ישראל פולס

השגריר באו"ם דנון: חיזבאללה מתחמש בטילים בבתי ספר והאו''ם מתעלם

p
המחבר
בקצרה
דני דנון נכנס לתפקידו בתקופה הסוערת של פרוץ גל הטרור. בין בלימת יוזמות מדיניות שונות, אזהרות על התעצמות חיזבאללה, ולאחר מתקפת הטרור בבריסל הוא אומר בראיון לאל-מוניטור שבאו''ם יש הרבה צביעות נגד ישראל: "אני הולך להגיד להם: הדם של היהודים בארץ לא שונה מהדם של יהודים בבריסל ובצרפת."

ביום חמישי [14 באפריל] בצהריים שעון ניו יורק, נערך שגריר ישראל באו"ם דני דנון להופעה קצרה באולם הדיונים של מועצת הביטחון. דנון הכין נאום קצר שעסק בהתחמשות החיזבאללה באין מפריע. "אני הולך להגיד להם משפט מאוד קשה על הצביעות נגד ישראל: שהדם של היהודים בארץ לא שונה מהדם של יהודים בבריסל ובצרפת, ואשאל אותם למה הם גינו את הטרור שם ולא את הטרור בירושלים," אמר דנון בראיון לאל-מוניטור שהתקיים במטה האו"ם בניו יורק.

"אני יודע שזה משפט קשה, ואני רוצה לנער אותם, שירגישו אי נוחות. העבירו פה 12 החלטות נגד טרור בארבעת החודשים האחרונים במועצת הביטחון ופעם אחת לא הזכירו את ישראל".

דנון החל את כהונתו באו"ם באוקטובר האחרון בתקופה בה פרץ גל הטרור המכונה גם "אינתיפאדת היחידים", וכמו קודמיו הוא עסוק עד מעל לראש בניסיון לבלום הצעות לגינוי ישראל במועצת הביטחון, ויוזמות הצהרתיות פלסטיניות שנועדו להביך את ישראל.

אל-מוניטור: לפני כ-40 שנה התקבלה באו"ם החלטה שהגדירה את הציונות כגזענות, החלטה דומה יכולה להתקבל גם עכשיו?

דנון: אני חושב שלא, מכיוון שהיום יש מדינות מערביות חזקות שמבינות שיש גבול לכל תעלול. המאבק שלי פה הוא לגייס את הרוב המוסרי של הדמוקרטיות הגדולות שלא יסכימו לכל הנסיונות האלה. אני עושה זאת כל הזמן, גם אם זה לא תמיד מצליח.

לדוגמה: היה לנו לפני שבועיים דיון בנושא מעמד האישה, ובסוף קיבלו החלטה שמגנה רק את ישראל בנושא שוויון מגדרי. אני נלחמתי מול שגרירים שאמרו לי שזה ממילא יעבור וחבל על המאמץ שלי. אני לא ויתרתי, כי זה הזוי שיאשימו אותנו שיש אלימות במשפחה אצל הפלסטינים, בטענה שזה קשור לכיבוש ולהתנחלויות. זה אבסורד. ההחלטה הזאת עברה, אבל לפחות נלחמתי. היה פה גם לאחרונה נסיון לצנזר חלקים מתערוכה על הציונות, שהציגה את ירושלים כבירת ישראל, בטענה שיש קטעים לא הולמים. נלחמתי נגד זה והצלחתי למנוע זאת. טענתי שבעצם פסילת מיצגים בנושא הציונות, האו"ם מערער על עצם קיומה של מדינת ישראל כביתו של העם היהודי.

אל-מוניטור: אתה משקיע מאמצים רבים לשכנע את האו"ם במסוכנות שבהתחמשות חיזבאללה, מישהו מקשיב לך?

דנון: גם אם לא מקשיבים, אני שם את הנושא על השולחן. זו תוכנית עבודה מבחינתי: אני בונה את התיק ההסברתי. אני רוצה להתריע בזמן אמת שחיזבאללה מתעצמים, רוכשים טילים ובסוף הם יפתחו בעימות נגדנו - זה הרי יקרה ואנחנו נגיב. כשאנחנו נגיב יתקפו באו"ם את מדינת ישראל, אבל אז אוכל להוכיח שבזמן אמת הראנו שחיזבאללה מתחמש ואיש לא ניסה לעצור זאת. בכל הזדמנות אני מזכיר את העניין, ומציג נתונים: שמות של כפרים בהם חיזבאללה פועל, ליד בתי ספר, ליד מחנות או"ם, בתוך בתים – הוא מציב טילים. אני אומר להם: בסוף אנחנו נצטרך להשמיד את הטילים האלה ויהיו נפגעים אזרחים אז תעשו משהו - מועצת הביטחון צריכה להתעורר ולנקוט עמדה בנושא.

אל-מוניטור: פיגועי הטרור האחרונים באירופה עוזרים להצגת העמדה הישראלית או מקשים?

דנון: אין ספק שדעת הקהל גם פה משתנה וקל יותר להסביר מה עובר עלינו. אי אפשר להתעלם מזה שהנושא הזה חשוב למדינות רבות, מדינות מוסלמיות מפחדות מזה. אנחנו לצערנו למודי טרור, ויודעים איך להתמודד עם זה, אבל יש מדינות שהן ממש בלחץ, מוטרדות מאיך ממשיכים להתנהל לצד טרור. יותר ויותר שואלים אותי על זה גם בשיחות אישיות באו"ם. שגרירים רוצים לדעת למשל איך אנחנו מאבטחים שדות תעופה, ואיך עושים לוחמת סייבר כי זה נושא שישראל מובילה בו. אני מנצל את זה כדי להראות את הצדדים בהם אנחנו טובים. הבאתי לכאן מומחים ישראלים, אנשי צבא, קצינים בכירים מאוד לתדרוכים בנושאי סייבר וטרור.

אל-מוניטור: אבל מה ששומעים זה בעיקר גינויים כלפי ישראל בנושא הפלסטיני, וזה משקף את מצבה הבינלאומי הקשה של ישראל.

דנון: זה נכון. לכן, מבחינתי האו"ם הוא כמו מוצב קדמי של מדינת ישראל. זירה של מאבקים. אני קם בבוקר, ואני בודק אילו מארבים מתוכננים לנו בהמשך. לדוגמה: יש עכשיו שלוש יוזמות החלטה במועצת הביטחון שאנחנו במקביל בולמים ומנהלים אותן.

יש יוזמה פלסטינית שהוגשה רק לאחרונה, שקוראת לגינוי מדינת ישראל והפלסטינים מחממים מנועים כדי להגיש אותה למועצת הביטחון. יש יוזמה ניו זילנדית לחידוש המו"מ, ויש את "היוזמה הצרפתית" שהתחילה כיוזמה להצבעה במועצת הביטחון, וכעת הפכה ליוזמה לוועידה בינלאומית. אחד הרעיונות של הצרפתים הוא לקיים כאן באו"ם את אחד המושבים של ועידה כזאת. הצרפתים אפילו מינו נציג מיוחד שהגיע לפה ונפגש עם שגרירים שונים, ביניהם איתי.

אל-מוניטור: לא ברור מה רע ביוזמת השלום הצרפתית לועידה בינלאומית, זה נשמע כיוון טוב להידברות, מדוע להילחם בזה?

דנון: בינתיים לא הבענו עמדה. אני פגשתי את הנציג הצרפתי ושמעתי אותו. הבנתי ממנו שהוא כרגע אוסף מידע מכל הצדדים, אז בואי נמתין לראות מה הוא מציע. ממה שאני מבין מדובר על שני מפגשים שהראשון יתקיים בלי הפלסטינים והישראלים, באו"ם או בצרפת, ולאחר מכן בספטמבר יהיה מפגש עם הנציגים.

אל-מוניטור: איזה סוג יחסים יש לך עם השגריר הפלסטיני באו"ם?

דנון: ריאד מנסור, השגריר של הפלסטינים, תוקף אותי כל הזמן. זה נכון שאנחנו כרגע בתקופה מאוד מתוחה, וזה מתבטא גם כאן. בדרך כלל כשיש רגיעה בארץ, גם כאן רגוע. כאשר בארץ יש מתח וטרור והסתה גם פה אנחנו במאבק. אלה לא עולמות שונים, ובפועל הנציג הפלסטיני עסוק בלהשמיץ אותנו ולהסית נגדנו ואנחנו כל הזמן חושפים את השקרים שלו. הוא למשל, בשיאו של גל הטרור האשים את מדינת ישראל בהחזרת גופות של מחבלים, לאחר שהוצאו מהן איברים. נדהמתי. הוא מסתובב בכל מקום ואומר זאת, בנאומים, במועצת הביטחון, בתדרוך לעיתונאים, והוא גם הוציא מכתב לכל השגרירים.

אני הוצאתי תגובה שמדובר בעלילת דם, והוכחתי לשגרירים שזה שקר גס. הסברתי שבישראל באמת היה ויכוח, האם להחזיר גופות או לא והחליטו להחזיר - אבל מכאן ועד לזה שאנחנו נקצור איברים המרחק רב. מישהו מעלה על דעתו שנעשה זאת? והוא, השגריר הפלסטיני עומד כאן עם חליפה ועניבה ומשקר. אני מאמין שגם כאן מבינים שאם רוצים לקדם תהליך, אנחנו צריכים פרטנר.

אל-מוניטור: העובדה שאתה איש ליכוד, שמשתייך לימין הקשה, מגבירה אולי את העויינות?

דנון: זה כבר לא קיים מבחינתי. גם אם דיברו על זה בהתחלה, זה לא קיים יותר. מי שנגדנו הוא נגד כל הישראלים: נגד הימין, השמאל, התל אביבים והמתיישבים.

אני משתדל להוביל אג'נדה חיובית. לצד המאבקים לחשוף עוד ועוד את פניה של ישראל כמדינה מתקדמת, את הטכנולוגיה הגבוהה ואת ההישגים שלנו. כמה שיותר תערוכות וכמה שיותר מיצגים. אני מתכוון להזמין את השגרירים לביקורים בישראל, לדעתי זה יעשה שינוי לאורך זמן.

אנחנו עכשיו נערכים ליום העצמאות, והחלטנו להזמין את השגרירים לראות בברודווי את המחזה "כנר על הגג". נזמין את כולם ומי שירצה שיבוא.

אל-מוניטור: מה הפתיע אותך בעבודה כאן?

דנון: השיחות השקטות עם הנציגים. בשיחות הרשמיות ובנאומים הפומביים אין הרבה הפתעות ושומעים את הגינויים ואת ההתקפות עלינו. אבל בהרבה שיחות אינטימיות אני שומע דברים אחרים לגמרי לעיתים מאותם אנשים. שם אני שומע שמעריכים את מדינת ישראל. הם לא אומרים את זה בצורה גלויה אבל בשיחות איתי אני שומע זאת כל הזמן.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: united nations, terrorism, riyad mansour, israeli-palestinian conflict, intifada, hezbollah, france, danny danon

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept