ישראל פולס

"לפיד הוליך שולל את הציבור"

p
המחבר
בקצרה
איציק שמולי, ממנהיגי המחאה החברתית של קיץ 2011, שהפך מאז לחבר כנסת, מספר למזל מועלם כי הוא מתכוון לחזור לרחובות כדי להפגין נגד הגזירות של לפיד.

האם המחאה החברתית מתעוררת שוב? אני שואלת את ח"כ איציק שמולי - אחד ממנועי הטורבו שדחפו את מחאת האוהלים של קיץ 2011, שבשיאה הוציאה בערב אחד מאות אלפי אנשים לרחובות.

אנחנו יושבים לקפה ברחבה הבוהקת מלובן של תיאטרון הבימה בלב ת"א.  חמישים מטרים משם, בקצה התחתון של שדירות רוטשילד, הוקם האוהל הראשון  שהפך כאן סדרי עולם. או לפחות כך חשבנו אז. בעקבותיו צצו אלפים נוספים שגדשו את השדרה לכל אורכה,  ובאחד מהם ישב שמולי והניע המונים. אני זוכרת לו בעיקר את נאום "הישראלים החדשים" באותה  "הפגנת המיליון" (שנערכה בכיכר המדינה בת"א בהשתתפות בין 300 ל-500 אלף מפגינים – מ.מ.). הוא היה אז יו"ר התאחדות הסטודנטים. "מנהיג נולד", נכתב עליו למחרת בעיתונים.

כמעט שנתיים חלפו. מה נשאר מהמחאה ששינתה את מסלול חייו, והפכה אותו לפוליטיקאי? מה נשאר מהניצוץ המהפכני ההוא של שמולי עצמו?

אחר הצהריים של יום חמישי עכשיו, וההתנפלות הגדולה על יאיר לפיד בשיאה. הרשתות החברתיות גועשות מתסכול ומזעם על שר האוצר החדש,  שהנחית מכת גזירות על מעמד הביניים, וממש מולנו מנסות כמה אמהות צעירות לקיים הפגנה מאולתרת, שלא ממריאה לשום מקום.

שמולי אומר שהוא  דווקא מרגיש שהציבור בשל לצאת שוב לרחובות.

במוצאי שבת (11 במאי) הוא מתכוון להגיע לכאן להפגנה גדולה שאמורה להתניע מחדש את המחאה - והפעם כח"כ מטעם מפלגת העבודה. שמולי אומר שהוא מרגיש עכשיו כמו דג שחוזר למים, "במוצאי שבת אפגין כאן עם טי שירט, וביום ראשון אלבש את החולצה המכופתרת ואלחם במליאת הכנסת."

המחאה נכשלה?

"צריך להגיד ביושר - המחאה לא הצליחה להשפיע על מחירי הדירות, לא על הקבלה בסופר וגם לא על מחירי החשמל והמזון. את זה לא השגנו. אבל כן השגנו דבר לא פחות חשוב: שינוי האופן שבו הישראלים חושבים. פתאום, הם מאמינים ביכולתם לחולל שינוי ולצאת לרחובות. זה קרה רק לאחרונה בפרשת  בנק לאומי (שהחליט למחוק את חובותיו של איש העסקים נוחי דנקנר, וחזר בו לאחר ביקורת ציבורית קשה – מ.מ.). זה קרה גם בנושא שכר הלימוד שהתכוננו להעלות לסטודנטים. במקרה של לפיד, זה נכון שבעתיים. על פי ההתנהלות שלו, הוא 'סופר' רק את מי שעומד מולו. אז יכול להיות שהוא חושב שאת הכעס הציבורי אפשר לרכך בפוסטים בפייסבוק, אבל בסוף מדברים פה על החיים עצמם."

לא מאוחר מכדי למחות?  כבר היו בחירות ויש שר אוצר

"המאבק על התקציב וחוק ההסדרים רק מתחיל עכשיו, ויימשך כמה שבועות לפחות. זה גם היה נכון להמתין עם המחאה.  עכשיו הציבור יכול להגיד לעצמו  'נתנו לשר האוצר החדש הזדמנות. התברר שמי שהבטיח לשמור על מעמד הביניים וסימן קווים אדומים לראש הממשלה ב'נאום הפצצה' שלו, הפך להיות קבלן הביצוע שלו, וחזר אלינו עם אותה התוכנית שבגללה הלכנו לבחירות'. אז עכשיו יש לציבור את כל הלגיטימציה להפגין נגד זה. מאוד תמוה שאחרי כל הדיבורים של לפיד על 'לשים את האדם העובד במרכז', בסוף יוצא שהוא באמת במרכז - במרכז המטרה..."

נפגשת עם לפיד בעבר. הוא רצה לגייס אותך למפלגתו. עכשיו אתם יריבים פוליטיים. איזה אדם פגשת?

