ישראל פולס

בנט, שקד ובן גביר – המפתח של נתניהו לניצחון בבחירות השלישיות

p
המחבר
בקצרה
כדי להביא את גוש הימין-חרדים ל-61 מנדטים שיאפשרו לו קואליציית חסינות, נתניהו צריך שנפתלי בנט ואיילת שקד ירוצו ברשימת הימין החדש ויעברו את אחוז החסימה, ושעוצמה יהודית של איתמר בן גביר תתחבר לאיחוד מפלגות הימין.

לפני כחודש, לקראת תום מועד המנדט שניתן ליו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ להקים ממשלה [ב-20 בנובמבר], נראה היה שממשלת האחדות קרובה מתמיד. נציגי גנץ ובנימין נתניהו הכינו הסכם כמעט שלם, עם פרישה של נתניהו לנבצרות בתוך כמה חודשים, מנגנונים לקבלת החלטות באופן שוויוני, חלוקת תיקים (ביטחון וחוץ לכחול לבן) והיו הסכמות נוספות. לא הכל היה סגור, אבל הרושם היה שגם המחלוקות שנותרו הן בנות פתרון. אבל אז אירעה תפנית. היא הגיעה בעיקר מכיוונו של נתניהו. פתאום הוא הציב תנאים חדשים לאחדות ונסוג מהסכמות קודמות. לפי אחד המעורבים במגעים הללו, הצוות של הליכוד היה מבולבל, אבל אחרי כמה ימים נתניהו הציג בפני בכירים בליכוד סקרים פנימיים חדשים שמהם עלה כי בבחירות שלישיות יש לגוש הימין סיכוי טוב להגיע ל-61 מנדטים בלי אביגדור ליברמן.

בבחירות 2019 מועד א', שנערכו בחודש אפריל, רק 1,453 קולות חסרו כדי למנוע את הכאוס הפוליטי הנוכחי. מדובר במספר הקולות שהיה חסר למפלגת הימין החדש של נפתלי בנט ואיילת שקד כדי לעבור את אחוז החסימה. בלעדיה היו לנתניהו וגוש הימין-חרדים רק 60 מנדטים. אם הימין החדש הייתה נכנסת לכנסת, נתניהו יכול היה לשוב ולהקים ממשלת ימין, המשך לממשלתו היוצאת.

לקראת הבחירות בספטמבר, שקד ובנט חברו לרשימה ימנית אחת עם שתי מפלגות הציונות הדתית, הבית היהודי והאיחוד הלאומי. זה לא עזר למחנה הימין-חרדים, שירד ל-55 מנדטים. כעת נתניהו חוזר, בהשראת הסקרים שלו, למערך של בחירות אפריל – כלומר שתי מפלגות ימין דתי ומסורתי לצד הליכוד והמפלגות החרדיות, מתוך הערכה כי הפעם שתיהן יעברו את אחוז החסימה ויאפשרו לנתניהו להקים ממשלה.

הסקרים האחרונים שפורסמו בתקשורת מראים כי הימין החדש עשויה לזכות בחמישה-שישה מנדטים. קמפיין מרוסן יותר של הליכוד, שבמערכות בחירות קודמות פנה גם לקהל המצביעים המפלגות האחיות מימין, יוכל בהחלט לסייע לבנט ושקד לעמוד במטרה.

עוד מראים הסקרים, כי איחוד מפלגות הימין (הבית היהודי והאיחוד הלאומי) וכן עוצמה יהודית (שבבחירות ספטמבר קיבלה כ-83 אלף קולות) לא עוברות את אחוז החסימה. אלא שבסקרים של נתניהו שתי אלה רצות יחד ברשימה אחת, עוברות בקלות את אחוז החסימה ומשיגות חמישה מנדטים. יתרה מכך, איחוד כזה מוסיף לימין החדש קולות מתונים מהציונות הדתית, וכך היא מגיעה לשמונה מנדטים. באופן הזה, גוש הימין-חרדים הוא בעל סיכוי סביר להגיע ל-61 מנדטים ואפילו יותר. לפי גורם בכיר בליכוד בשיחה עם אל-מוניטור, זה המניע העיקרי לדחיית יוזמת ממשלת האחדות על ידי נתניהו. ממשלה ימנית תוכל לסייע לנתניהו לקבל חסינות מהכנסת, ומשפטו יידחה עד שיסיים את כהונתו כראש ממשלה.

אנשי נתניהו לא סומכים על מנהיגי הציונות הדתית שיגיעו לבד להסכמות שיאפשרו את החיבור בין איחוד מפלגות הימין לעוצמה יהודית. לכן שליחים מטעם נתניהו כבר החלו לבדוק את האפשרות הזו עם יו"ר הבית היהודי רפי פרץ ועם יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ'. לשניים הוצגו הסקרים הפנימיים המראים כי אם ירוצו בלי עוצמה יהודית, הם בהחלט עלולים לא לעבור את אחוז החסימה. השניים ככל הנראה יערכו סקרים משלהם בשבועות הקרובים כדי לקבל החלטה, כאשר אחת הסיבות להיסוס היא המחיר שדורש איתמר בן גביר העומד בראש עוצמה יהודית.

בן גביר מיהר לצייץ ביום רביעי [11 בדצמבר], ביום שלפני פיזור הכנסת, כי כעת "היום כולם מבינים: אם אין עוצמה יהודית, לא תהיה ממשלת ימין" וקרא למשא ומתן מהיר להרכבת רשימת ימין-דתי מאוחדת. בתמורה לחיבור כזה, הוא דורש את המקום השלישי ברשימה אחרי פרץ וסמוטריץ', ועוד מקום בשישייה הראשונה. בקיץ האחרון הסכימו לתת לו בימינה רק את המקום השמיני, ולכן הוא רץ לבד. אמנם עוצמה יהודית לא עברה את אחוז החסימה, אך הקולות שקיבלה הם שווי ערך לשני מנדטים. תוצאה זו מאפשרת לבן גביר עמדת מיקוח חזקה.

בימין החדש מרוצים בינתיים מהסקרים, אך זוכרים שגם לפני הבחירות באפריל הסקרים החמיאו להם. אז האשימו בתבוסה את העובדה שהמפלגה רצה בשני ראשים, בנט ושקד, ולא העבירה מסר ברור מספיק. זו אחת הסיבות להתלבטות של שקד היום. שרת המשפטים לשעבר היא אישיות פוליטית הנתפשת כמנהיגה; הציבור הימני דתי העמיד אותה בראשו בבחירות בספטמבר, למרות התנגדות מקצת הרבנים.

כעת יש בפניה שתי אפשרויות עיקריות: האחת, להצטרף לפרץ וסמוטריץ' באיחוד מפלגות הימין, אבל אז תצטרך לקחת בחשבון את אפשרות צירופה של עוצמה יהודית הקיצונית, שבכיריה הם תלמידיו של הרב כהנא. שקד שומרת על קשר טוב עם בן גביר, היחיד מראשיה של המפלגה שלא נפסל להתמודדות לכנסת על ידי בית המשפט העליון. בקיץ לפני הבחירות בספטמבר היא אף הייתה מהתומכים בצירופו לרשימת ימינה. על שקד מופעלים כעת לחצים שלא לחבור שוב לבנט ולסייע לרשימת הציונות הדתית לעבור את אחוז החסימה.

האפשרת השנייה, שהיא עצמה כנראה נוטה אליה, היא להתמודד עם בנט במסגרת הימין החדש, בין השאר מתוך אסטרטגיה כללית של מפלגה זו להתאחד עם הליכוד, מפלגת האם של בנט ושקד, לאחר עידן נתניהו. בחודשים האחרונים נשמעים קולות בליכוד להחזיר את השניים למפלגה. בינתיים ראש הממשלה עושה הכל כדי להיבחר שוב ולהקים קואליציית ימין-חרדים. אם נתניהו יצליח, המהלך הזה של חבירה מחדש לליכוד יידחה בקדנציה אחת לפחות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept