ההסתה נגד סער: לאן נעלמה הקוליגיאליות של בכירי הליכוד?

ההתנפלות על גדעון סער משקפת את התמיכה העיוורת שיש לנתניהו בליכוד ומדגישה את רפיונם של בכיריה. הם רואים ושומעים את קולות ההסתה אבל מחרישים, כי הם יודעים שכל אמירה בעדו תהפוך אותם גם כן ל"בוגדים".

al-monitor .

נושאים מכוסים

knesset, likud, yair lapid, leftists, gideon saar, benjamin netanyahu

מאי 21, 2019

שעות ספורות לפני שהושבעה ממשלת נתניהו הראשונה ביוני 1996, משבר חמור איים על קיומו של האירוע החגיגי. שר החוץ המיועד דוד לוי הציב אולטימטום בפני נתניהו: אם לא יימצא תפקיד הולם לאריאל שרון, אני לא נכנס לממשלה שלך. בין השניים, שרון ולוי, הייתה אז ברית פוליטית, וכאשר נתניהו החליט להשאיר את שרון מחוץ לממשלה כדי לחסלו פוליטית כי חש מאוים ממנו, לוי התגייס לעזרתו. לפיכך, נתפר לשרון תיק כלכלי חדש – תיק התשתיות הלאומיות, וממשלת נתניהו הושבעה.

באותו האופן, רק יומיים קודם לכן איים בני בגין על נתניהו, שאם לא יימצא תפקיד ראוי לדן מרידור הוא יישאר בחוץ. אז מרידור מונה לשר האוצר. גם מרידור נדחק תחילה הצידה משום שנחשב לאויב פוליטי מסוכן.

בדיוק 23 שנים אחרי, נתניהו, חזק פוליטית מאי פעם, עומד להרכיב את ממשלתו החמישית. הפעם בתפקיד היריב המסוכן מבית הוא בכיר הליכוד גדעון סער. הוא נחשב לבעל הסיכויים הטובים ביותר להיות יורשו של נתניהו ביום שאחרי.

סער נחשב לפופולרי ולקול ערכי בליכוד. בפריימריז אחרונים לבחירת הרשימה לכנסת [פברואר 2019] הוא נבחר במקום הרביעי. בימים האחרונים הוא הבין ששר בכיר הוא לא יהיה אצל נתניהו, ואולי לא יהיה שר בכלל. מהעמדה הזאת הוא חש בנוח לומר בתקשורת את מה שבכירים נוספים בליכוד חושבים אבל לא אומרים בגלוי: שחוק החסינות שנתניהו מקדם הוא חוק פרסונלי אשר יגרום נזק למפלגה. בראיון לחדשות 12 הסביר סער, שחקיקה פרסונלית פוגעת באמון הציבור ושמישהו נתן לראש הממשלה עצה לא טובה. "אני לא היחיד שמוטרד מזה בסיעה", אמר סער.

בכך ניתן האות להרעשה כבדה נגדו ברשתות החברתיות ובקבוצות הוואטספ של הליכוד. סער מואשם בשמאלנות ובבגידה, ואיש מחבריו לצמרת הליכוד אינו קורא להפסיק את ההסתה נגדו. כדי להבין את עוצמת השינוי שעבר הליכוד בעידן נתניהו ושליטתו האבסולוטית בבכירי המפלגה, צריך להיזכר בקולגיאליות שאפיינה את הליכוד בעבר ובאוטונומיה שהייתה להם אז כשלוי ובגין הראו לנתניהו את מגבלות הכוח.

היחידה שיצאה בתקשורת להגנתו של סער היא חברת הכנסת החדשה מיכל שיר, שבעבר עבדה איתו. היא טענה שבמפלגה דמוקרטית מותר להביע דעה. בכך היא הפכה בעצמה יעד להתקפות קשות. בין השאר הזכירו לה שהיא נבחרה לכנסת בזכות ההישג של 35 מנדטים שהביא נתניהו.

ברור שיש מניעים ושיקולים פוליטיים מאחורי המהלך של סער. ברור גם שהוא שואף להחליף בעתיד את נתניהו. זה לגיטימי ומאפיין תנועה פוליטית דמוקרטית. גם נתניהו עצמו קרא תיגר לא פעם על ראשי ממשלה בליכוד. אבל הסיפור כאן הוא לא רק נתניהו, אלא גם ואולי בעיקר בכירי הליכוד, שאינם מסוגלים לומר דבר בגנות המתקפות וההסתה על חברם לצמרת התנועה. הם רואים ושומעים את הקולות אבל מחרישים, כי הם יודעים שכל אמירה כזאת תפגע בתפקידים שיקבלו בממשלה הבאה. הם יודעים שמחר הם יכולים למצוא את עצמם במקום של סער, אז הם פשוט שותקים.

נתניהו עצמו מתעלם לכאורה מההתרחשויות, אבל חשבון הטוויטר של בנו יאיר מספק הצצה להלך הרוח בבית משפחת נתניהו. בסדרת ציוצים בלתי נגמרת, הציג הבן את סער כבעל קשרים עם גורמי שמאל רדיקלים לשיטתו, לרבות בפרקליטות ובקרב עיתונאים שנחשבים יריביו של אביו. אלו אמירות שנועדו לצרוב בתודעה הליכודית שסער הוא גייס חמישי. זוהי רוח המפקד שחלחלה אל דרג הפעילים. בנוסף, התמיכה שבה התקבלו דברי סער ע"י בכירים באופוזיציה כמו יאיר לפיד הגבירה את עוצמת המתקפות נגדו.

לא רק שאף אחד מהבכירים המכהנים לא קרא לחדול אש נגד סער, שהיה תמיד נאמן לליכוד ולא פרש מהמפלגה בתקופת ההתנתקות גם בעבור תפקיד שר; חלקם בעצמם יצאו נגדו. שרת התרבות מירי רגב, למשל, אמרה שסער עשה טעות בהתנהלות שלו. לשיא האבסורד הגיעה רגב כשהתוודתה בראיון רדיו, שבניגוד לאמירתה בתקשורת אחרי הפריימריז בליכוד כי הצביעה לסער, היא בעצם לא הצביעה לסער בפריימריז...

ח"כ אמיר אוחנה יצא נגד סער ושיר במשפטי תוכחה: "יש עליו (נתניהו) התקפות חסרות תקדים בהיקפן ובעוצמתן מהגורמים הכי כוחניים שיש במדינת ישראל ואני מצפה מאיתנו, לפחות מאיתנו חברי הכנסת, לגלות סולידריות ואחדות. אנחנו שחקנים קבוצתיים. לשמחתי רובנו נוהגים כך. לצערי לא כולנו".

ארבע מילים שצייץ ח"כ דודי אמסלם הן למעשה תמצית של כל העניין: "גדעון סער תתבייש לך". אמסלם נחשב לברומטר של הליכוד וכמי שמיטיב להבין את הלכי הרוח בשטח המפלגתי. בחירת המילים שלו אינה מקרית. הוא למעשה רומז שסער עשה מעשה שפל כל כך עד שראוי להתבייש בו. זה לא שונה מלהאשים את סער בבגידה.

רוב בכירי הליכוד שתקו גם כשנחשף לאחרונה כי לבתו של סער בת ה-22 יש בן זוג ערבי-ישראלי, והוא [סער] הותקף ברשת מצד גורמי ימין כנותן יד להתבוללות. 

בינתיים סער מגלה עמידות. ביום ראשון [19 במאי] הוא פרסם בחשבון הטוויטר שלו דוגמה לפוסט מסית שהציג אותו עם כפייה לראשו ובו נטען כי הוא מושתל של השמאל והקרן החדשה, "והם האויב הגרוע ביותר לעת עתה יותר מאיראן". "הפחדה ואיומים לא יעבדו", כתב סער.

מוקדם להעריך האם קריאת התיגר שלו תהפוך את סער לאלטרנטיבה ממשית לנתניהו או שתפגע בו קשות. בדבר אחד נתניהו כבר הצליח: ליצור סימביוזה מוחלטת בינו לבין הליכוד, כך שמי שיוצא נגדו בוגד במפלגה. ההתנפלות על סער משקפת את התמיכה העיוורת והבלתי מסויגת שיש לנתניהו בליכוד ומדגישה את רפיונם של בכיריה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020