"הוא ביקש להיפגש איתי. זה היה אחרי המחאה וההפגנות הגדולות. הפגישה הייתה במישור  האידיאולוגי. הוא אפילו לא הניח  על השולחן הצעה קונקרטית, אלא  רצה לדבר על דברים שמציקים לו במדינה. הוא אמר דברים שיכולתי להזדהות עימם. הציבור הזדהה עם הדברים שאמר וזו עובדה, ולכן האכזבה היא רבה."

שמולי מוסיף: "אני חשבתי כבר במהלך הבחירות שמוליכים את הציבור שולל. הרבה אנשים שמעו את מה שרצו לשמוע וזה חזר אליהם כמו בומרנג."

אבל אולי הוא באמת לא ידע מה עומק הבור התקציבי? דברים שרואים מכאן לא רואים משם. תנו לו צ'אנס...

"עובדתית, זה לא נכון. שנה וחצי אנחנו כבר יודעים שישראל שרויה בבור תקציבי. שטייניץ (שר האוצר הקודם – מ.מ) הזהיר מפני כך בתחילת השנה. אז יש פה שתי אפשרויות: או שיאיר לפיד ידע מה המצב, אבל שכנע את הציבור להצביע בשבילו באמירות שהן לא אמיתיות, בלשון המעטה, או שהוא לא טרח לבדוק את המצב לאשורו. כך או אחרת – זה לא בסדר.

"יאיר מומחה בלקחת בעיות ונושאים מורכבים ולתמצת אותם לשורות תחתונות מאוד ברורות ופשוטות. עכשיו משמיעים כל הזמן ברדיו את הנאום שלו על 'הפוליטיקאים הישנים שיושבים בחדר אפוף עשן סיגרים ולאחר שהם יוצאים ממנו הם שוב פוגעים במעמד הביניים'.  ומה הוא עשה? הוא ישב  וסגר את הכול עם אלה המסוגלים לאיים עליו, ובסוף הוא הולך לפגוע במעמד הביניים."

בסך הכל הוא חודש וחצי בתפקיד. לא מוקדם מדי לחרוץ את דינו?

"ברמה האידאולוגית, יאיר לפיד הוליך שולל את הציבור. וזו עובדה. הוא סיפר לציבור שהוא מאמין בדבר אחד, ועכשיו הוא עושה משהו אחר. אי אפשר לדבר בשמו של 'האדם העובד' ובו בזמן להעלות מע"מ ומס הכנסה, לקצץ  בשירותים החברתיים ולהטיל גזירות על הקשישים.

"נכון שלא הוא יצר את הגירעון, אבל ברגע שהוא נטל את האחריות לטפל בזה, לגיטימי לבוא אליו בטענות."

''גם הגירעון הזה לא נפל עלינו מהשמים. הוא תוצר מאוד ברור של מדיניות כלכלית חברתית שהוא יצא נגדה בכל הכוח, ועכשיו הוא חוזר ליישם אותה, עם כמה שינויים קוסמטיים, כי להטיל מס על פרוות ויאכטות זה לא רציני (המס שהטיל לפיד על מוצרי יוקרה – מ.מ.)."

מה הכי מקומם אותך בגזירות לפיד?

"הפגיעה בקשישים. אני מתמקד בזה, כי כאן טמונה הציניות הכי גדולה. הרי כ-25% מהם  חיים  מתחת לקו העוני, ואלה נתונים של בנק ישראל. האוצר, בעצם, רודף אותם עד הקבר. קשיש סיעודי - מה נשאר לו בחייו? אני שואל את לפיד – 'מכל המקומות  שבהם חיפשת את הכסף - לא יכולת למצוא אותו במקום אחר?' אני מתכוון להיאבק בכך בכל הכוח. אצא עם הקשישים לרחובות."

זה מאוד מתסכל הסיפור של המחאה ושברה...לא השתנה כאן כלום?

''השתנינו. תסתכלי יום אחד על דיוני הכנסת: כולם, ללא יוצא מן הכלל, מדברים על 'צדק חברתי'. המראה של  חצי מליון איש שיצאו לרחובות נצרב לכולם בתודעה, וזה מרתיע את הדרג הפוליטי. מה שאנחנו נעשה בכנסת זה תהליך משלים."

שמולי מדגיש: "לציבור יש עכשיו כוח הרתעה מול הפוליטיקאים."

עברת להתגורר בלוד. זה עוזר לך להיות ח"כ יותר טוב?

"בלוד אני נתקל  בבעיות החברתיות של ישראל בחדר המדרגות שלי."

מה היית אומר לשר האוצר לפיד אילו נפגשת עמו עכשיו?

"הייתי פשוט משמיע לו את הנאום שהוא עצמו נשא על הפוליטיקאים הישנים."

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: knesset, itzik shmuli, elections, demonstrations

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept