הדילמה של מערכת הביטחון: איך להילחם בחמאס?
נדמה שצה"ל למד מניסיון העבר, והפעם לא הפציץ תחנות כוח, לא פגע בתשתיות אזרחיות ואפילו לא פתח בסדרת חיסולים. דווקא חיפושים מבית לבית ומעצרים של פעילי חמאס הם שמאפשרים שיתוף פעולה ביטחוני עם הרשות הפלסטינית ויכולים להביא לאיתור החטופים.
עד מועד כתיבת שורות אלה [19 ביוני], עצר צה"ל במסגרת מבצע "שובו אחים" כ-280 פלסטינים, 51 מהם פעילי חמאס ממשוחררי עסקת שליט. החיפושים אחר החטופים אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל נמשכים בכול רחבי הגדה. הדילמה הגדולה של מערכת הביטחון היא איך להילחם בהצלחה בפעילי חמאס ומנהיגיה, ולא לגלות בעוד כמה חודשים או שנים כי המהלכים המבצעיים נגד התנועה לא החלישו אותה אלא דווקא חיזקו את שורותיה.
שאלת השאלות שליוותה את ישראל כל השנים במלחמתה בחמאס הייתה מהו "הנשק" המרתיע והיעיל ביותר נגד התנועה. באופן פרדוקסאלי, במקרים מסוימים פעילות מבצעית צבאית שהייתה אמורה להפחיד את ראשי התנועה ופעיליה, התגלתה כעבור זמן לא רב דווקא כמהלך שהעלה את תמיכת הציבור הפלסטיני בה. כך היה במהלך האינתיפאדה השנייה, כשחמאס נתפסה על ידי הציבור הפלסטיני כקורבן, ומנהיגיה הצליחו לתרגם את התחושות הללו להצבעה בקלפי במסגרת הבחירות לרשות הפלסטינית [ינואר 2006].