עזה השמרנית מונעת את ביטוי הכישרון הנשי

זמרות מוכשרות רבות [ברצועת עזה] ויתרו על החלום לפתח קריירת שירה, וזאת, בשל החברה העזתית השמרנית והמאבק הנחרץ שמנהלת תנועת החמאס נגד הופעה של נשים על הבמה, הנחשבת בעיני החברה והתנועה לפגיעה בצניעות.

al-monitor .

נושאים מכוסים

women in society, women's rights, palestine, music, gaza strip, fatwa, artists, arab women

מרץ 23, 2015

בית חאנון, רצועת עזה – לו היה הדבר בידיה, הייתה חולוד אליאן בוחרת בכִּשְׁרוֹן ציור או כתיבה, למשל – כישרון שלא היה מחייב אותה להיות במגע ישיר עם קהל, כמו השירה.

כזמרת, אליאן חשה שיחס החברה כלפיה אינו הוגן, וזאת בנוסף לאיסור מצידה של ממשלת חמאס הקודמת על הופעה של נשים על הבמה, בשירה, בנגינה או במשחק, אשר מנע מרבות מהן את הגשמת חלומן.

אליאן היא זמרת בת 24 המתגוררת באזור בית חאנון, בצפון רצועת עזה, אזור שנחשב לשמרני ביותר ברצועת עזה.

בריאיון לאל-מוניטור סיפרה אליאן שאין באפשרותה לקחת שיעורי שירה או פיתוח קול, או להפוך לזמרת מקצועית, וזאת, בשל המסורת השמרנית של החברה בעזה.

"במסגרת הלימודים האקדמיים שלי, אני מתמחה בניהול בריאות, וקודם לכן, למדתי לתואר בטכנולוגיית המידע. במקביל, אני עובדת כתחקירנית שטח," סיפרה אליאן.

אליאן המשיכה ותיארה את צעדיה הראשונים כזמרת, בתחנת הרדיו של בית הספר, וסיפרה שהשתתפה בתחרויות שירה שארגן משרד החינוך. כילדה, למדה גם במוסדות ללימוד מוסיקה.

"נרשמתי למוסד שפעל בחסות משרד התרבות בעזה. זה היה לפני שבע שנים. השתתפתי בפעילות בו במשך ארבע שנים, עד שהמוסד סגר את שעריו בפקודת ממשלת החמאס בעזה," הוסיפה וסיפרה אליאן.

הדיכוי החברתי [והמגדרי] החל כשאליאן עוד הייתה בשנות העשרה שלה. "כאשר גדלתי והתבגרתי, יעצו לי קרובי ושכני לזנוח את השירה, שכן כבר לא הייתי ילדה קטנה. אך אהבתי ואני עדיין אוהבת לשיר. ובניגוד לאחרים, הורי ובעלי לא התנגדו לכך," ציינה אליאן.

לפני שנתיים השתתפה אליאן בתחרות כישרונות מקומית, והגיעה לשלב הגמר. אלא שאז הסתערו פנימה אנשי כוחות הביטחון שעבדו עבור חמאס ואילצו את הנערות להפסיק את התחרות.

השייך המרוקני אמין בוּ חבזה פרסם בשנת 2006 פתווה [פסק הלכה מוסלמי] נגד הזמרת הפלסטינית הצעירה מאייס שלאש כאשר זו הופיעה במרוקו, וגינה את שירתה כ"לא צנועה." לדברי אליאן, פסק דין זה הוּחל לאחר מכן על כל הזמרות בעזה.

לנוכח ההגבלות החוזרות ונשנות שהטיל חמאס [על הופעת נשים על הבמה] בעזה, החליטה אליאן בשלהי שנת 2013 לחדול מכל פעילות [פומבית] או אירועים אמנותיים וכך, למנוע מבוכה ולהימנע מהמכשולים שהציבו החברה וממשלת חמאס הקודמת בעזה.

אולם, חרף המציאות הקשה שעמה נאלצות להתמודד זמרות בעזה, כמה מהן לא הרימו ידיים וניסו לקרוא תיגר על התנאים שנכפו עליהן, במידת יכולתן. אחת מקומץ הנשים האלה היא היבה עבדול פאתה, אמנית בת 25, שהתמידה בקריירת השירה שלה.

