ישראל פולס

קרע בחמאס: מחמוד א-זהאר נאבק באיסמעיל הנייה

p
המחבר
בקצרה
לאל-מוניטור נודע כי תוצאות הבחירות ללשכה המדינית יצרו קרע עמוק בחמאס. גורמים בעזה ובישראל אישרו כי א-זהאר איים בהתפטרות נוכח ההתמתנות המסתמנת בהנהגת התנועה, וחזר בו בעקבות לחץ מצד אנשי הזרם הנצי בתנועה.

הד"ר מחמוד א-זהאר, מבכירי הנהגת חמאס בעזה, מכחיש פרסומים בסוכנות הידיעות "וואטן 24" ובעיתון המצרי "אל-יום אל-סאבע" כי התפטר מהלשכה המדינית של חמאס לאחר בחירתו של איסמאעיל הנייה לראש הלשכה. ''זוהי עיתונות צהובה,'' קבע א-זהאר בהודעה שפרסם מטעמו, ואשר הופצה לסוכנויות הידיעות הפלסטיניות והמצריות. א-זהאר טען כי מדובר בתעמולה ישראלית שנועדה לערער את הנהגת חמאס, ובהודעה נוספת שפרסם אף האשים את תנועת הפת"ח בהפצת ידיעות שיקריות עליו.

אולם לאל-מוניטור נודע כי תוצאות הבחירות ללשכה המדינית יצרו קרע עמוק בתנועה. גורמים פלסטינים בעזה וגורם ביטחוני בישראל, העוקבים אחר השינויים בצמרת חמאס, מאשרים כי א-זהאר איים בהתפטרות וחזר בו בעקבות לחץ מצד חברי ההנהגות המדינית והצבאית מהזרם הנצי בתנועה. לדברי הגורמים, א-זהאר השתכנע כי רק מתוך הנהגת התנועה הוא יוכל לפעול ביעילות לסיכול תהליכי ההתמתנות העוברים עליה בעקבות בחירת הנייה, ולביטול התיקונים באמנת חמאס שעליהם הכריז חאלד משעל.

רמז עבה לקרע ולחוסר שביעות רצונו מהרוחות החדשות הנושבות בתנועה הביע א-זהאר ב״וועידה ה-11 לשמירת העקרונות הלאומיים" שנערכה ביום ראשון (14 במאי) בעזה. א-זהאר הזהיר בפומבי את הנייה ואת הפלג הפרגמטי בתנועה, מבלי להזכיר אותם מפורשות, שלא יאמצו את התיקונים עליהם הכריז משעל ערב פרישתו מהתפקיד, ולפיהם חמאס יוכל להכיר בקווי 67׳ כגבולותיה העתידיים של המדינה הפלסטינית. "חמאס לעולם לא תוותר על הנשק ולעולם לא תוותר על עקרונותיה", הצהיר א-זהאר. הוא גם שיגר עקיצה לעבר ההנהגה הנבחרת החדשה ולעבר הרשות הפלסטינית: "מי שחושב שמדינות המערב או המזרח (הכוונה למדינות ערב המתונות הלוחצות על הרשות להגיע להסכם עם ישראל; ש״א) ידאגו לאינטרסים או לזכויות של הלגיטימיות של העם הפלסטיני לוקה באשליה, וזה רק יוביל לקטסטרופה חדשה". לדבריו, אף אחד מלבד חמאס לא ידאג לאינטרסים ולזכויות של העם הפלסטיני.

תהליכים שמתרחשים בתוך חמאס, כמו מאבקים פנימיים בתנועה, נשמרים כמעט תמיד בסוד כדי לשמר דימוי של הנהגה מאוחדת ומגובשת. אולם הקרע הנוכחי, שהחל לפני שנים בסכסוך בין א-זהאר לחאלד משעל, היה גלוי לכל אורכו. בבחירות הקודמות ללשכה המדינית של חמאס, שהתקיימו ב-2012, משעל עשה הכל כדי למנוע את בחירתו של א-זהאר לאחד מחברי הלשכה. רק לאחר מאמץ רב והתגייסותם של פעילי הזרוע הצבאית של חמאס, א-זהאר הצליח להיבחר.

הד"ר א-זהאר, כמו שאר מנהיגי התנועה, יודע כי פרסום התיקונים באמנת חמאס נעשה בעצה אחת עם איסמעיל הנייה סמוך לכניסתו לתפקיד ראש הלשכה המדינית. כפי שכבר נכתב כאן, המטרה בצעד הזה הייתה שמשעל, המנהיג היוצא, יסלול עבור הנייה את הדרך המתונה, כדי שיורשו לא יואשם על ידי המחנה הנצי בתנועה בכניעה או התרפסות מול ישראל. א-זהאר ראה במהלך הזה קנונייה.

מחמוד א-זהאר נחשב ברצועת עזה כמוביל הזרם הנצי בחמאס. לאורך השנים הוא התעמת עם חאלד משעל על רקע כמה החלטות שהמנהיג היוצא של התנועה קיבל, החל מבחירת פטרוניה של חמאס (קטאר במקום איראן), וכלה בגישה מתונה מדי לטעמו כלפי הרשות הפלסטינית.

א-זהאר שמר על קשרים טובים עם טהרן גם לאחר הקרע שנוצר בין התנועה לאיראן בעקבות פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה והחלטתה של הלשכה המדינית של חמאס לנטוש את דמשק ולעבור לקטאר. איראן צמצמה מאוד לאחרונה את התמיכה המדינית והכלכלית בחמאס – תמיכה משמעותית במיוחד מאז תקופת האינתיפאדה השנייה ב-2000. א-זהאר, לעומת זאת, המשיך לשמור על ערוץ פתוח עם טהרן, וקיבל ממנה כספים שהלכו בעיקר למחנה שלו בתנועה. איומי הפרישה שלו היו גם איומים על הפסקת התמיכה האיראנית לתנועה – תמיכה אותה הצליח כאמור לשמר בזכות קשריו.

גורם ביטחוני ברשות הפלסטינית אמר לאל-מוניטור כי אין ספק שא-זהאר מביע לא רק את התנגדותו שלו לשינויים בחמאס, אלא גם את חוסר שביעות רצונה של איראן מהשינויים האלה ומנכונותה של התנועה להכיר בגבולות 67׳. לדברי הגורם, א-זהאר מבין שלא יוכל לשמור על ערוץ פתוח עם איראן, בזמן שתנועתו מדברת על ויתור על אדמות פלסטין. ״זו, כפי הנראה, גם הסיבה למאמציו הפומביים להמעיט בחשיבותם של התיקונים באמנה", מוסיף הגורם.

יומיים לאחר פרסום מסמכי משעל החדשים ופרסום תוצאות הבחירות ללשכה המדינית אמר א-זהאר כי אין שינוי בעמדות התנועה או באמנת היסוד של חמאס.

הבחירות האחרונות ללשכה המדינית שרטטו בקווים ברורים את הפילוג בחמאס. באגף הנצי ניתן לכלול מלבד א-זהאר גם את פתחי חמאד, חליל אל-חייה ויחיא סינוואר שבעזה, ומחוץ לרצועה את סלאח אל-ערורי. מולם ניצב הזרם הפרגמטי (באופן יחסי), שבו כלולים איסמעיל הנייה, ד"ר ראזי חמד ומוסא אבו מרזוק. מהעימות האחרון ניתן ללמוד כי רק חלק מחברי ההנהגה המדינית של התנועה חושבים שעל חמאס להתגמש כדי לשמור על שלטונה ולהתאים את עצמה למציאות הקשה שנקלעה אליה. בעצם, ידיו של הנייה כבולות מול מחנה המתנגדים. ועל כן הסיכוי שחמאס אכן תכיר בגבולות 67׳ כאופציה מדינית ממשית הינו אפסי.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: palestinian authority, hamas-iran relations, palestinian state, 1967 borders, mahmoud al-zahar, ismail haniyeh, khaled meshaal, hamas

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept