ישראל פולס

כך משמידה ישראל את איום המנהרות

p
המחבר
בקצרה
שיטה שפיתחה ישראל המבוססת על שילוב בין שלושה צירים מקבילים (מגננתי, מודיעיני וטכנולוגי) אוטמת את גבול רצועת עזה עד שבעתיד הקרוב אפשר יהיה להכריז על מצב של "אפס מנהרות". המהלך הזה מכניס את חמאס לדילמה קיומית אסטרטגית.

הפעם, בניגוד לפעם שעברה שאירעה בסוף אוקטובר השנה [2017], לא נשמעו קולות פיצוצים ולא היתמרו ענני עשן שחור על גבול רצועת עזה. מנהרת הטרור החדשה של חמאס נחשפה לפני שבועות ארוכים באמצעות הטכנולוגיה החדישה שפותחה על ידי ישראל. צה"ל שמר את דבר גילוי המנהרה בסוד, עד שהושלמו ההכנות לנטרולה. הנטרול בוצע אף הוא באמצעים חדשניים, ללא פיצוצים ראוותניים.

בפעם הקודמת, כזכור, נטרל צה"ל מנהרה של הג'יהאד האסלאמי מבלי לדעת שיש בתוכה פעילים של ארגון הטרור. בפיצוץ המנהרה ובמאמצי החילוץ נהרגו 12 אנשי ג'יהאד וחמאס, מה שכמעט גרם להתלקחות רבתי. הפעם, נוטרלה המנהרה בשקט מוחלט, באמצעים שונים שפותחו בידי צה"ל.

חמאס לא היה מודע לכך שמנהרת טרור אסטרטגית שלו אותרה ונמצאת "על הכוונת" של צה"ל במשך שבועות ארוכים. בעקבות הפעולה המוצלחת, אמר ביום ראשון [10 בדצמבר] שר הביטחון אביגדור ליברמן כי "בזכות המאמץ המשותף לצה"ל, משרד הביטחון והתעשיות הביטחוניות, הגענו ליכולות טכנולוגיות חדשות במאבק בטרור המנהרות. אני מקווה שבחודשים הבאים איום המנהרות על תושבי עוטף עזה יהפוך לנחלת העבר".

דבריו של ליברמן פתחו שורה של הצהרות מפיהם של בכירים ישראלים, מהן אפשר להניח שלאחר מאמצים ממושכים אליהם גויסו טובי המוחות בישראל והופנו משאבים לא מוגבלים, הצליחה ישראל להסיר את איום המנהרות שטרד את מנוחתם של תושבי דרום הארץ בשנים האחרונות. האמת מורכבת יותר, חד משמעית פחות, אם כי אין ספק שישראל מתקרבת מאוד להשגת היכולת האמורה.

"זה לא שיש לנו איזו המצאה או מכונה שמאתרת מנהרות והורסת אותן", אמר לאל-מוניטור בכיר במערכת הביטחון הישראלית, "מדובר בשיטה שפותחה ומבוססת על שילוב בין שלושה צירים מקבילים: הציר המגננתי, הציר המודיעיני והציר הטכנולוגי".

נכון לעכשיו, השיטה הזו הולכת ואוטמת את גבול רצועת עזה. בעתיד הקרוב, כך מעריכים בישראל, אפשר יהיה להכריז על מצב של "אפס מנהרות" וכנראה גם על אטימה מוחלטת של קו החיכוך בין הרצועה לישראל באופן שלא יאפשר חפירתן של מנהרות חדשות.

מנהרת חמאס שהושמדה השבוע הייתה ארוכה במיוחד וחדרה לשטח ישראל מאות רבות של מטרים. בישראל מכנים אותה "מנהרה אסטרטגית" וייעודה היה לאפשר לחמאס להכות בעורף צה"ל בסבב האלימות הבא, כפי שניסה לעשות במהלך מבצע "צוק איתן" [2014]. כעת, נשללה מחמאס היכולת הזו וככל שחולף הזמן כך תתמעט האפשרות של הארגון לנצל את מרחב תת-הקרקע, אותו המציא כדי להשיג יתרון כלשהו על פניו של צה"ל העדיף.

המהלך הזה מכניס את חמאס לדילמה קיומית אסטרטגית: האם להשלים עם המצב ולחפש דרכים אחרות לפגיעה בישראל? או למהר ולנצל את מה שנותר בידיו, אם אכן יש לחמאס מנהרות נוספות, בטרם יהיה מאוחר מדי.

זו אחת הסיבות לכך שדווקא בצה"ל לא מיהרו לחגוג בקול רעש וצלצולים ביום ראשון. למעט דבריו של אלוף פיקוד הדרום, אייל זמיר, שהתרה בחמאס ובג'יהאד האסלאמי כי מנהרות הטרור יהפכו למלכודת מוות לאנשיהן, נשמרה בצה"ל שתיקה. "לא צריך לחגוג", אמר לאל-מוניטור גורם צבאי בכיר, "אלה ימים רגישים אחרי הצהרת הנשיא טראמפ על ירושלים ואין סיבה לסייע לאלה שרוצים להביא להתדרדרות (ביטחונית)".

שלושת הצירים עליהם בנויה הטכנולוגיה הישראלית: הציר המגננתי. הוא מורכב מקיר בטון תת קרקעי עצום הנבנה לאורך קו הגבול ואמור להקיף בסופו של דבר את הרצועה כולה. הקיר נחפר לעומק של עשרות מטרים, ועל פי הערכות מומחים אין כל אפשרות לחפור מנהרות מתחתיו. לא מדובר ב"קיר טיפש", אלא בקיר אינדיקטיבי, המכיל כמות גדולה של סנסורים, חיישנים, גלאים למיניהם ומיני טכנולוגיה המאפשרת לא רק לבלום מנהרות חדשות, אלא גם לאתר מאמצי חפירה נוספים.

הציר המודיעיני כולל מיצוי כל יכולות המודיעין של מערכת הביטחון הישראלית, יומינט, סיגינט, סייבר ואמצעים נוספים, כדי לדעת איפה ומתי הפלסטינים חופרים מנהרות. גם בתחום הזה, אומרים בצה"ל לאל-מוניטור, המצב הולך ומשתפר ולישראל תמונת מצב איכותית על המתרחש בשטח.

הציר השלישי הוא הציר הטכנולוגי והוא בעצם החידוש הגדול שאיפשר את איתור שתי המנהרות בחודשיים האחרונים. מדובר במאמץ משולב של כל התעשיות הביטחוניות הישראליות, ובמעבדת מומחים גדולה שהוקמה סמוך לרצועה בה מרוכזים מיטב המוחות של מפא"ת – המינהל למחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית של משרד הביטחון. מדובר ביכולת מצרפית המבוססת על טכנולוגיה חדשנית המאפשרת לאתר מנהרות ברמת דיוק גבוהה ביותר באמצעות הפעלת אמצעים טכנולוגיים רבים. "זה לוקח הרבה זמן ודורש השקעה כבדה מאוד לכל מטר שאנחנו בודקים", אמר לאל-מוניטור גורם צבאי ישראלי בכיר, "אבל התוצאות באות".

היכולת הישראלית לאתר, להרוס ולאטום את הגבול סביב רצועת עזה לא הגיעה עדיין לכלל שלמות, למרות ההצהרות של חלק מראשי המדינה השבוע. "אנחנו על ציר התקדמות, בעתיד היכולת תשתפר עוד יותר ואפשר יהיה להגיע למצב בו נוכל להכריז על אפס מנהרות ועל נטרול האיום", אומר גורם ישראלי ביטחוני בכיר, "אבל אנחנו עוד לא שם".

כך או אחרת, בשבוע בו חוגגת חמאס 30 שנה להיווסדה, ובישראל מציינים גם 30 שנה לפרוץ האינתיפאדה הראשונה, מוצאת את עצמה תנועת חמאס במשבר רב-תחומי: על השלטון בעזה היא מוותרת לטובת הרשות הפלסטינית, הבידוד הבינלאומי נמשך, מערכות "כיפת ברזל" מנטרלות 89% מאיום הרקטות על העורף הישראלי (נתוני משרד הביטחון במבצע צוק איתן) ועכשיו גם ההמצאה החדשה, מרחב התת-קרקע ומנהרות התופת, הולכת ונשמטת מידיה. חמאס תצטרך להמציא את עצמה מחדש, אם היא שואפת להישאר רלוונטית. בתנאים ובאמצעים העומדים לרשותה היום, זו תהיה משימה קשה במיוחד.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: idf, intelligence, operation protective edge, gaza tunnels, gaza strip, hamas, tunnels

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept