האם טורקיה ברגעי ההכרעה מול אל-קאעידה באדלב?

ארגון המסונף לאל-קאעידה זוכה לניצחונות בעיר בצפון סוריה; משפט הראווה המביש שערכה טורקיה לעיתונאים עצמאיים הוא חלק מ״מסע רדיפה אכזרי״.

al-monitor .

נושאים מכוסים

hayat tahrir al-sham, is, jabhat al-nusra, cumhuriyet, kadri gursel, trial, al-qaeda, idlib

יול 30, 2017

הביצה הטובענית של טורקיה באדלב

פהים טשטקין מדווח שגם החלטת ארגון הביון האמריקאי (CIA) לבטל אל התוכנית החשאית למימון הארגונים החמושים בסוריה, וגם המשבר בין קטאר למדינות המפרץ, עלולים להוביל בסופו של דבר לעימות באדלב מול ארגון חייאת תחריר א-שאם (HTS) המזוהה עם אל-קאעידה.

בטור הזה כתבנו עוד במארס: ״שעה שבארה״ב עסוקים בתכנון פעולה למיגור המדינה האיסלאמית (דאעש) בא-רקה, נדמה שדווקא אדלב עשויה להיות קו שבר לא פחות משמעותי, ואולי אפילו נפיץ עוד יותר, בעקבות היטשטשות הקווים בקרב ארגוני סלפים אנטי-מערביים כמו אחראר א-שאם שזוכים למימון טורקי, וגם חייאת תחריר א-שאם [המזוהה עם אל-קאעידה]״.כ

טשטקין מספק פירוט יוצא דופן בעניין האפשרויות שעומדות לרשות הטורקים באדלב. ״אנשי מודיעין אמריקאים, טורקים וסעודים מחדר המצב המשותף נקטו צעדים כדי לשפר את המצב בשטח, לאחר שלוחמי אל-קאעידה צברו כוח באדלב״, כותב טשטקין. ״בפברואר כינסו שירותי הביטחון של ארה״ב, טורקיה וסעודיה את מנהיגי הארגונים המקומיים, והודיעו להם שאם לא יצרו חזית משותפת, חדר המצב המשותף עלול לבטל את כל הסיוע הניתן להם, כולל משכורות ללוחמים, אמצעי לחימה קלים, תחמושת וטילים נגד טנקים. בעקבות האולטימטום הכריזו 17 ארגונים שהם מתאחדים במסגרת חדר המצב של החזית הצפונית״.

הוא מוסיף וכותב: ״במקביל, טורקיה קיימה סדרה של פגישות באנקרה עם ראשי המיליציות הסוריות, כדי להקים צבאות בשם ג׳ייש אל-ווטן וג׳ייש אל-תחריר, ולהרחיב את מבצע מגן הפרת גם לאדלב, אך המאמצים כשלו. ביטול הסיוע לארגונים אלה יהפוך אותם לבלתי רלוונטיים עוד יותר משהיו״.

טשטקין מסביר: ״ארגונים שזוכים לתמיכת המערב ומדינות המפרץ עלולים להיות נתונים ללחוץ גובר להצטרף לשיחות השלום באסטנה שבקזחסטן. בחזית אדלב, HTS מבסס כרגע את אחיזתו באזור... וטורקיה נאלצה לשלוח חזרה 150 לוחמים ׳מושאלים׳ מאחראר א-שאם, כדי לסייע בקרבות באדלב״.

מאט נאשד כותב: ״הפסקת האש אמנם מחזיקה מעמד לעת עתה, אך פעילים ופרשנים טוענים שהארגונים החמושים חותרים תחת מעמדה של החברה האזרחית... במקום לחבל במלואם במאמצי הסיוע, ניסו ב-HTS לזכות בתמיכה באמצעות הקמה של מערך אזרחי שיפקח על האספקה. אחראר א-שאם, ארגון מיליציה יריב ואולטרה-שמרני שנהנה מעוצמה רבה באדלב, אימץ גם הוא אסטרטגיה דומה״.

טשטקין מוסיף וכותב, ״נסיגתו של ה-CIA עשויה להשפיע גם על תוכניות הפעולה של אנקרה סביב אדלב. באנקרה סמכו על אחראר א-שאם שישימו קץ לשליטתו של HTS באזור, אך זו הייתה כנראה תקוות שווא״. 

המשבר בין קטאר למדינות המפרץ משפיע גם הוא על מאזן הכוחות באדלב. קטאר, כמו טורקיה, הייתה תומכת עיקרית באחראר א-שאם, ועדיין לא ברור האם תמשיך להעניק סיוע לארגון. טשטקין כותב: ״סעודיה, שכועסת על טורקיה בשל תמיכתה בקטאר, אינה צפויה להדק את שיתוף הפעולה עם טורקיה בצפון סוריה. יש לזכור שכיבוש חאלב ואדלב ב-2015 התאפשרו בעיקר בזכות תמיכה נדיבה מצד הסעודים... אלו שמבקרים את החלטתו של טראמפ טוענים כי בהיעדרו של ה-CIA, טורקיה ומדינות המפרץ עלולות להתחיל לחמש את הארגונים הקיצוניים בכלי-נשק מתקדמים נגד מטוסים, ובעיקר בטילי כתף״.

בטור הזה אנו טוענים כבר שנים שהארגונים המזוהים עם אל-קאעידה ואחראר א-שאם הם אחים לנשק ולאידאולוגיה, וגם אם הם מנופפים בדגלים שונים, כולם מחויבים לחוקי השריעה ולקץ המסורת החילונית של העם הסורי, שדוגלת בסובלנות כלפי מיעוטים ובני דתות אחרות. לא מזמן חברו יחדיו אחראר א-שאם וג׳בהת אל-נוסרה (כפי שנקרא אז הארגון), המסונף לאל-קאעידה, בשם הכולל ג׳ייש אל-פתח (״צבא הכיבוש״). למרבה המזל, הארגונים הללו סולקו מחאלב, ואולם רבים מחבריהם הנותרים הצליחו להימלט לאדלב, שם הם ממשיכים להלך אימים על האוכלוסייה המקומית.

באשר לטורקיה, נדמה שהביטוי ״זרע רוח וקצר סופה״ זוכה כאן למשנה תוקף. אמברין זמאן כתבה בתחילת החודש על דו׳׳ח שפרסם משרד הפנים הטורקי, ובו דיווח מפורט על מלחמתה של הממשלה במדינה האיסלאמית. זמאן מסבירה: ״אין ספק שטורקיה סבלה מדאעש יותר מכל מדינה אחרת, כפי שמצוין בדו׳׳ח. הארגון ביצע 14 פיגועים נגד טורקיה, שבהם גם עשר מכוניות ממולכדות ושלושה פיגועי ירי. 304 איש קיפחו את חייהם, ו-1,338 נפצעו כתוצאה מפעילות הטרור של דאעש״.

זמאן ממשיכה וכותבת: ״יש מומחים הטוענים שטורקיה צריכה להאשים רק את עצמה בתוצאה הקשה. טורקיה הואשמה במשך שנים ביד הרכה שלה מול דאעש, שלא לדבר על קשירת קשר ממש עם הארגון, שהלך והתעצם כתוצאה ישירה מהעלמת עין באזור הגבול, מה שאפשר למורדים חמושים מכל הסוגים לעבור חופשי אל סוריה השכנה ובחזרה, וזאת בתקווה שהם יסייעו לה להדיח את הנשיא הסורי בשאר אל-אסד״.

זמאן מוסיפה: ״ארגוני הג׳יהאד פעלו נגד יחידות ההגנה העממיות (YPG) של הכורדים בסוריה... הפעילות הקטלנית ביותר של דאעש בתוך המדינה כוונה נגד הכורדים התומכים ב-PKK, והתגובה הרשמית היתה שתיקה רועמת. היעדרה של תגובה כלשהי הזין את ההאשמות שטורקיה דחקה בדאעש לפעול נגד הטורקים, בראש ובראשונה כשהארגון צר על עיירת הגבול הכורדית כובאני ב-2014״.

כתבי אל-מוניטור סיקרו במשך שנים את האוטוסטרדה הג׳יהאדיסטית הדו-מסלולית, והתריעו מפני הגבול הפרוץ בין טורקיה לסוריה, שהקל עד מאוד על מעבר של לוחמים זרים ואספקה לדאעש, לג׳בהת אל-נוסרה המזוהה עם אל-קאעידה, וגם לאחראר א-שאם ושאר ארגונים סלאפיים.

את הביצה הטובענית של טורקיה באדלב מסבכת עוד יותר ארה״ב, מעצם העובדה שהיא לא מתערבת, והפקירה את השטח לעת עתה לרוסים ולטורקים. במוסקבה מבינים את האיום על אדלב כקן צרעות של מעוזי ג׳יהאדיסטיים וסלאפים, אך לפחות לעת עתה היא חוששת מהסלמה, בעיקר משום שאיש אינו יודע דבר על כוונותיה של טורקיה ועל יכולותיה.

ברוס ריידל מסביר שגם באל-קאעידה העבירו מהלך בקריאת התגר האידאולוגית על סעודיה. ״אין ספק שבאל-קאעידה ינסו לבחון את הצוות הביטחוני החדש של ריאד״, כותב ריידל. ״תאי הארגון בחצי-האי ערב עדיין פעילים, ובא-סחאב [גוף התקשורת של אל-קאעידה] ינסו לערער על הלגיטימיות של נסיך הכתר החדש, ולתאר אותו כמי שאינו ראוי לשבת על כס המלוכה. הממלכה עומדת בפני סדרה של אתגרים מורכבים הקשורים זה בזה, מצד אויבים קטלניים״.

משפט הראווה נגד ״ה-17 מג׳ומהורייט״

אמברין זמאן מדווחת על הקרקס שהתפתח סביב משפט הראווה שנערך ל-17 עיתונאים, בהם גם כתב אל-מוניטור קאדרי גורסל, באשמת קשירת קשר ותמיכה בארגוני טרור בטורקיה.

בארגון משמר זכויות האדם כותבים שהמשפט הוא חלק מ״מסע רדיפה אכזרי נגד קולות עצמאיים״. בארגון מוסיפים ומציינים כי ״נראה שאין שם ולו שמץ של ראיה לפעילות פלילית כלשהי, שלא לדבר על סיוע לטרור״.

זמאן כותבת: ״על פי הספירה האחרונה, לפחות 150 אלף איש ואישה פוטרו ממשרות ציבוריות ומהאקדמיה, וכ-50 אלף איש נכלאו באשמה של קשירת קשר. כיום מוחזקים במעצר מעל 150 עיתונאים, וטורקיה היא המדינה ׳המובילה׳ בכל מה שקשור לכליאת עיתונאים. ועם זאת, בראיון שהעניק לאחרונה לבי-בי-סי, טען ארדואן שרק שניים מהעצורים הם באמת עיתונאים. כל השאר, כפי שטען בנאום שנשא לא מכבר, הם רוצחים, רמאים, גנבים ופדופילים... רובם המכריע של עובדי התקשורת העצורים הועסקו באמצעי תקשורת שנסגרו משום שהיו מזוהים עם גילן - וזה נחשב פשע בפני עצמו, ללא שום קשר לדיווחים שלהם או לדעות שהשמיעו. עם הקורבנות הבולטים בקטגוריה זו נמנים גם סאהין אלפאי, אינטלקטואל בן שבעים ויותר ואדם שבריאותו רופפת, לצד הכלכלן הליברל המוערך מהמט אלטן. מצוקתם כמעט אינה זוכה לאהדה בקרב החילונים תושבי הערים בטורקיה, אולי כי רבים מהם מאמינים שגילן היה שקוע עמוק בניסיון ההפיכה, ואף גרוע מזה, שהוא-הוא העלה את ארדואן לשלטון מלכתחילה. רבים אחרים נכלאו בשל זיקתם לאמצעי תקשורת פרו-כורדיים״.

במשמר זכויות האדם מסמכים וכותבים: ״בחינה בינלאומית מדוקדקת של הרקורד שיש לטורקיה בנושא חופש העיתונות וסולידריות כלפי אנשי התקשורת המותקפים שלה מעולם לא היה חיוני יותר״.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

שלוש האופציות של נתניהו: בין ישיבה בכלא לחוק הצרפתי
בן כספית | הבחירות בישראל | פבר 19, 2020
הישראלים אמרו לנתניהו – עד כאן
בן כספית | הבחירות בישראל | ספט 18, 2019
האויב המשותף של ישראל, מצרים וחמאס
שלומי אלדר | | אוג 30, 2019
ניצני מרד בחמאס עלולים לפגוע בהסדרה עם ישראל
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | אוג 13, 2019
תפקידה ההיסטורי של כחול לבן
יוסי ביילין | | מאי 13, 2019

Featured Video