עבדול פאתה סיפרה בריאיון לאל-מוניטור שבתחילה, לא שוחחה עם איש על הכישרון החבוי בה. בקולג', בחרה במסלול לימודים שנראה לה קרוב ביותר למוסיקה ולאמנות ולמדה לתואר ראשון בעיתונאות ותקשורת.

"את הצעד הראשון [כזמרת] עשיתי בהקלטות של פזמוני פרסומת לאחת מחברות הפרסום ברצועת עזה. זמן קצר לאחר מכן, בשנת 2005, הציע לי ערוץ הטלוויזיה הלאומית הפלסטינית להצטרף לתזמורת שלו. הייתי מתגנבת מהבית כדי להגיע לחזרות," סיפרה עבדול פאתה.

בעקבות העימות בין חמאס לפת"ח ברצועת עזה, וסגירת תחנת הטלוויזיה הלאומית הפלסטינית ב- 14 ביולי, 2007, הופסקה עבודתה בתזמורת. בהמשך, הוזמנה לשיר בטקס חֲנוּכָּה של הפת"ח. תחילה סירבה להצעה, שכן חשבה שלא יהיה זה ראוי שהופעתה הראשונה כאישה בפני קהל תהיה באירוע של הפת"ח. אך לאחר מכן, חזרה בה ונענתה להצעה – מתוך נימוס, לדבריה.

"לאחר שהקלטתי את השיר, שהפך ללהיט [לאומי], השמעתי את השיר במסיבת אירוסין שנערכה במשפחתי. להפתעתי, השיר זכה להצלחה, וכולם אהבו אותו, אם כי הם לא ידעו שאני היא הזמרת. לבסוף, גיליתי להם שאני היא זו ששרה את השיר. שנה לאחר הקלטת השיר, בפברואר 2012, בעידודם של מקורבי, שהאיצו בי לפרסם את עצמי, הפקתי את סרטון הוידיאו הראשון שלי כזמרת בקנה מידה לאומי. אחי, שהאמינו שניחנתי בכישרון אמיתי, תמכו בי לכל אורך הדרך, והשיר זכה להצלחה גדולה," הוסיפה וסיפרה עבדול פאתה.

עבדול פאתה השתתפה בגרסה הערבית של תוכנית הריאליטי "אקס פקטור" ששודרה ברשת MBC [Middle East Broadcasting Center] בינואר 2015. היא עלתה לסיבוב השני, אך לא הצליחה להגיע לריאיון שנדרש כדי לעלות לסיבוב הבא, שהיה אמור להיערך בירדן או במצרים – וזאת, עקב סגירת מעברי הגבול והסֶגֶר על עזה. וכך, נאלצה לפרוש.

לדברי איבראהים נאג'ר, העומד בראש הקונסרבטוריון הלאומי למוסיקה על שם אדוארד סעיד בעזה, שערי המוסד פתוחים בפני צעירים מוכשרים – נערים ונערות גם יחד – אך הוא לא ראה מעולם נערה שהמשיכה בקריירת השירה כאשר בגרה.

"לרוע המזל, מרבית הנערות שלימדתי הפסיקו לשיר כאשר נרשמו ללימודים גבוהים, וזאת, בשל המסורת השמרנית שלנו בעזה, שרואה בשירה של נשים צעירות [בפני קהל] מעשה לא צנוע. הכרתי נערה מוכשרת פי כמה וכמה מעמיתיה בני המין הגברי, אך היא זנחה את השירה לגמרי לאחר נישואיה, וכך סתמה את הגולל על הכישרון שלה," סיפר נאג'ר לאל-מוניטור.

נאג'ר הדגיש שהשירה הייתה מאז ומתמיד פעילות לאומית וחינוכית, במסגרת המנהגים והמסורות, שכן מדובר בכישרון נפלא. הוא עצמו מעודד את פיתוח הכישרון הזה, שבו הוא רואה מתת אל, בעיקר בקרב נערות שניחנו בקול ערב.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

הסדרה בעזה – בין סיסמה ריקה לאחיזת עיניים
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 25, 2020
גורלו הפוליטי והאישי של נתניהו תלוי על בלון
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | פבר 13, 2020
גם נשיא המדינה מזהיר: החלטות ביטחוניות מתקבלות משיקולים פוליטיים
שלומי אלדר | | פבר 11, 2020
איומים ריקים מתוכן: גם בנט מכיל את הטרור
בן כספית | | פבר 10, 2020
כשהייאוש הפלסטיני יתורגם לאלימות
שלומי אלדר | | ינו 28, 2020

Featured Video