ישראל פולס

עזה לא יכולה לחכות עד אחרי הבחירות בישראל

p
המחבר
בקצרה
על רקע שיגור בלוני הנפץ בדרום, נתניהו יצטרך בימים הקרובים להחליט מהי מדיניותו כלפי הרצועה: האם ידחה על הסף כל ניסיון להפחית את הלחץ מעזה, או שיסביר לבוחריו שישראל מוכנה לאפשר לעזה סיוע הומניטרי קטארי.

להנהגת חמאס לקח חודש אחד בלבד כדי להבין שהיא טעתה טעות חמורה. מפתיע איך תנועה בעלת שדרת הנהגה רחבה ומנוסה העלתה על דעתה שתוכל למצוא תחליף לכסף הקטארי.

בסוף חודש ינואר דחה חמאס את הסיוע הקטארי, אשר בחודשים האחרונים איפשר לארגון לשלם משכורות לעובדי המנגנון שלו; זאת מתוך סברה שהסיוע גורם לארגון נזק בלתי הפיך, כאילו חמאס מכר את הג'יהאד המקודש תמורת בצע כסף או לחלופין חמאס אינו מסוגל לנהל את עזה ולדאוג לצרכי תושביה. בסופו של דבר הושגה פשרה, וכספי הסיוע (9.4 מיליון דולר) הועברו באמצעות האו''ם כסיוע הומניטרי. וכך, הומר הסיוע במתן קצבה למשפחות נזקקות – ביטוי קצת מכובס נוכח מצבם העגום של 2 מיליון תושבי הרצועה: כמעט כולם נזקקים, ואלמלא הסיוע של קטאר ואונר"א תושביה היו סובלים מרעב.

כדרכו, חמאס החליט לתקן את הטעות באמצעות חימום הגזרה עם ישראל. לאחרונה חזר חמאס לשגר בלוני תבערה לעבר שטח ישראל, הפגנות הגדר התגברו ומספר הנפגעים הפלסטינים עלה בהשוואה לשבועות קודמים ושקטים יותר, בהם מצרים ביקשה מחמאס לשמור על ההסדרה המתגבשת ולהתאזר בסבלנות עד אחרי הבחירות בישראל. בינתיים הימים חלפו והמחסור התגבר, ועמו גם לחצם של תושבי עזה. איך בכלל אפשר להסביר לאלפי עובדי המנגנון שהם צריכים להמתין למשכורת החודשית ולשיפור המצב ברצועה עד אחרי שישראל תסיים את ענייניה הפוליטיים הפנימיים?

חמאס העביר לאחרונה מסר לישראל דרך מתווכים מצריים שהוא אינו מתכוון לחכות עד אחרי הבחירות. הוא גם שינה את דרישותיו הכספיות ובמקום 15 מיליון דולר כמקודם הוא דורש כעת 20 מיליון דולר. לא פחות. במקביל החלה הסלמה ברצועה לחיזוק המסר: בלוני התבערה הפכו לבלוני נפץ וירי רקטה בודדת לעבר ישראל [7 במארס].

המצרים מצידם לא בזבזו זמן, וביום שלישי השבוע [5 במארס] הגיעה לרצועה משלחת מצרית בכירה בראשות סגן ראש המודיעין המצרי עומר חנפי ובכיר המודיעין המצרי איימן בדיע. אליהם הצטרף מתל אביב המאם אבו זיד, קונסול מצרים בשגרירות המצרית. בתל אביב המתין להתפתחויות השליח הקטארי מוחמד אל עימאדי. מבחינתו, מה שיוסכם בין חמאס למצרים יהיה מקובל עליו וגם על אמיר קטאר. לפי מקור מצרי, עוד לפני הפגישה בעזה נפגשו חברי המשלחת המצרית עם ראש המוסד יוסי כהן בנוגע להסדרה ברצועה.

בעזה נפגשו המצרים עם איסמעיל הנייה ויחיא סינוואר. לאל-מוניטור נודע מפי מקור בחמאס, כי זו הייתה הפעם הראשונה שבה הבינו המצרים שהמשימה לפתור את בעיית עזה משותפת למצרים ולקטאר. כידוע, המתיחות בין שתי המדינות היא גדולה. נשיא מצרים א-סיסי רואה בקטארים גורם מסכסך וממריד במזרח התיכון, אבל בכל הנוגע לבעיית עזה הוא הבין שקטאר היא הפתרון. מצרים לא יכולה ולא רוצה להיות הפילנתרופ של עזה.

בפגישה עלתה הצעה להחליף לעת עתה את מזוודות הכסף במכולות סעד, לפחות עד אחרי הבחירות בישראל. מצרים וקטאר מבינות היטב, שלא ניתן כרגע להחזיר את הגלגל לאחור ושוב להכניס לרצועה מזוודות כסף. מבחינת בנימין נתניהו, מתן אישור להכנסת מזוודות כסף משמעו התאבדות פוליטית. לכן, בכסף הקטארי ירכשו מוצרי מזון, חומרי גלם, תרופות ומוצרים הכרחיים, ואלה יועברו לעזה באמצעות משאיות. כיוון שזה ייראה כסיוע הומניטרי, לישראל לא תהיה בעיה עם זה. נתניהו לא יותקף על ידי יריביו, וגם חמאס לא ייראה כמי שמכר את נשמתו ואת עקרונותיו לשטן הציוני כדי לשמר את שלטונו.

אף שבמערכת הביטחון הישראלית מבינים שחמאס לא מבקש כעת לגרור את ישראל למלחמה מיותרת, עדיין כל בלון נפץ נענה בתגובה צבאית. זאת על אף ניסיון העבר, כי כל הסלמה קטנה עלולה להתפתח להסלמה גדולה. בוודאי כשהעצבים של מקבלי ההחלטות בישראל מתוחים כל כך נוכח הבחירות המתקרבות.

ראש הממשלה נתניהו ערך ביום חמישי [7 במארס] סיור לאורך גבול ישראל-עזה וגבול ישראל-מצרים. בזמן הביקור נורה צרור יריות לעבר כוח צה"ל סמוך לגבול עם המצרים. נתניהו מיהר להזהיר את חמאס: "כדאי שחמאס יבין עכשיו שכל גילוי של תוקפנות יענה בתגובה תקיפה כפולה ומכופלת מצד ישראל. מוטב שיבינו זאת עכשיו מאשר אחר כך".

בימים הקרובים יצטרך נתניהו להחליט מה הוא עושה עם הרצועה. האם ידחה על הסף כל ניסיון להפחית את הלחץ מעזה, או שמא יסביר לבוחריו שישראל מוכנה לאפשר לעזה סיוע הומניטרי ובלבד שלא יגיע לחמאס.

המשלחת המצרית חזרה בהמשך השבוע לקהיר, לא לפני שאנשיה ביקשו מחמאס לתת כמה ימים לנתניהו לקבל החלטה כי המסר בישראל הובן, שעזה לא יכולה לחכות עד אחרי הבחירות. מבחינת חמאס, גם נתניהו לא יוכל לחכות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli-palestinian conflict, israeli elections, qatar-egypt relations, hamas, hamas funding, gaza strip, humanitarian aid

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept