כך משמידה ישראל את איום המנהרות

שיטה שפיתחה ישראל המבוססת על שילוב בין שלושה צירים מקבילים (מגננתי, מודיעיני וטכנולוגי) אוטמת את גבול רצועת עזה עד שבעתיד הקרוב אפשר יהיה להכריז על מצב של "אפס מנהרות". המהלך הזה מכניס את חמאס לדילמה קיומית אסטרטגית.

al-monitor .

נושאים מכוסים

idf, intelligence, operation protective edge, gaza tunnels, gaza strip, hamas, tunnels

דצמ 11, 2017

הפעם, בניגוד לפעם שעברה שאירעה בסוף אוקטובר השנה [2017], לא נשמעו קולות פיצוצים ולא היתמרו ענני עשן שחור על גבול רצועת עזה. מנהרת הטרור החדשה של חמאס נחשפה לפני שבועות ארוכים באמצעות הטכנולוגיה החדישה שפותחה על ידי ישראל. צה"ל שמר את דבר גילוי המנהרה בסוד, עד שהושלמו ההכנות לנטרולה. הנטרול בוצע אף הוא באמצעים חדשניים, ללא פיצוצים ראוותניים.

בפעם הקודמת, כזכור, נטרל צה"ל מנהרה של הג'יהאד האסלאמי מבלי לדעת שיש בתוכה פעילים של ארגון הטרור. בפיצוץ המנהרה ובמאמצי החילוץ נהרגו 12 אנשי ג'יהאד וחמאס, מה שכמעט גרם להתלקחות רבתי. הפעם, נוטרלה המנהרה בשקט מוחלט, באמצעים שונים שפותחו בידי צה"ל.

חמאס לא היה מודע לכך שמנהרת טרור אסטרטגית שלו אותרה ונמצאת "על הכוונת" של צה"ל במשך שבועות ארוכים. בעקבות הפעולה המוצלחת, אמר ביום ראשון [10 בדצמבר] שר הביטחון אביגדור ליברמן כי "בזכות המאמץ המשותף לצה"ל, משרד הביטחון והתעשיות הביטחוניות, הגענו ליכולות טכנולוגיות חדשות במאבק בטרור המנהרות. אני מקווה שבחודשים הבאים איום המנהרות על תושבי עוטף עזה יהפוך לנחלת העבר".

דבריו של ליברמן פתחו שורה של הצהרות מפיהם של בכירים ישראלים, מהן אפשר להניח שלאחר מאמצים ממושכים אליהם גויסו טובי המוחות בישראל והופנו משאבים לא מוגבלים, הצליחה ישראל להסיר את איום המנהרות שטרד את מנוחתם של תושבי דרום הארץ בשנים האחרונות. האמת מורכבת יותר, חד משמעית פחות, אם כי אין ספק שישראל מתקרבת מאוד להשגת היכולת האמורה.

"זה לא שיש לנו איזו המצאה או מכונה שמאתרת מנהרות והורסת אותן", אמר לאל-מוניטור בכיר במערכת הביטחון הישראלית, "מדובר בשיטה שפותחה ומבוססת על שילוב בין שלושה צירים מקבילים: הציר המגננתי, הציר המודיעיני והציר הטכנולוגי".

נכון לעכשיו, השיטה הזו הולכת ואוטמת את גבול רצועת עזה. בעתיד הקרוב, כך מעריכים בישראל, אפשר יהיה להכריז על מצב של "אפס מנהרות" וכנראה גם על אטימה מוחלטת של קו החיכוך בין הרצועה לישראל באופן שלא יאפשר חפירתן של מנהרות חדשות.

מנהרת חמאס שהושמדה השבוע הייתה ארוכה במיוחד וחדרה לשטח ישראל מאות רבות של מטרים. בישראל מכנים אותה "מנהרה אסטרטגית" וייעודה היה לאפשר לחמאס להכות בעורף צה"ל בסבב האלימות הבא, כפי שניסה לעשות במהלך מבצע "צוק איתן" [2014]. כעת, נשללה מחמאס היכולת הזו וככל שחולף הזמן כך תתמעט האפשרות של הארגון לנצל את מרחב תת-הקרקע, אותו המציא כדי להשיג יתרון כלשהו על פניו של צה"ל העדיף.

המהלך הזה מכניס את חמאס לדילמה קיומית אסטרטגית: האם להשלים עם המצב ולחפש דרכים אחרות לפגיעה בישראל? או למהר ולנצל את מה שנותר בידיו, אם אכן יש לחמאס מנהרות נוספות, בטרם יהיה מאוחר מדי.

זו אחת הסיבות לכך שדווקא בצה"ל לא מיהרו לחגוג בקול רעש וצלצולים ביום ראשון. למעט דבריו של אלוף פיקוד הדרום, אייל זמיר, שהתרה בחמאס ובג'יהאד האסלאמי כי מנהרות הטרור יהפכו למלכודת מוות לאנשיהן, נשמרה בצה"ל שתיקה. "לא צריך לחגוג", אמר לאל-מוניטור גורם צבאי בכיר, "אלה ימים רגישים אחרי הצהרת הנשיא טראמפ על ירושלים ואין סיבה לסייע לאלה שרוצים להביא להתדרדרות (ביטחונית)".

שלושת הצירים עליהם בנויה הטכנולוגיה הישראלית: הציר המגננתי. הוא מורכב מקיר בטון תת קרקעי עצום הנבנה לאורך קו הגבול ואמור להקיף בסופו של דבר את הרצועה כולה. הקיר נחפר לעומק של עשרות מטרים, ועל פי הערכות מומחים אין כל אפשרות לחפור מנהרות מתחתיו. לא מדובר ב"קיר טיפש", אלא בקיר אינדיקטיבי, המכיל כמות גדולה של סנסורים, חיישנים, גלאים למיניהם ומיני טכנולוגיה המאפשרת לא רק לבלום מנהרות חדשות, אלא גם לאתר מאמצי חפירה נוספים.

הציר המודיעיני כולל מיצוי כל יכולות המודיעין של מערכת הביטחון הישראלית, יומינט, סיגינט, סייבר ואמצעים נוספים, כדי לדעת איפה ומתי הפלסטינים חופרים מנהרות. גם בתחום הזה, אומרים בצה"ל לאל-מוניטור, המצב הולך ומשתפר ולישראל תמונת מצב איכותית על המתרחש בשטח.

הציר השלישי הוא הציר הטכנולוגי והוא בעצם החידוש הגדול שאיפשר את איתור שתי המנהרות בחודשיים האחרונים. מדובר במאמץ משולב של כל התעשיות הביטחוניות הישראליות, ובמעבדת מומחים גדולה שהוקמה סמוך לרצועה בה מרוכזים מיטב המוחות של מפא"ת – המינהל למחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית של משרד הביטחון. מדובר ביכולת מצרפית המבוססת על טכנולוגיה חדשנית המאפשרת לאתר מנהרות ברמת דיוק גבוהה ביותר באמצעות הפעלת אמצעים טכנולוגיים רבים. "זה לוקח הרבה זמן ודורש השקעה כבדה מאוד לכל מטר שאנחנו בודקים", אמר לאל-מוניטור גורם צבאי ישראלי בכיר, "אבל התוצאות באות".

היכולת הישראלית לאתר, להרוס ולאטום את הגבול סביב רצועת עזה לא הגיעה עדיין לכלל שלמות, למרות ההצהרות של חלק מראשי המדינה השבוע. "אנחנו על ציר התקדמות, בעתיד היכולת תשתפר עוד יותר ואפשר יהיה להגיע למצב בו נוכל להכריז על אפס מנהרות ועל נטרול האיום", אומר גורם ישראלי ביטחוני בכיר, "אבל אנחנו עוד לא שם".

כך או אחרת, בשבוע בו חוגגת חמאס 30 שנה להיווסדה, ובישראל מציינים גם 30 שנה לפרוץ האינתיפאדה הראשונה, מוצאת את עצמה תנועת חמאס במשבר רב-תחומי: על השלטון בעזה היא מוותרת לטובת הרשות הפלסטינית, הבידוד הבינלאומי נמשך, מערכות "כיפת ברזל" מנטרלות 89% מאיום הרקטות על העורף הישראלי (נתוני משרד הביטחון במבצע צוק איתן) ועכשיו גם ההמצאה החדשה, מרחב התת-קרקע ומנהרות התופת, הולכת ונשמטת מידיה. חמאס תצטרך להמציא את עצמה מחדש, אם היא שואפת להישאר רלוונטית. בתנאים ובאמצעים העומדים לרשותה היום, זו תהיה משימה קשה במיוחד.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

יותר מ בן כספית

 

Former top Israeli general Yair Golan rejects annexation, says "we need deal with Palestinians, not US”

המחבר: Ben Caspit

by Ben Caspit יום שני, יול. 6, 2020

This week, Ben talks with former chief of staff of the IDF and Knesset Member Maj. Gen. (Ret.) Yair Golan. The left-wing lawmaker, a member of the Meretz Party, said that he is opposed to Prime Minister Benjamin Netanyahu's plan to annex parts of the West Bank, expressing his fears that annexation will endanger the Zionist dream and turn Israel into an apartheid state. Golan argues that Israelis don’t need a deal with the US administration, rather they need a deal with the Palestinians. The retired general also revealed that he wants to one day be prime minister of Israel. 

 

הקשיבו לפרקים הקודמים

4 Off the Hookah RSS Feed


Listen on Google Play Music
Listen to Stitcher

Say Hi to Phil & Cooper

מאמרים קשורים

מאמרים מומלצים

נפתלי בנט הוא נזק במשרד הביטחון
שלומי אלדר | | פבר 25, 2020
הסדרה בעזה – בין סיסמה ריקה לאחיזת עיניים
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 25, 2020
ירח הדבש המוזר בין נתניהו לסינוואר
בן כספית | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 21, 2020
גורלו הפוליטי והאישי של נתניהו תלוי על בלון
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | פבר 13, 2020
חמאס לנתניהו ובנט: לא מפחדים ממלחמה
שלומי אלדר | עזה | פבר 12, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020