת יותר מעשור, אבל התגברה מאוד כשנתניהו נכנס ללשכת ראש הממשלה ב-2009. מילצ'ן סיפק שמפניה, סיגרים, תכשיטים, בגדים ודברים נוספים. הוא סיפק את הסחורה לדרישתם של בני משפחת נתניהו והיא הועברה מוצפנת בשקיות שחורות אטומות, כפי שדרשה הגברת נתניהו. אלה, אומרים במשטרה, אינם יחסי חברות ולא מדובר ב"מתנות בין חברים". מדובר, בעצם, בתעשייה.

מפתיעות לא פחות היו ההמלצות בתיק 2000, שם הקוד למערכת היחסים הסודית שקיימו נתניהו והמו"ל רב ההשפעה של קבוצת "ידיעות אחרונות" ארנון (נוני) מוזס. המשטרה סיפקה ראיות לכך שלא היה מדובר בשיחות סרק בין השניים על עסקה אפלה, אשר במסגרתה יפעל נתניהו לצמצום תפוצתו של "ישראל היום", החינמון בבעלותו של שלדון אדלסון שגרם הפסדי עתיק לקבוצת ידיעות, ובתמורה יקבל סיקור אוהד מכל כלי התקשורת של הקבוצה. הובאו ראיות לכך שנתניהו, וגם מוזס, החלו בבדיקת היתכנות קיומה של העסקה. נתניהו אף ביקש מחברי כנסת המקורבים אליו למתן את התנגדותם ל"חוק ישראל היום," אותו יזמו חברי כנסת מהאופוזיציה במטרה להגביל את השפעתו של החינמון.

העובדה שהמשטרה ממליצה להאשים ביחסי שוחד גם את ראש הממשלה וגם את מוזס הפכה לרעידת אדמה של ממש גם בעולם התקשורת הישראלי. יחד עם זאת, על פי כל ההערכות, היועץ המשפטי מנדלבליט יחשוש להכניס את הפרשה הזו למבחן הפלילי ולהיכנס לשדה המוקשים הנפיץ של יחסי הפוליטיקאים והתקשורת. בביצה הזו עלולות להיפתח לא מעט תיבות פנדורה שאף אחד בישראל לא רוצה לפתוח.

נכון לעכשיו, נתניהו הצליח לייצב את שורות הליכוד ואין במפלגת השלטון חברים שמוכנים לצאת נגדו. להיפך, הם מסתערים על המשטרה, על רשויות האכיפה, על התקשורת ועל יאיר לפיד, מי שהיה שר אוצר בממשלת נתניהו הקודמת ויהיה עד מפתח במשפטו של נתניהו, אם יתקיים. לפיד העיד כי נתניהו דרש ממנו להאריך את "חוק מילצ", החוק המעניק ליורדים ישראלים שחזרו ארצה אפשרות של עשר שנות פטור מתשלום מסים ודיווח על נכסים. החוק הזה היה שווה למילצ'ן מיליונים, ופעילותו של נתניהו מבססת את אשמת השוחד. השתרבבותו של לפיד, היריב הפוליטי העיקרי והמועמד הבכיר להחלפת נתניהו, לפרשה הזו, הופכת אותה לטלנובלה של ממש. אנחנו נמצאים בסיומו של הפרק הראשון.

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020