ישראל פולס

האופוזיציה של נתניהו בתוך הליכוד

p
המחבר
בקצרה
בעוד בכירי הליכוד לא מערערים על מדיניות הגוש של נתניהו, קבוצה מרדנית במפלגה – "הליכודניקים החדשים" – יצאה בקמפיין נרחב נגד החיבור עם הימין-חרדים ובעד ממשלת אחדות ליברלית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מצליח לעת עתה להתגבר על כל סימן של ערעור מנהיגותו בליכוד, ואף שומר על בלעדיות בכל הנוגע לקביעת המדיניות ודרך ניהול המשא ומתן הקואליציוני. גם מי שנחשב ליריב בולט שלו בתוך הליכוד, ח"כ גדעון סער - היחיד שהודיע כי יתמודד מול נתניהו בבחירות הפנימיות הבאות, הצהיר כי עד שיתקיימו בחירות אלה נתניהו הוא המנהיג ומוביל הליכוד [6 באוקטובר]. ובמילותיו שלו: "איש אינו כופר בתפקידו של ראש הממשלה כיו"ר הליכוד. כשתהיה התמודדות על הנהגת התנועה, כפי שיזם לפני ימים ספורים ראש הממשלה עצמו, אני אתמודד".

הקו של נתניהו במשא ומתן לפיו הליכוד הולך עם גוש הימין-חרדים כולו לקואליציה (גוש 55), הוא בשלב הזה אחד המכשולים העיקריים המונעים את הקמתה של ממשלת אחדות עם כחול לבן. שתי הסיעות, הליכוד וכחול לבן, חולקות תפיסת עולם דומה בתחומים רבים. ההנחה הרווחת היא כי ללא חיבור עם החרדים והימין הקיצוני, הדרך לאחדות תהיה קלה. מנגד בכחול לבן מבינים, כי אם תוקם קואליציה עם כל הגוש הם יהיו בתוכה מיעוט.

המכשול השני המונע הקמת ממשלת אחדות הוא דרישתו של נתניהו להיות ראשון ברוטציה. גורם בכיר בכחול לבן אמר השבוע לאל-מוניטור כי לא ניתן יהיה להתקדם במשא ומתן אם נתניהו ימשיך להתבצר בשני תנאים "שאינם מתקבלים על הדעת", כלשונו. "הבטחנו במערכת הבחירות שלא לשבת עם נתניהו תחת כתב אישום ולא להיות בממשלה עם הקיצוניים. ברור לנו שלא נוכל להתפשר על שני הדברים האלה יחד", אמר הגורם. בינתיים גם נתניהו לא מוכן להתפשר על אף אחד משני התנאים הללו, והמבוי הסתום נותר בעינו.

בעוד בכירי הליכוד לא מערערים על עמדתו של נתניהו, קבוצה מרדנית במפלגה המכונה "הליכודניקים החדשים" יוצאת נגד החיבור עם גוש הימין-חרדים. בשבועיים האחרונים הם פרסמו בפייסבוק פוסטים שונים נגד הגוש דוגמת "אנחנו ליכודניקים. לא ליטאים אנטי ציונים. די לגוש!" [20 באוקטובר]. השבוע [28 באוקטובר] הם כבר יצאו לקמפיין חוצות וברשתות החברתיות שכותרתו "הצבענו לליכוד, לא לגוש. ממשלת אחדות עכשיו".

ניר הירשמן, מראשי הליכודניקים החדשים, אמר לאל-מוניטור כי חוקת הליכוד הליברלית רחוקה מאוד ממצעי מפלגות הגוש האחרות, וכי הקשר היחיד עם כמה מהמפלגות הללו הוא ברית אינטרסים של חשודים בפלילים. "רק אם יעקב ליצמן יחתום על הסכמה לאיסור אפליה על רקע מגדר, ובצלאל סמוטריץ' יסכים לאסור אפליה גזעית, ניתן יהיה לצרפם למחננו", אומר הירשמן. "הסעיפים הללו קבועים בחוקת הליכוד והם המסד לערכי המפלגה. ראשי המפלגות האחרות בגוש מתנגדים להם עקרונית ואידאולוגית ולכן אין מקום לחיבור הזה עימם". לדבריו, הקמת ממשלת אחדות היא האינטרס העליון של מדינת ישראל "הנמצאת בשיתוק כלכלי, ביטחוני ואזרחי. אנחנו נהרסים והפוליטיקאים משחקים בגושים", אומר הירשמן.

אין זה מפתיע שהליכודניקים החדשים בחרו לתקוף את החרדים. הקבוצה הזו בליכוד מייצגת את האגף הליברלי-דמוקרטי בתנועה. כך, למשל, הם דורשים כפיית לימודי ליבה בבתי ספר חרדים ובישיבות חרדיות המקבלות תקצוב מהמדינה. עוד הם דורשים הגעה להסדר שוויוני ככל האפשר בסוגיית הגיוס ואף תמכו בחוק הגיוס של אביגדור ליברמן. כוחם בקרב מתפקדי הליכוד משמעותי יחסית. בפריימריז לפני בחירות אפריל הם תמכו במועמדים המקדמים את האג'נדה שלהם דוגמת צחי הנגבי, יולי אדלשטיין, ישראל כץ, שרן השכל ואחרים. הירשמן עצמו, שהתמודד גם הוא, לא הצליח להיבחר למקום ריאלי אף שקיבל למעלה מ-9,000 קולות.

בהנהגת הליכוד לא אוהבים את פעילותם, בעיקר נוכח ביקורתם החריפה על התנהלות נתניהו נגד מערכת המשפט. בראשית השנה [יואר 2019] תקף ליאור מאירי, מראשי הליכודניקים החדשים, את נתניהו לאחר שזה מתח ביקורת קשה על היועץ המשפטי לממשלה. מאירי הטיח אז בנתניהו: "אתה לא הליכוד, והליכוד הוא לא אתה. ובטח שאתה לא המדינה, למרות שאתה מעודד אמירות כאלה בעמוד הפייסבוק שלך. הליכוד יזכה בבחירות (ובפער גדול יותר) גם בלעדיך. תתבייש על ההתנהלות שלך".

כשבוע לאחר הבחירות האחרונות [23 בספטמבר], הם אף דרשו מנתניהו להתפטר. "זו העת לשקם ולהחזיר את הדמוקרטיה למוסדות התנועה ולסיים את ההשתלחות ברשויות המשפט והאכיפה...נתניהו סיים את תפקידו ההיסטורי", הם כתבו בקריאתם לקיים פריימריז על ראשות הליכוד. לפי הירשמן, בסקר שערכו הם גילו כי 57% ממצביעי הליכוד מסכימים עם עמדתם בדבר הקמת ממשלת אחדות עם כחול לבן.

גם אם התמיכה הזו ממשית, ההשפעה שלה על נתניהו אפסית. אם הוא יחליט לוותר על הגוש, יעשה כן רק כי לא תהיה לו ברירה אחרת וזו תהיה האפשרות הפחות גרועה מבחינתו. למרות זאת, לעמדה שמציגים הליכודניקים החדשים חשיבות בעצם הדגשת קיומה של אופוזיציה לנתניהו בתוך הליכוד, אם כי לא ברור עדיין כיצד תשפיע התפצלותה של הקבוצה השבוע [28 באוקטובר] לשתי קבוצות נפרדות.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept