ישראל פולס

האם האיראנים מחזיקים בחומר רגיש על בני גנץ?

p
המחבר
בקצרה
בינואר הודיע ראש השב"כ כי "מעצמה זרה" תתערב בבחירות בישראל באמצעות טכנולוגיית סייבר. כעת מתברר שאיראן ניהלה מתקפת סייבר מתוכננת על בכירים ישראלים ובהם בני גנץ. מה יש בחומר שהם שאבו לכאורה רק הרמטכ"ל לשעבר ומיניסטריון המודיעין האיראני יודעים.

באמצע דצמבר 2018, לפני כשלושה חודשים, הגיעו שני בכירים בשירות הביטחון הכללי למשרדיו של הרמטכ"ל לשעבר, רב אלוף במילואים בני גנץ, עם בשורה מטלטלת: גורמים עוינים פרצו לטלפון הסלולרי שלך ויש בידם מידע רגיש שעלול להביך אותך, כך אמרו למי שזמן קצר קודם (בספטמבר 2018) נודע על כוונתו להיכנס לפוליטיקה.

ב-21 בדצמבר פורסמה ידיעה על "פריצת סייבר" במטה גנץ בעיתון מעריב, אך ללא פרטים נוספים. ב-27 בדצמבר הכריז גנץ עצמו על הקמת מפלגת "חוסן לישראל" ועל ריצתו לראשות ממשלת ישראל. חלפו כמה ימים נוספים, ובתאריך 8 בינואר השנה [2019] הודיע ראש השב"כ נדב ארגמן בכנס באוניברסיטת תל אביב כי "מעצמה זרה" תתערב בבחירות בישראל באמצעות טכנולוגיית סייבר. ארגמן היה ברור ונוקב. הוא אמר שאין לו מושג לטובת מי תתערב אותה מעצמה, אבל, הוסיף, "אני יודע על מה אני מדבר".

בתקשורת, כולל במאמר כאן, העריכו כולם כי ארגמן התכוון למעורבות רוסית. כעת מתברר שכוונתו הייתה שונה. הרוסים מתערבים, כנראה, בבחירות, באמצעות השיטה המקובלת של יצירת פייק ניוז ברשתות החברתיות באמצעות חשבונות מזויפים, רובוטים ובוטים. המעצמה שהפעילה תקיפת סייבר היא איראן. ביום חמישי האחרון [14 במארס] הוטלה הפצצה הזו אל מרכז זירת הקמפיין הרותחת בישראל בדיווח בחדשות 12 בטלוויזיה: איראן פרצה לסלולרי של גנץ. על פי הדיווח, שני בכירי שב"כ הזהירו אותו כי יתכן וייעשה שימוש בחומרים הרגישים נגדו. בום.

המהומה שפרצה עם הפרסום נמשכת עד עכשיו, למרות שהוברר למן ההתחלה שעל הנייד של גנץ לא היה מידע ביטחוני רגיש. גנץ סיים את תפקידו כרמטכ"ל ארבע שנים קודם, הוא לא היה מחובר עוד למערכת הביטחון או למודיעין ולא היה חשש שמשהו מהנכסים הללו דלף לידי האיראנים. מה כן יש על הנייד הזה? כאן, אנו נכנסים לתחום האישי. הרשתות החברתיות נשטפו בשמועות על תכולתו של הנייד הפרוץ. גנץ עצמו, רותח מזעם, אמר לבכירי מפלגתו (יאיר לפיד ושני הרמטכ"לים לשעבר גבי אשכנזי ומשה יעלון) שלא היה שם שום סרטון אינטימי, כפי שהפיצו גורמים מסוימים. מעבר לזה, סירב גנץ להתייחס. הוא טען בתוקף ש"אינו סחיט". כלומר, אנחנו לא במצב שמידע רגיש על אודותיו שיכול להעמידו במצב של היסחטות, נמצא בידי גורמים זרים. הודעותיו אלו לא הרגיעו את הפרשה. אולי אפילו להיפך.

כחול לבן, מפלגתו של גנץ, ניסתה להפוך את הפרשה לבומרנג שיתהפך על ראשו של נתניהו. ראשיה, ובמיוחד יעלון, חזרו וטענו כי אינם מאמינים שאכן איראן עומדת מאחורי פריצת הסייבר. זאת ועוד: המפלגה דורשת מהיועמ"ש לפתוח בחקירה מיידית לבדיקת הפרשה, כולל זהות אלה שהדליפו אותה לתקשורת. בלשכת ראש הממשלה מיהרו להבהיר כי ראש השב"כ לא עדכן את נתניהו על הפריצה לגנץ, לאור היריבות הפוליטית ביניהם (נתניהו-גנץ). העובדה הזו, טוענים אנשי נתניהו, מוכיחה שלא נתניהו הדליף את הפרשה, מכיוון שלא ידע עליה דבר.

גנץ ואנשיו מנסים להדביק את העניין לנתניהו ולרמוז שהשתמש ביכולותיו השונות (ראש הממשלה הוא גם ראש מערך הסייבר הישראלי) כדי "ללכלך" רמטכ"ל לשעבר ולהפיץ מידע אישי על אודותיו. בליכוד, כמובן, מכחישים לגמרי. בכחול לבן הפנו את הרמיזות לכיוון היחסים המיוחדים שיש לנתניהו עם ראש המוסד יוסי כהן. לא ייתכן שהמוסד לא היה בסוד העניינים, על פי התיאוריה הזו, ויכול להיות שהוא עדכן את נתניהו. משם, הדרך לתקשורת קצרה, כידוע. אלא שגם במוסד מכחישים בתוקף את הטענה הזו. מה שמשאיר את גנץ ונתניהו, זה מול זה, באמבטיית בוץ-סייבר בה איש לא מוצא את ידיו ורגליו, וכולם מחפשים את התמונות שנשאבו מהטלפון הנייד.

עכשיו התברר שהסלולרי של גנץ אינו היחיד שנפרץ. גם אהוד ברק, ראש ממשלה ושר ביטחון לשעבר, עבר חוויה דומה. ניסיונות חדירה היו גם למכשירים הניידים של שרי קבינט בכירים. רוב הסימנים מצביעים על כך שאיראן ניהלה בעצם מתקפת סייבר מתוכננת על בכירים ישראלים, בהווה ובעבר, במאמץ לשאוב כמה שיותר מידע, ביטחוני או מביך, או גם וגם. השב"כ ואולי גם המוסד "עלו" על המאמץ האיראני הזה, אבל רק בדיעבד. לא ברור כרגע האם האיראנים אכן מחזיקים בחומר שנשאב לכאורה מהמכשירים שנפרצו. מה יש בחומר הזה? רק בני גנץ ומיניסטריון המודיעין האיראני יודעים.

המהומה הפוליטית שפרצה בעקבות הפרשה אינה דועכת. בכחול לבן היו כאלה שסברו שגנץ היה חייב לעדכן את שותפיו למפלגה הטריה, בטרם העמיס אותם על עגלת המפלגה המאוחדת. "אירוע כזה לא יכול להישאר סודי", אמר אחד מבכירי המפלגה לאל-מוניטור, "טוב היה עושה גנץ אם היה משתף אותנו מראש ומכין אותנו למבוכה אפשרית". יחד עם זאת, בשלב זה עומדים בכירי המפלגה מאחורי גנץ ומגבים אותו באופן מלא.

נתניהו, מן העבר השני, מנסה לייצר ספינים הפוכים לפיהם "איראן תומכת בגנץ" ומזכיר לכולם ש"גנץ תמך בהסכם הגרעין בין איראן למעצמות". שלושה שבועות לפני הבחירות בישראל וכבר ברור שזוהי מערכת הבחירות המלוכלכת ביותר שהייתה כאן אי פעם. גנץ, שהתגבר לפני כשבועיים על ניסיון חובבני "להדביק" עליו הטרדה מינית שהתבצעה לכאורה לפני יותר מ-40 שנה, עומד עכשיו למבחן נוסף, קשה יותר. ברקע, האיזון המוחלט בסקרים בין המפלגות והיתרון הברור שחזר לגוש הימין, למרות הרקטות שנורו בסוף השבוע מעזה לתל אביב. הרוב, עוד לפנינו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept