ישראל פולס

בגלל איראן: בחריין מחצינה את יחסיה עם ישראל

p
המחבר
בקצרה
הצהרותיו הפרו-ישראליות של מלך בחריין חושפות טפח ממערכת היחסים הענפה והחשאית המתקיימת עם מדינות הציר הסוני הפרגמטיות. נוכח כוונת טראמפ לנתק מגע מהמזרח התיכון, הן רואות בישראל סוג של הזדמנות ומשענת מול כוחה המתעצם של איראן.

מלך בחריין, חאמד בן-עיסא אל-חאליפה, מגנה את החרם הערבי על ישראל ומאשר לנתיני ממלכתו במפרץ הפרסי לבקר בישראל בחופשיות – כך נאמר בהצהרה שנחשפה בשבוע שעבר באירוע רב-לאומי של מכון "שמעון ויזנטל" בלוס אנג'לס. את הצהרתו המפתיעה של המלך, הכוללת גם גינוי תקיף לטרור, פרסם אתמול הג'רוזלם פוסט [17 בספטמבר].

ההצהרה המלכותית נחשפה באותו אירוע על ידי הרבנים מרווין הייר ואברהם קופר, העומדים בראש מכון ויזנטל. הם קיבלו את ההצהרה מהמלך עצמו, בביקור שערכו בבחריין, נסיכות המפרץ הקטנה שאינה מקיימת יחסים דיפלומטיים עם ישראל, בראשית השנה. כעת קיבלו אישור לתת להצהרה פומבי. המלך הבחרייני סיפר להם, כי בדעתו לייסד בממלכה מוזיאון לסובלנות דתית עד סוף השנה. הרבנים סיפרו בהתרגשות כי במהלך ביקורם במנאמה בירת בחריין, הם טיילו ברחובותיה וראו בהם בתי תפילה לכל הדתות המרכזיות: כנסייה ובה צלב ענק השוכנת ליד מקדש הינדו, העומד לא רחוק ממסגד קטן, ואפילו בית כנסת עתיק. כל זאת, בממלכה הנשלטת על ידי שושלת מלוכה סונית, ורוב אוכלוסייתה שיעית.

המאמר הזה נכתב קרוב ליומיים לאחר פרסום הצהרתו המפתיעה של מלך בחריין, ועדיין לא פורסמה ההכחשה האוטומטית, אליה הורגלנו באירועים מהסוג הזה. מה שלא פחות מדהים היא העובדה כי באותו אירוע של מכון ויזנטל בלוס אנג'לס נאם בנו של מלך בחריין, השייח' נאסר בן-חאמד אל-חאליפה, ואילו התזמורת הלאומית של בחריין, בהרכב מלא, ניגנה את המנוני ארה"ב, בחריין, ואחריהם את "התקווה", ההמנון הלאומי של ישראל, הנחשב לסדין אדום מבחינת מרביתם של המוסלמים ברחבי העולם. באירוע, שהוקדש לסובלנות בין הדתות ומאבק בטרור ובאלימות, נכחו בני כל הדתות, שכיבדו את ההמנונים, ובהם "התקווה".

במשרד החוץ הישראלי שמרו על שתיקה וסירבו להגיב על ההצהרה המפתיעה. בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהוא גם שר החוץ של ישראל, העדיפו לא להגיב. אין שם רצון לתקן מה שאינו מקולקל. שלא לייחוס, מסרו גורמים בכירים בירושלים לאל-מוניטור כי הצהרת המלך לא הפתיעה איש בצמרת הישראלית. "מכון ויזנטל פועל בבחריין כבר שנים", אמר בכיר ישראלי, "הוא מביא אורחים מבחריין לבקר בישראל ואף סייע לממשלה לשקם בית כנסת עתיק. יש בבחריין חברת פרלמנט יהודייה, שהחליפה חברת פרלמנט יהודייה אחרת שכיהנה כמה שנים לפניה. אסור לשכוח שהמשטר בבחריין הוא המאוים ביותר מכיוון איראן, לאור העובדה שיש במדינה רוב שיעי ושלטון סוני. זו הסיבה שבחריין, כמו מדינות נוספות באזור, רואה בישראל סוג של הזדמנות ומשענת, אל מול כוחה המתעצם של איראן".

בשנים האחרונות החלה בחריין לצאת מהארון ולהחצין, אט אט, את יחסיה עם ישראל. חברת הפרלמנט הבחרייני היהודייה, ננסי (דינה) כדורי, נפגשה לאחרונה בוועידה של הקונגרס היהודי העולמי עם שר התחבורה והמודיעין הישראלי ישראל כץ, והשניים אף הצטלמו בפומבי.

מרבית הפעילות מתבצעת בינתיים מול ראשי הקהילה היהודית בארה"ב, כדי להתקרב לוושינגטון ולזכות במנופים חשובים מול הבית הלבן. בתחום הזה פעילה מאוד גם נסיכות קטאר, הנמצאת במצור סוני במזרח התיכון.

לאל-מוניטור נודע כי הממשל בבחריין יצר לאחרונה קשר עם דרגים בכירים מאוד בישראל, בהצעה למסד ביקורים הדדיים בין המדינות וסחר. "לבחריין אין מה להפסיד", אמר לאל-מוניטור גורם מדיני ישראלי, "זו מדינה קטנה שנמצאת בחוד החזית מול איראן, ממש בקו הראשון". יחד עם זאת, ושלא לייחוס, יש דיפלומטים שיודעים לספר כי העמדה הבחריינית היא בעצם העמדה האמיתית של סעודיה. התבטאויות ומעשים כאלה, אומרים הדיפלומטים, לא יבוצעו ללא אישור מריאד, שסביר להניח עודדה את יציאתה של בחריין מהארון. סעודיה, שמנסה לאחרונה להתקרב לאיראן, שומרת על כל האופציות פתוחות.

ההתבטאות הבחריינית מהווה ניצחון נדיר אך משמעותי למדיניותו של ראש הממשלה נתניהו, ולרמזים הרבים שמשחררים בשנים האחרונות בכירים ישראלים בדבר מערכת היחסים הענפה שישראל מקיימת, לדבריהם, עם שכנותיה במזרח התיכון, ובכללן גם כאלה שאינן מקיימות איתה יחסים דיפלומטיים. נתניהו עצמו חזר ואמר בשבועות האחרונים, וגם ביום שישי בניו יורק, כי ישראל עומדת על כך שאיראן לא תקנה לעצמה דריסת רגל בסוריה, וכי הדבר מסכן, בין היתר, "גם את שכנותינו הערביות''.

בכך הסגיר נתניהו את הדרמה המתרחשת מתחת לפני הקרקע, בה ישראל משחקת תפקיד ראשי בעוד שאר השחקניות מסתתרות תחת שולי שמלתה במקרה הטוב, או בארון מרוחק במקרה הרע.

הדרישות הישראליות מארה"ב, מרוסיה ומהקהיליה הבינלאומית למנוע מאיראן רצף טריטוריאלי אל הים התיכון ולהרחיק אותה מהגבול עם ישראל נעשות, על פי גורמים ישראלים, גם על דעתן של מדינות הציר הסוני הפרגמטיות. חברות הברית החשאית הזו, שהייתה פעם מורכבת מבעלות בריתה של ארה"ב באזור, מביטות כעת בעיניים כלות אחר כוונת ממשל טראמפ לנתק מגע מהמזרח התיכון לאחר השלמת הניצחון על דאע"ש, ולהפקיר את הזירה לאיראן ולרוסיה. האירועים הללו מגבירים את הפאניקה במפרץ מצד אחד, אבל מחזקים את ביטחונן העצמי של מדינות הציר הסוני בהתחלת ההחצנה של יחסיהן האסורים עם ישראל, מצד שני. דבריו של מלך בחריין הם רק דוגמה קטנה למתרחש מתחת לפני השטח.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept