ישראל פולס

האם ישראל על סף מרי עממי?

p
המחבר
בקצרה
יוזמות החקיקה החדשות של נתניהו עשויות לגרור התנגשות חברתית-פוליטית בין שני המחנות היריבים בישראל על אופייה של מדינת היהודים: מצד אחד שלטון החוק ועליונות המשפט והערכים הליברלים; מצד שני שמרנות, קיצוניות וכרסום הדמוקרטיה.

המשבר החוקתי שאליו נכנסת ישראל במהירות (כפי שדווח כאן במאמר קודם) יגרור בעקבותיו גם התנגשות חברתית-פוליטית בין שני המחנות היריבים בישראל. על פי כל הסימנים, האירוע עלול להפוך לסוג כזה או אחר של מחאה נרחבת בעלת סממנים של מרי עממי, אשר תעמיד בצל את המחאה החברתית של קיץ 2011 שהוציאה מיליון ישראלים להפגנה הגדולה ביותר בהיסטוריה של המדינה. "נבעיר את הרחוב", אומרים בכירים בכחול-לבן, שמארגנת כבר במוצאי שבת הקרובה [25 במאי] הפגנת ענק בתל אביב. הישראלים, אומרים בצמרת מפלגת האופוזיציה הראשית, לא יתנו לנתניהו להפוך לארדואן בלי קרב. נילחם על הערכים, על העמדות, על הדמוקרטיה, מוסיפים שם. בכירים במפלגה, בראשם הרמטכ"ל לשעבר ח"כ גבי אשכנזי, כבר הצטלמו עם כרזה ובה כתוב "מוותר על החסינות שלי", ברמיזה בולטת למאמץ האדיר שמשקיע בנימין נתניהו בביצור חסינותו אל מול כתבי האישום המתגבהים נגדו.

יו"ר האופוזיציה, הרמטכ"ל לשעבר ח"כ בני גנץ, הצהיר בנאום הבכורה שלו בכנסת כי "נתניהו מציב את עצמו לפני הכל ואנחנו ניאבק ברחובות, בכיכרות, בשכונות ובבתי הספר" [13 במאי]. השימוש של גנץ בנוסח הדומה לנאום מקביל של וינסטון צ'רצ'יל, בתחילתה של מלחמת העולם השנייה, לא היה מקרי. להבדיל אלפי הבדלות, שהרי איש לא מעלה על דעתו להאשים מחנה פוליטי כזה או אחר בישראל בקשר לנאציזם כלשהו, הרי שברור לשני הצדדים שזהו מאבק מכריע על אופייה של מדינת היהודים: האם יישמרו בה עקרונות שלטון החוק, עליונות המשפט והערכים הליברלים כפי שהגו מייסדיה, או שהמעבר לעבר שמרנות, קיצוניות, כרסום הדמוקרטיה ועליונות המשטר והדת ימשיכו לגבור.

שני הצדדים - זה שמונהג בידי נתניהו ומאחוריו הרבנים הקיצוניים, האדמו"רים החרדים והימין הקיצוני, וזה שמונהג על ידי כחול לבן ומאחוריו הישראלים הליברלים, אנשי המרכז-שמאל והדמוקרטיה - רואים בהתנגשות המתקרבת מאבק של "להיות או לחדול". שום דבר טוב לא יכול לצמוח מהאווירה הזו.

המחאה שמתפשטת נגד יוזמות החקיקה החדשות של נתניהו מתעוררת במגזרים רבים: ארבעה חברי כנסת בליכוד - גדעון סער, מיכל שיר ושניים נוספים שזהותם לא פורסמה, כבר הודיעו שלא יתמכו בחוק החסינות. הם הצטרפו לבכירי ליכוד בולטים לשעבר כמו לימור לבנת ובני בגין, שחיוו דעה דומה. נתניהו עצמו משתדל שלא להשאיר טביעות אצבע על היוזמות עצמן ופועל באמצעות פרוקסיז: את החסינות מובילים חברי הכנסת מיקי זוהר מהליכוד ובצלאל סמוטריץ' מאיחוד מפלגות הימין, כשהם נשבעים שאין לנתניהו המסכן שום קשר לזה. יש גם מי שמאמין להם.

בעקבות המחאה הפוליטית, התעוררו גם בכירי עורכי הדין בישראל שקיימו בתחילת השבוע כנס נדיר, ראשון מסוגו: עשרות עורכי הדין, חלקם מהבכירים בישראל, התכנסו באחד המשרדים הגדולים בתל אביב והבהירו שיילחמו במאמץ של נתניהו לרסק את בית המשפט העליון ואת מערכת המשפט בכל הכוח. סיסמת המאבק היא "תצטרכו לעבור אותנו", בדרככם לרסק את עקרונות שלטון החוק. בין עורכי הדין המוחים נמצא גם, למשל, עו"ד פנחס רובין שנמנה (בינתיים) על צוות ההגנה של ראש הממשלה נתניהו. בנוסף לעורכי הדין, ביום רביעי [22 במאי] נודע כי יותר ממאה מרצים למשפטים מפקולטות שונות הקימו "קואליציה למען שלטון החוק" ובהם פרופ' יואב דותן מהאוניברסיטה העברית ופרופ' ידידיה שטרן מאוניברסיטת בר אילן.

במקביל, החלה גם התארגנות של אנשי עסקים ויזמים ישראלים שהודיעו שישקלו לקצץ בפעילותם החברתית ותרומותיהם לקהילה בישראל, אם אכן ייושמו תכניותיו של נתניהו. הבולט שבהם הוא איזי שרצקי, תעשיין אשר השקיע מאות מיליוני שקלים במשך שנים ארוכות בעיר הספר הצפונית קריית שמונה. "אם זה יימשך", אמר שרצקי, "אני מפסיק לתרום". יחד איתו התבטאו גם יהודה זיסאפל, מראשי קבוצת ההייטק רד-בינת, הנחשב לאחד מאבי ההייטק הישראלי, ויוסי מימן, מי שהיה הבעלים של ערוץ 10 ודמות פעילה במשק הישראלי. בימים הקרובים אמורים להצטרף אליהם רבים נוספים.

העיניים נשואות כרגע להפגנה שתתקיים בסוף השבוע בתל אביב. בכחול לבן מקווים שתגרוף מאות אלפי משתתפים שיבהירו לנתניהו שהוא חוצה את כל הקווים האדומים ושובר את הכלים. "חומת מגן לדמוקרטיה", זוהי סיסמת ההפגנה, אליה מצטרפות מפלגות נוספות כמו העבודה ומרצ, המכון הישראלי לדמוקרטיה וארגונים חברתיים-ציבוריים נוספים. בכחול לבן משקיעים מאמץ כדי להציג בהפגנה גם נואם בולט מהמגזר הערבי, מתוך הפקת הלקחים מהבחירות האחרונות. "בלי המגזר הערבי לא נוכל לנצח כאן בחירות", אמר לאל-מוניטור לאחרונה בכיר בכחול לבן, "הגיע הזמן להפנים את זה. יש בישראל מאות אלפי ערבים נאמנים למדינה ולערכיה שרוצים להשפיע, והם לא מחוברים למעורבות המוגזמת של הפוליטיקאים הערבים בעניין הפלסטיני. צריך להתמקד בהם ולהשקיע בהם".

מול כל המתואר כאן, ממשיך הקטר של נתניהו לדהור לעבר החופש. בימים האחרונים רומזת סביבתו של ראש הממשלה שיסכים לוותר על תיקון חוק החסינות, אם יובטח לו שיקבל חסינות במסגרת החוק הקיים, מה שאפשרי לגמרי (בתנאי שיש לזה רוב בכנסת). "הבעיה", אומר לאל-מוניטור גורם בכיר בליכוד, "היא לא חוק החסינות, אלא פסקת ההתגברות הרחבה שביבי מתכנן נגד בג"ץ". מדובר בתיקון חקיקה שיאסור על בג"ץ לפסול חוקים של הכנסת, אבל גם ימנע ממנו להתערב בהחלטות מנהליות של הכנסת. הכוונה כאן היא למנוע מבג"ץ לפסול את החסינות שהכנסת מתכוונת להעניק לנתניהו. "זוהי שבירת הכלים", אומר הבכיר בליכוד, "זהו המהלך שבעצם מרסק ומבטל את בג"ץ כגוף ביקורת שיפוטית על השלטון". לשאלה מדוע חברי הכנסת של הליכוד אינם מתקוממים נגד המהלך הזה, שנועד לצרכיו האישיים של נתניהו, סירב הבכיר להגיב.

התשובה לכך היא פשוטה: זה עתה ביטל נתניהו את הגבלת מספר השרים בממשלתו הקרובה (אם אכן ירכיב אותה). הוא יוכל למנות כמה שרים שירצה. כולם רוצים להיות שרים, כולם רוצים שדרוג במעמדם, ולמרבה הפלצות כולם (בינתיים) מוכנים למכור בשביל זה את ערכיה של מדינת ישראל.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: democracy, high court of justice, likud, benny gantz, protests, blue and white party, benjamin netanyahu, legislation, immunity

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept