ישראל פולס

הזרוע הצבאית של חמאס פועלת להכשיל כל הסדרה עם ישראל

p
המחבר
בקצרה
בין הזרוע המדינית של חמאס לבין הזרוע הצבאית ישנה מחלוקת עיקשת – האם ללכת על הסדרה עם ישראל או האם להמשיך במאבק מזויין. לכן על אף הרצון של נתניהו למנוע מלחמה נוספת בעזה, הסדרה עם חמאס כלל אינה מובטחת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביטא בתחילת השבוע את הדילמה של ישראל מול חמאס: הסדרה או מלחמה? "מצד אחד אנחנו פועלים למנוע חדירה של הכוחות שלהם לישראל שבאים לפגוע בחיילינו וביישובינו, אבל כדי שיהיה שקט צריך לפתור את הבעיה שיכולה להביא לקריסה הומניטרית", אמר נתניהו [29 באוקטובר].

לא בטוח שאחת האופציות הגורליות הללו היא שתביא לפתרון בעיית עזה, אך נדמה כי נתניהו מעוניין למצות עד תום כל אפשרות לפני מבצע צבאי נרחב. מקור מדיני בכיר אישר השבוע [29 באוקטובר] כי ישראל וחמאס היו על סף הסכם רגיעה בסוף השבוע האחרון (מיני הסדרה כפי שדווח באל-מוניטור), אך אירועי יום שישי האחרון [26 באוקטובר] – התגברות הפגנות הגדר בבוקר וירי הרקטות המסיבי באותו לילה, הביאו לקריסת ההבנות.

נתניהו בינתיים הודף את הלחץ המופעל עליו "להכות בחמאס" מצד שרי קבינט כמו שר הביטחון אביגדור ליברמן ומקריאות "לכבוש את הרצועה". גורם מדיני בכיר צוטט ביום שני [29 באוקטובר] כאומר: "אפשר לכבוש את עזה ולהחליף את חמאס, אבל אין מתנדבים לקחת מאיתנו את עזה". ישראל כמובן אינה מעוניינת למצוא את עצמה במצב שבו היא צריכה לדאוג לשני מיליון תושבי עזה ובמקביל להתמודד עם טרור והתנגדות.

כאן עולה השאלה, האם הסדרה (קטנה או גדולה) היא בת הגשמה? לא בטוח. כאמור, בסוף השבוע האחרון היו חמאס וישראל על סף הבנות למיני הסדרה, שלפיהן חמאס ימשיך בהפגנות באזור הגבול ללא ניסיונות חדירה ופגיעה בחיילי צה"ל, ובו בזמן ישראל ומצרים יאפשרו הקלות בסגר. אבל אז דווקא התעצמו הפגנות הגדר, והג'יהאד האסלאמי שיגר עשרות רקטות לעבר ישראל; שלא כבעבר, הארגון אפילו לא חשש לקבל עליו אחריות.

בתוך כך, ישראל קיבלה דרך מצרים אולטימטום מחמאס. יחיא סינוואר דרש שישראל תאפשר העברת 15 מיליון דולר במזומן לארגון מדי חודש לתשלום משכורות, ולא - פני חמאס להסלמה. נתניהו כמובן דחה את האיום ואמר בפתח ישיבת ממשלה [28 באוקטובר]: "בשום שלב ישראל לא תקבל שום אולטימטום מחמאס ותמשיך לפעול על פי האינטרס הישראלי ולמען ביטחון ישראל".

אז מה שיבש את סיכום ההבנות שהיו על סף סגירה? לאל-מוניטור נודע כי בין הזרוע המדינית לבין הזרוע הצבאית של חמאס קיימת מחלוקת עיקשת – האם לקבל את הצעות מצרים להסדרה עם ישראל (בזה מעוניינת הזרוע המדינית); או להמשיך במאבק מזוין, הפגנות גדר, הפרחת בלוני תבערה וירי רקטות כדי להשיג מישראל הרבה יותר (ובזה מעוניינת הזרוע הצבאית). ההערכה של פלגים בתוך הזרוע הצבאית היא שישראל נמצאת על סף שבירה ושאפשר להביאה להסיר את המצור. על פי ההערכה הזאת, כל הסדרה עתה תביא להנצחת הסגר. עוד סבורים אותם פלגים שההקלות לא ישנו הרבה מבחינת מצבה ההומניטרי-כלכלי של עזה, ובוודאי לא מבחינת יכולתה של חמאס להמשיך ולשלוט על הרצועה.

דווקא סינוואר, שבשמו הועבר האולטימטום לישראל בדבר 15 מיליון הדולר לתשלום משכורות למנגנוני חמאס, תומך בהסדרה עם ישראל, ואף ביטא עמדה זו באופן גלוי בעבר.

מקור פוליטי בחמאס אומר לאל-מוניטור כי סינוואר מצוי בין הפטיש לסדן. לדבריו, יש עליו לחץ עצום של ראשי הזרוע הצבאית והפלג הנצי בתוך התנועה שמוביל בין השאר הד"ר מחמוד א-זהאר, להמשיך את המאבק מול ישראל לאורך הגדר "עד שהיא תישבר". כדי להדוף את הלחצים עליו ולשכנע את מתנגדי ההסדרה, סינוואר הבטיח למצות את כל אפשרויות המשא ומתן, לרבות דרישה לתשלום משכורות לעובדי חמאס.

במידה רבה יש דמיון במצבם של נתניהו וסינוואר, המתמודדים עם לחץ רב המופעל עליהם לבחור באלימות מול רצונם למצות עד תום את הניסיונות להגיע להסדר. מטרת התדרוך שערך נתניהו השבוע לעיתונאים [29 באוקטובר] לא הייתה לעדכן את הציבור בבעיית עזה, אלא להוריד ממנו את לחץ שרי הקבינט ולהבהיר ש"פתרונות הקסם" של ליברמן, נפתלי בנט ואחרים אינם ריאליים.

סינוואר מנגד "שבר את הכלים" בשישי האחרון כאשר הגביר את עוצמת ההפגנות ואיים על ישראל, בניסיון להוכיח ללוחצים עליו שהוא יכול להביא הישגים מישראל בלי להתקפל. מקור פוליטי אחר בחמאס אמר לאל-מוניטור כי בזרוע הצבאית מתקשים להסכים לפתרון מדיני, בוודאי כזה שלא יעניק להם הישג בדמות הסרת המצור.

ראשי הזרוע הצבאית הצליחו עד כה לסכל את כל ניסיונות ההסדרה של חמאס עם ישראל. כך למשל עשו לפני כשבועיים [17 באוקטובר], כשנורו שתי רקטות גראד לעבר ישראל ואחת מהן פגעה בבית בבאר שבע. את הירי ביצעה הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי בהסכמה - או לפחות בעצימת עין - של חמאס. כאמור, בסוף השבוע האחרון הג'יהאד האסלאמי לא הסתתר ואפילו קיבל עליו אחריות, בלי חשש ובלי מורא. את הירי המסיבי הוא ביצע בהסכמת הזרוע הצבאית של חמאס, ייתכן שאף בהוראתה.

נדמה כי על אף הרצון של נתניהו למנוע מלחמה נוספת מול חמאס, הסדרה אינה מובטחת. יותר מדי גורמים אינטרסנטים בתוך חמאס מעוניינים להכשילה.

 

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept