ישראל פולס

ראזי חמד: חמאס מסכימה למדינה בגבולות 67'

p
המחבר
בקצרה
סגן שר החוץ בממשלת חמאס, ד''ר ראזי חמד, מסביר לשלומי אלדר בראיון בלעדי לאל מוניטור, את המהפך התפיסתי הגדול שעוברת תנועתו – למעט בנושא אחד: "הכרה במדינת ישראל".

ד"ר ראזי חמד, סגן שר החוץ בממשלת חמאס, נחשב לאחד ממובילי הזרם הפרגמטי בתנועה. ערוץ תקשורת חשאי שהקים עם ד"ר גרשון בסקין לפני יותר משנתיים, הביא לפריצת דרך במשא ומתן הממושך לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, ובתמורה - לשחרורם של יותר מאלף אסירים פלסטינים מבתי הכלא הישראליים. אין ספק שתוצאות המו"מ העניקו לו מעמד של כבוד בתנועת חמאס בפרט, וברחוב הפלסטיני בכלל.

חמד נחשב למקורב מאוד לראש הממשלה איסמעיל הנייה, שבעבר היה דוברו, וכן למנהיג התנועה שנבחר זה עתה, ח'אלד משעל.

בראיון בלעדי לאל מוניטור מנתח חמד את המהלכים הבאים של תנועתו בעקבות בחירתו מחדש של ח'אלד משעל לראש הלשכה המדינית ואת הרכבה החדש של הלשכה המדינית של התנועה.

הבחירה במשעל מסמנת שינוי בתפיסת חמאס?

 "קודם כל, חובה לציין שאלו היו בחירות דמוקרטיות שהוסיפו כבוד לתנועה. הבחירות למוסדות חמאס הסתיימו לפני שנה, וזה היה השלב האחרון שבו תנועת חמאס הביעה אמון במנהיגה ובדרך שהוא מציע - שינוי בתפיסה של החמאס, וזה כולל בין השאר פיוס עם פת"ח."

כשאתה אומר 'תפיסה חדשה', אתה מתכוון להפסקת המאבק המזוין ומעבר למה שמשעל מכנה 'התקוממות עממית'?

"ח'אלד משעל הסכים, כמנהיג התנועה, לעבור להתנגדות עממית ("מוקאוומה שעביה" – ש.א.). כל זה החל במהלך שיחות הפיוס, מתוך ראייה כוללת לעתיד התנועה ולמנהיגות העם הפלסטיני. משעל נותן סיכוי והזדמנות להתנגדות עממית, אבל המאבק המזוין הוא זכות לגיטימית כל עוד נמשך הכיבוש. יחד עם זאת, יש תוכנית פוליטית ומדינית רחבה שצריך לפעול למענה ולקדמה, כולל כניסה למוסדות אש"ף. אלה המטרות וזו התפיסה החדשה."

וזה כולל גם הסכמה על חזרה לגבולות 67'?

"חמאס אומרת כי היא מוכנה למדינה בגבולות 67."

שתי מדינות לשני עמים?

"אנחנו לא אומרים 'שתי מדינות', אנחנו מסכימים להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67' שבירתה ירושלים, כולל פתרון בעיית הפליטים. אני יכול לומר לך שכל הזרמים הפוליטיים בתנועה מסכימים לזה ומוכנים לזה."

ואין על זה ויכוח?

"אני לא יכול לומר לך שאין ויכוח. יש האומרים בחמאס שישראל אינה מוכנה לעקרון הזה (גבולות 67') כל עוד היא ממשיכה את הבנייה בהתנחלויות. אבל באופן כללי אני אומר לך - חמאס מסכימה למדינה בגבולות 67'."

שזה אומר הכרה בישראל?

"בעניין הזה אין עדיין שינוי. חמאס לא מכירה בישראל."

ד"ר חמד, בוא נדבר על המהלכים הבאים. אתם מתכוונים להשתלב באש"ף ולקיים בחירות לרשות הפלסטינית. ומה אז?

"יש לנו רצון להיכנס לאש"ף. אבל הצענו, קודם כל, לבצע שינוי מבני בהרכב ובבחירת הצירים. יש הרבה בעיות שצריך לפתור קודם. רפורמה באופן הבחירות, ניסוח אמנה חדשה ועוד. אני יכול להגיד לך שישם אנשים שפועלים בנושא הזה, וכשזה ייפתר נלך לבחירות - גם לפרלמנט וגם לנשיאות, אבל הכול בהתאם להבנות שיושגו בפיוס עם הפת"ח."

כסגן שר החוץ בממשלת חמאס, אתה אחראי לשכנע את הממשל האמריקאי להוציא את חמאס מרשימת ארגוני הטרור.

"זה נושא חשוב שאנחנו עובדים עליו במרץ. זה החל אחרי השינוי שחשנו בעקבות המלחמה על עזה (מבצע עמוד ענן - ש.א.). היום יש שינוי, למשל הבחירה של האחים המוסלמים במצרים, זה חלק מהאווירה הבינלאומית. אנחנו מנסים לשכנע את כל מי שרק אפשר שתנועת חמאס אינה ארגון טרור. יש פעילות עם גורמים באירופה שמוכנים לסייע לנו, ויש להם נכונות לעזור כי הם כבר משוכנעים שזה יקדם את האווירה באזור. זה כורח המציאות."

באופן פרקטי, מתקיימות שיחות ישירות עם האמריקאים על כך?

"אין לנו בעיה לנהל שיחות עם האמריקאים, אם הם מעוניינים. אנחנו מוכנים לפעול דרך כל המוסדות שלנו במטרה להוכיח שחמאס אינה תנועת טרור. עמדת חמאס ברורה - אנחנו מסכימים לגבולות 67' ופעילים במדינות אירופה, שם יש נכונות ורצון לעזור."

אילו מדינות? אתה מוכן לגלות?

"לא. אבל אני דיברתי עם הרבה אנשים המשוכנעים שחמאס אינה ארגון טרור. חמאס הפסיקה את ההתנגדות (הכוונה לפיגועים - ש.א.), היא מכבדת את הפסקת האש. יש שינוי גדול במדיניות."

וזה מוביל אותי לירי האחרון שבוצע מעזה. למה אינכם עוצרים את הארגונים הסלפים שיורים קסאמים ופצמ"רים לעבר ישראל?

"אני יכול להגיד לך שהדברים בשליטה. יש רגיעה. כל הפלגים מוכנים לקיימה על בסיס מה שהוסכם בקהיר. נכון, יש כאלה שרוצים לשבש את הרגיעה ולסבך בדרך שלא מסייעת לעם."

מה אתם עושים איתם ?

"אנחנו לא מרשים לאף אחד להפר את הפסקת האש. כל עוד יש הסכמה כוללת לרגיעה, כולם חייבים לקיימה, בלי יוצא מן הכלל."

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: palestinian question, palestinian, hamas, fatah

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept