הארס והרוע של יאיר נתניהו בקמפיין השנאה שמנהל אביו

התנהגותו הפרועה וחסרת העכבות, הכוללת השתלחות בוטה וחסרת רסן בכל מי שחושב אחרת ממנו – גם אם הוא גיבור מלחמה או נשיא המדינה, היו נשארים חלקם של מדורי רכילות אלמלא היה יאיר נתניהו נוטל חלק מרכזי בקמפיין שמנהל אביו.

al-monitor .

מרץ 15, 2019

שמו של יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, נקשר בשנים האחרונות באינספור שערוריות. תקצר היריעה מלהזכיר את כולן, אבל כדי להכיר את הנפש הפועלת הנה כמה מגולות הכותרת של נתניהו הבן היורה אש לכל עבר ומושך אש בחזרה.

בספטמבר 2017 הוא שיתף קריקטורה בעלת סמלים ומוטיבים אנטישמיים כדי לתקוף את אהוד ברק וזכה לחיבוק חם מהאתר הניאו נאצי האמריקאי "דיילי סטורמר". ביום הזיכרון לרצח יצחק רבין [נובמבר 2018] הוא שיתף את הפוסט הבא: "24 אלף חללי מערכות ישראל – יום זיכרון אחד. שישה מיליון חללי שואה – יום זיכרון אחד. רצח רבין – 10 ימי זיכרון".

בשנה שעברה [ינואר 2018] נחשפו בחברת החדשות שיחות שניהל נתניהו הצעיר עם חבריו כששבו מבילוי במועדון חשפנות. הוא התבטא בזלזול כלפי נשים, לרבות כלפי צעירה שהייתה עמו בעבר במערכת יחסים, ואף התרברב על כך שאביו ראש הממשלה העניק הטבה לאביו של חברו, טייקון הגז קובי מימון, בסך 20 מיליארד שקלים. אגב, הנסיעה למועדון החשפנות הייתה ברכב שב"כ ובאבטחתו.

התנהגותו הפרועה, היהירה וחסרת העכבות, והשתלחותו הרעילה באישים פוליטיים ואנשי מערכת הביטחון באמצעות בריונות מקלדת, היו נשארים חלקם של מדורי רכילות אלמלא היה יאיר נתניהו נוטל חלק פעיל ואפילו מרכזי בקמפיין שמנהל אביו. אמנם מעולם יאיר נתניהו או סביבתו הקרובה של ראש הממשלה או בכירי הליכוד לא הודו שנתניהו הבן לוקח חלק פעיל בקמפיין המסית של נתניהו האב, אבל השבוע התקבלה הוכחה לכך. ארגון הימין "שורת דין" שבו עובד יאיר כמתאם ניו מדיה בחצי השנה האחרונה, הוציא אותו לחופשה עד אחרי הבחירות נוכח הדברים הבוטים שהוא כותב ברשתות החברתיות [12 במארס]. בעיתון הארץ אף הביאו ציטוט מגורם בארגון, שלפיו נתניהו יצא לחופשה לבקשתו כי "הוא שותף משמעותי בעיצוב המסרים של קמפיין הליכוד". כלומר יצא המרצע מן השק. נתניהו הבן אינו פועל כבן סורר ששליטת הורים אינה חלה עליו, אלא מהווה חלק משמעותי בקמפיין השנאה הנגטיבי של הליכוד.

בהקשר זה יצוין כי בעבר דווח שיאיר צירף כמה מחבריו ששירתו עמו בחטיבת דובר צה"ל לכוורת ראש הממשלה. הם עוסקים בהסברה, בתקשורת ובניו מדיה, וכולם כך נדמה אימצו את סגנונו הבוטה.

דוגמה בולטת אחרונה היא השתלחותו חסרת הרסן בנשיא המדינה ראובן ריבלין. אין זה סוד שמשפחת נתניהו אינה מחבבת את הנשיא הפופולרי. נתניהו האב ניסה למנוע את בחירתו, עד כדי ניסיון (שלא צלח) להביא לביטול מוסד הנשיאות. השבוע, ביום שאשתו של הנשיא, נחמה ריבלין, עברה ניתוח השתלת ריאה בביה"ח בילינסון [11 במארס], תקף אותו הבן יאיר על רקע דברי התמיכה של הנשיא בדברים שכתבה רותם סלע. "זה הכל כי בני עמך בחרו בטרור. מה אתה מתפלא", צייץ יאיר נתניהו בחוצפה, כפרפרזה על דברי ריבלין לאחר רצח משפחת דוואבשה.

ב-2017, לאחר שהנשיא ריבלין דחה את בקשת החנינה של אלאור אזריה (החייל היורה מחברון), הפיצו גורמי ימין קיצוניים תמונה של הנשיא עם כאפיה לראשו. ראש הממשלה נתניהו לא הגיב אז להסתה, גם כשחברי כנסת ביקשו ממנו לצאת להגנתו של הנשיא ולהגן על מוסד הנשיאות מפני ביריוני הימין. גם עכשיו, כשבנו מרשה לעצמו לפנות כך לנשיא מדינת ישראל ועוד ביום שבו רעייתו עוברת ניתוח מסוכן ומסובך, נתניהו האב שותק. גם לאחר שמפלגת כחול לבן ומפלגת העבודה יצאו להגנתו של הנשיא ודרשו מראש הממשלה להרגיע את הבן הסורר, נתניהו לא הגיב. "שלוט בפיו ובמקלדתו של בנך יאיר", נכתב בהודעת כחול לבן, "ההסתה שלכם כלפי נשיא המדינה של כולנו חוצה כל גבול אפשרי".

יום למחרת תקף הבן יאיר שוב, והפעם המטרה הייתה ראש המוסד לשעבר שבתי שביט. "נתקלתי בהתנגחות בין יאיר נתניהו לד"ר יועז הנדל (מועמד ברשימת כחול לבן) – הבן מפגין בורות משוועת", צייץ שביט, "הוא אינו מבין שאביו מחק את אבו מאזן כדי להרוג סופית את רעיון ההיפרדות (מהפלסטינים) ומנהל מו"מ אינטנסיבי עם חמאס". בתגובה צייץ יאיר נתניהו: "חתיכת אידיוט, מפחיד לחשוב שהיית בתפקיד ביטחוני".

על אותו משקל אפשר לומר כמה מפחיד לגלות שאלו המסרים שספג יאיר בביתו של ראש הממשלה – שנאת ערבים, שנאת השמאל וביזוי של כל מי שחושב אחרת ממנו, גם אם הוא בכיר לשעבר במערכת הביטחון.

בעבר תקף יאיר נתניהו את העיתונאי אמנון אברמוביץ', בעל עיטור צל"ש הרמטכ על גבורה שגילה במלחמת יום כיפור. אברמוביץ', שנכווה בכל חלקי גופו במלחמה, כונה על ידי נתניהו הבן "תועמלן סובייטי מהסוג הכי נחות". עמיתי בן כספית, כותב הספר "נתניהו ביוגרפיה", כתב בתגובה דברים שתקפים גם היום וביתר שאת: "הפרזיט הזה, שבחיים לא עבד למחייתו, ואת השירות הצבאי שלו בילה בדובר צה"ל...משתלח בגסות בגיבור מלחמה. אבל אז אני נזכר איפה הבטלן הזה גדל, ואני מבין, הוא לא באמת אשם".

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020