לשחרר את הישראלים מכבלי הנקם
הטרוריסטים של מלחמות האתמול הם הגיבורים ששחרורם חיוני למניעת מלחמות המחר. בדרום אפריקה, בארץ ישראל וברשות הפלסטינית.
![Mother of a Palestinian held prisoner by Israel wipes her tears after hearing news of his possible release in Gaza City Rayya, mother of Palestinian Fares Baroud, who has been held prisoner by Israel for 22 years, wipes her tears as she holds his picture after hearing news on the possible release of her son in her house at Shati refugee camp in Gaza City July 28, 2013. Baroud was expected to be among more than 100 Arab prisoners to be released as a step to renew stalled peace talks with the Palestinians ahead of plans to convene negotiators in Washington later this week. Israeli ministers have yet to vote on the releases. R](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2013/07/RTX122ER.jpg/RTX122ER.jpg?h=2d235432&itok=cIbArLv-)
אפשר להבין ללבה של אם יהודייה שכולה שהפגינה נגד שחרור רוצחו של בנה בכיכר השוק. צריך להשמיע את בכיו של נער ישראלי שהתייתם, לאחר שרוצח פלסטיני טמן פצצה באוטובוס.
אין דומה לכאב של אם שכולה או בן יתום אך אפשר גם להבין ללבה של אם פלסטינית שהסכם אוסלו, שאמור היה להביא לפני 20 שנה לפיוס היסטורי עם מדינת ישראל, לא הביא עד היום את בנה הביתה מהכלא. צריך להטות אוזן לנערה פלסטינית שלא זכתה לחיבוק של אב. נקמה אינה נחמה.