הקריטריון לקבלת תפקיד שר בממשלת מעבר

על אף שמדובר בממשלת מעבר, בנימין נתניהו מפטר וממנה שרים כאוות נפשו על פי האינטרס הפוליטי שלו במטרה לשמור על גוש החסינות, שאמור בבוא העת להגן עליו מפני כתב אישום והעמדה לדין.

al-monitor .

נוב 19, 2019

שעון החול של ח"כ בני גנץ הולך ואוזל. ביום רביעי [20 בנובמבר] יפקע המנדט שלו להרכבת ממשלה, ואם הוא לא יעמוד במשימה יעמדו לרשות חברי הכנסת 21 יום להקמת ממשלה, טרם תידרש ישראל לבחירות שלישיות בתוך שנה. במקרה כזה בנימין נתניהו ימשיך לעמוד לכהן כראש ממשלת מעבר כארבעה חודשים נוספים לפחות. נוכח העובדה שבישראל מכהנת ממשלת מעבר מאז הבחירות באפריל האחרון [2019], הרי שיהיה מדובר בשנה שלמה שבה תכהן בישראל ממשלה שלא זכתה באמון הכנסת.

על אף שמדובר בממשלת מעבר, נתניהו מפטר וממנה שרים כאוות נפשו על פי האינטרס הפוליטי שלו במטרה לשמור על גוש החסינות שלו. סיעת הבית היהודי-האיחוד הלאומי המונה ארבעה חברי כנסת מחזיקה כעת במשרד החינוך ומשרד התחבורה. סיעת הימין החדש המונה שלושה חברי כנסת בלבד מחזיקה במשרד הביטחון. כל זאת בתמורה לתמיכה ונאמנות בלתי מסויגת בנתניהו.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', שמונה לתפקידו לפני חמישה חודשים [יוני 2019], חפץ אמנם במשרד המשפטים, אך קיבל במקום זאת משרד עתיר תקציבים. לזכותו יאמר שלקח לו רק כמה שעות להבין, שלמרות שלא יוכל להוביל מהפכה במערכת המשפט, עם משרד הממונה על כבישים ותשתיות גם בשטחים הוא יכול להשיג יותר. הרבה מעבר לשר הממונה על מלחמה בפרקליטות כדי להגן על נתניהו.

ביום שני השבוע [18 בנובמבר] הגיע סמוטריץ' לוועדת הכספים של הכנסת והצהיר שקיבל החלטה דרמטית – לסגור את אחת משלוש מסילות הרכבת בתל אביב למשך שישה שבועות כדי לאפשר עבודות חשמל בהן. לדבריו, "שר שהוא לחיץ פוליטית היה קצת מפחד. לי יש את האומץ".

בשעה שתשומת הלב של כולם התמקדה בהכבדות שייגרמו למשתמשי התחבורה הציבורית בעקבות אותה "החלטה דרמטית" של השר האמיץ, אשר הוכיח בעבר את אומץ לבו כפעיל אקטיבי נגד ההתנתקות מעזה, הוא הודיע על תכנית אחרת, דרמטית יותר, לפחות מבחינתם של המתנחלים שאליהם הוא פנה בלשון "חברים". בסרטון שפרסם אתמול [18 בנובמבר], דיווח השר בחגיגיות על תכנית חומש לתחבורה ליהודה ושומרון, שתכלול סלילת כבישים, החלפת המיגון לאוטובוסים, טיפול בצמתים ועוד.

"נכנסתי לתפקידי לפני זמן קצר, ומאז אנחנו דוחפים ומשתדלים למענכם כמו למען כל אזרחי ישראל", אמר השר סמוטריץ' והבטיח שתוכנית החומש רואה קדימה את ההתפתחויות בשטחים לעוד 30, 40, ו-50  שנה. לא פחות. "אזור יהודה ושומרון ותושביו יקבלו יחס שווה כמו לכל אזרחי ישראל – בתכנון, בתשתיות, בתחבורה ציבורית, בבטיחות בדרכים, ובכלל", הדגיש סמוטריץ'.  

כשכל תשומת לב הפוליטית והציבורית נתונה לניסיונות להקים ממשלה, נדמה כי אין מי שיגיד לסמוטריץ' שממשלת מעבר מנועה מקבלת החלטות דרמטיות. לא ברכבת ישראל ובוודאי שלא בשטחים. בטח שלא באישור תוכנית הרואה 50 שנה קדימה. נדמה גם כי מבחינת סמוטריץ' אם התקשורת תבקר קצת, לא נורא. השיירה שמשרתת את נתניהו תעבור. העיקר שהוא יוכל לנצל עד תום את שטח ההפקר של ימי ממשלת מעבר.   

המחוקק הישראלי לא צפה תרחיש של ממשלת מעבר ללא הגבלת זמן כמעט. בסיטואציה שנוצרה, כשנתניהו לחיץ מאוד וחייב את גוש החסינות איתו, סיעות קטנטנות של שלושה וארבעה מנדטים בלבד קיבלו תפקידים משמעותיים מאוד בממשלת המעבר. הדיל הוא פשוט: הם ישמשו כמגיניו של נתניהו מפני כתב אישום, ובתמורה יקבלו יד חופשית לפעול במשרדיהם, לשפר את איכות חייהם של המתנחלים ולפתח תשתיות בשטחים.

כדי לפנות את משרד התחבורה לסמוטריץ', בחר נתניהו למנות את ישראל כץ לשר החוץ. מי שהאזין לנאומו של כץ באנגלית רצוצה בעצרת האו"ם לפני כחודשיים [27 בספטמבר] בוודאי העריך כי הוא מונה לתפקיד לא בזכות כישוריו או קשריו עם מנהיגי ושועי עולם. כץ, המשמש גם יו"ר מזכירות הליכוד ואשר הואשם ב-2016 בניסיון להדיח את נתניהו, לא מסתיר את רצונו להיות ראש ממשלה ביום מן הימים. כדי לקבל ממנו שקט תעשייתי נתן לו נתניהו את תיק החוץ.

משרד החוץ הישראלי נמצא באחת התקופות הקשות ביותר שלו מאז שהוקמה המדינה. שגרירים ונציגים דיפלומטיים מתלוננים לא אחת כי שגרירויות וקונסוליות משותקות מאז שנת 2015, כשנתניהו בחר להשאיר בידו את המשרד והסתפק במינוי סגנית שר (ציפי חוטובלי). את כץ הוא מינה לשר חוץ במשרה במלאה רק כשנאלץ לייצר לו קואליציית נאמנים.

כך גם עם נפתלי בנט, שאותו הוא פיטר ממשרד החינוך לפני חמישה חודשים [יוני 2019]. כשחשש שהוא מנהל מגעים פוליטיים עם גנץ, מיהר לחבקו חזרה. תזכורת: בבחירות באפריל מפלגת הימין החדש של בנט ואיילת שקד לא עברה את אחוז החסימה. לקראת בחירות ספטמבר בנט זחל מושפל לרשימת ימינה והוצב רק במקום הרביעי. אחרי הבחירות, שבהן ימינה קיבלה רק שבעה מנדטים, היא התפצלה לשתי סיעות קטנות. ובכל זאת, נתניהו החזיר את בנט לממשלה והעניק לו את התפקיד הרם ביותר מבין כל שריו – שר הביטחון. כמובן, לא לפני שבנט מילא בהכנעה את מבחן המעבר שנדרש או סבר שהוא חייב לעבור, וטען בפוסט מביך שפרסם [19 באוקטובר] כי בגלל סיגרים ושמפניה לא מדיחים ראש ממשלה.

אבל שיא הציניות במינוי שרים שמור למינויו של אמיר אוחנה לשר המשפטים [5 ביוני]. אוחנה מנהל מאבק מכוער והרסני נגד מערכת המשפט, כשמטרה אחת עומדת לנגד עיניו - לחלץ את נתניהו מפלילים. אפילו נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות יצאה בהצהרה חריגה נגדו: "בין תפישת עולמו לאנרכיה – הדרך קצרה". אבל אוחנה צריך לספק, ומספק ללא ספק, את הסחורה. אחרת כנראה לא היה זוכה לעקוף בכירים ומנוסים ממנו בליכוד ולהתמנות לתפקיד הרם. לפי חלק מהדיווחים, אוחנה התחבר לבנו של נתניהו, יאיר, זה המליץ עליו לאביו, ואוחנה קיבל את התפקיד. מאז הוא מגן על נתניהו במשרה מלאה, מעל כל בימה ותחת כל עץ רענן.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020