ישראל פולס

ההפתעה של טראמפ

p
המחבר
בקצרה
בכיר במשרד החוץ אמר לאל-מוניטור כי ג׳ייסון גרינבלט, שליחו של הנשיא האמריקאי, השמיע בביקורו בישראל כמה אמירות מדאיגות לאוזניה של ממשלת נתניהו. הוא הדגיש את רצונו של טראמפ לקדם את המו״מ עם הפלסטינים, ורמז לאפשרות של פסגה משולשת עם נתניהו ואבו מאזן.

נורות אזהרה נדלקו בשבוע שעבר במפלגת הבית היהודי של שר החינוך נפתלי בנט. זה קרה בעת ביקורו בישראל של ג'ייסון גרינבלט, שליחו של נשיא ארה"ב למשא ומתן בינלאומי (13-16 במארס). בימין הישראלי ציפו לביקורו של משיח פוליטי שייתן לממשלה אור ירוק להמשך הבנייה בהתנחלויות ולמדיניות הסיפוח הלכה למעשה של שטחי C.

לדברי בכיר במשרד החוץ הישראלי המקורב לראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו, הרטוריקה של גרינבלט נשמעה מבטיחה מאוד. גרינבלט לחץ על כל הכפתורים הנכונים והשתמש בכל המונחים הנכונים, כולל אזכור "הברית האיתנה" בין שתי המדינות, וגם אמירות כמו "הדף החדש ביחסי ארה"ב וישראל", "ביטחונה של ישראל הוא אינטרס ראשון במעלה של ארה"ב", "ישראל היא מדינה יהודית" וכיוצא באלה.

עם זאת, הבכיר הוסיף שהשליח האמריקאי השמיע גם כמה אמירות מדאיגות מאוד לאוזניה של ממשלה שמטרתה העיקרית היא למנוע בכל מחיר פתרון של שתי מדינות לשני עמים. לדוגמה, גרינבלט הדגיש כמה וכמה פעמים בביקורו את רצונו של הנשיא דונלד טראמפ להשיג הסכם אזורי, ולקדם את המשא ומתן לשלום בין ישראל לפלסטינים. אף שלא הוזכרה במפורש העדפה כלשהי לפתרון שתי המדינות, מדינה פלסטינית עתידית בהחלט השתמעה מכך. גרינבלט גם רמז לאפשרות של פגישת פסגה בין הנשיא דונלד טראמפ לראש הממשלה בנימין נתניהו ולנשיא אבו מאזן, אולי השנה בקהיר.

גרינבלט, כך מסתבר, גם הולך בעקבות נשיאו וכותב בטוויטר. אלא שציוציו של השליח לא נעמו לאוזני מארחיו. מטרידים במיוחד היו שני ציוצים שפרסם בזה אחר זה עוד בזמן שהותו בירושלים, האחד מבית כנסת והאחר מבית פלסטיני, כשמצורפים אליהם תצלומים דומים של הכותל המערבי ושל מסגד אל אקצא.

קשות ביותר עבור ראש הממשלה, כך לדברי המקור הבכיר במשרד החוץ, היו השעות שהוקדשו להשגת נוסחה מוסכמת לבנייה מרוסנת בהתנחלויות. נתניהו הפגין אמנם גמישות מסוימת, אך נדמה שזה לא סיפק את האמריקאים. בתחילה, השליח האמריקאי התעקש להגביל את המשך הבנייה אך ורק לגושי ההתנחלויות ולאזורים שכבר נבנו בעבר, אך ראש הממשלה סירב לקבל זאת. נפתלי בנט - "הפיל שבחדר" - ודאי לא היה מרוצה.

ובכל זאת, זה לא אומר שהשליח הרפובליקאי קיבל על עצמו שליחות נוסח ג'ון קרי. לעומת ממשל אובמה, הממשל הנוכחי ימני, כוחני ולאומני הרבה יותר, ובה בעת הוא בגדר תעלומה בכל מה שקשור לתוכניות עתידיות.

ברמאללה, התגובה לשליחותו של גרינבלט ולביקורו אצלם נעה בין חשדנות עמוקה לבין נימה של הפתעה חיובית. מקור בכיר באש"ף המקורב לנשיא אבו מאזן התייחס לנושא ביקורו של גרינבלט במידה מסוימת של ציניות הומוריסטית. הבכיר שוחח עם אל-מוניטור בעילום שם, ואמר: "בהתחלה קיבלנו את הרושם שאנחנו מדברים עם שליח של ישראל, אבל לא משום שהוא יהודי דתי; יש לנו כבר ניסיון עם שליחים יהודים כמו דניס רוס, אהרון מילר, דן קורצר ומרטין אינדיק. את כולם קיבלנו בסבר פנים יפות הרבה יותר מכפי שישראל הייתה מקבלת שליח אמריקאי מוסלמי".

לדברי המקור הבכיר באש"ף, גרינבלט הביע למעשה מידה דומה של אהדה כלפי שני צדדים. הוא הדגיש את רצונו של נשיא ארה"ב ללמוד מהתרשמויותיו של גרינבלט עם שובו לוושינגטון, כדי לגבש מדיניות אמריקאית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני במסגרת הסכם אזורי. מצרים, ירדן וסעודיה ישמשו מטרייה לתהליך שלום שכזה, וכן למלחמה בטרור הפונדמנטליסטי. המקור הבכיר באש"ף הביע אמנם ספקנות, אבל הסיק מביקורו של גרינבלט כי ייתכן שיש בוושינגטון החדשה פרטנר ליוזמות פלסטיניות שיובילו לפתרון שתי המדיניות, שכן "דונלד טראמפ עשוי להפתיע את כולנו עם הצעה להסכם שלום אזורי".

כמה אישים בהנהגה הפלסטינית מתמקדים בהכנת הצעות שיועברו לבית הלבן, תוך התחשבות בדברים ששמעו מפיו של השליח האמריקאי. הרושם שקיבלו מהשיחות עם גרינבלט היה שעתידם של המתנחלים הוא המכשול הגדול ביותר לפתרון הוגן של שתי מדינות על בסיס קווי 67'.

לדברי, המקור הבכיר באש"ף, ההצעה העיקרית שמגבשים היום ראשי אש"ף הפרגמטיים המקורבים לאבו מאזן מציעה לרוב המתנחלים להישאר בביתהם תחת ריבונות פלסטינית, במסגרת פתרון שתי מדינות לשני עמים. טיוטת ההצעה מבוססת על שלושה אלמנטים עיקריים. ראשית, גבולותיהן של שתי המדינות - פלסטין וישראל - יהיו מבוססים על קווי 67', עם מזרח ירושלים כבירת פלסטין, וחילופי שטחים הדדיים של 2 אחוזים (מהגדה המערבית). לאחר מכן, ישנה גם סוגיית המתנחלים; יהיו ביניהם שיועברו אל אותם 2 אחוזים של גושי התנחלויות, בעיקר באזור ירושלים; ואילו האחרים, אם ירצו, יוכלו להישאר בבתיהם בריבונות פלסטינית מלאה, חוקיה וסמכותה הביטחונית של פלסטין. עם זאת, הם יישארו אזרחי ישראל. האלמנט השלישי הוא המשא ומתן על שאר סוגיות המפתח לקראת הסכם הקבע, על בסיס יוזמת השלום הערבית מ-2002.

שליחותו של ג'ייסון גרינבלט הפתיעה את הצד הישראלי ואת זה הפלסטיני גם יחד, וחייבה את שני הצדדים לחשוב קצת אחרת. ועם זאת, נדמה ששניהם ממשיכים להתבצר בחשדנות ובספקנות המסורתיות שלהם כלפי כל יוזמה אמיתית שתוביל לפשרה היסטורית.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: mahmoud abbas, benjamin netanyahu, israeli settlements, donald trump, jason greenblatt, 1967 borders, two-state solution

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept