ישראל פולס

הנשים שהרימו את המסך מעל מדינת כל יהודיה

p
המחבר
בקצרה
קהות החושים הכללית גורמת לנו להתעלם מעוולות רבות כלפי האזרחים הערבים. הדברים האמיצים שכתבה רותם סלע חייבים לעמוד לנגד עיניהם של הבוחרים בבואם לקלפי על מנת שישמשו אבן יסוד להקמת הממשלה הבאה.

רותם סלע, הכוכבת והדוגמנית הצעירה, הראתה בסוף השבוע האחרון [9 במארס] למאות אלפי עוקביה ברשתות החברתיות שהיא אישה חכמה, רגישה ואמיצה. ספק אם יש היום בנמצא יחצ"ן כוכבים שהיה ממליץ ללקוחה שלו להקליד משפטים כמו "מתי לעזאזל מישהו בממשלה הזו ישדר לציבור שישראל היא מדינת כלל אזרחיה, וכל בני האדם נולדו שווים? גם הערבים רחמנא ליצלן הם בני אדם". סלע הכתה במקלדת, לאחר שצפתה בשבת בראיון עם שרת התרבות מירי רגב בתוכנית "פגוש את העיתונות". "מירי רגב יושבת ומסבירה לרינה מצליח שהציבור צריך להיזהר, כי במידה שבני גנץ ייבחר הוא יהיה חייב להקים ממשלה עם הערבים", הצליפה סלע בלי חשבון, "רינה מצליח שותקת. ואני שואלת את עצמי, למה רינה לא שואלת אותה בתדהמה – ומה הבעיה עם הערבים?"

השאלה לא נותרה פתוחה לאורך זמן. השחקניות גל גדות ומאיה דגן מיהרו לשגר הודעות תמיכה בסלע. מנגד, כצפוי, הרשתות הוצפו בתגובות נזעמות ומסיתות נגד סלע וחברותיה. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, איך לא, הצטרף לחגיגה. "רותם סלע היקרה", פתח  המנהיג את הפוסט שלו ברשתות חברתיות בו העמיד אותה על "טעותה": "תיקון חשוב – ישראל היא לא מדינת כלל אזרחיה", כתב נתניהו. "לפי חוק יסוד הלאום שהעברנו, ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי – ושלו בלבד", הזכיר ראש הממשלה. הוא צודק, כך אכן קובע חוק הלאום שנתניהו קידם  לפני מספר חודשים, ברוח יוזמות חקיקה אנטי דמוקרטיות נוספות דוגמת חוק ההתגברות וחוק ההסדרה

נתניהו ניצל את ההזדמנות כדי להתייחס לראיון שהקפיץ את סלע, והסביר כי "הליכוד רק ביקש לחדד את השאלה המרכזית בבחירות האלה – זו ממשלת ימין חזקה בראשותי או ממשלת שמאל של יאיר לפיד וגנץ בתמיכת המפלגות הערביות". נתניהו קבע כי מפלגת כחול לבן לא תוכל להקים ממשלה בלי המפלגות הללו ואיים, כמקובל, כי "ממשלה כזאת תערער את ביטחון המדינה והאזרחים". הסקרים מראים שתמיכתן של המפלגות הערביות, ולו רק באופן פסיבי, צפויה להיות תנאי הכרחי להקמת ממשלת גנץ-לפיד. הטענה שממשלה כזאת תפגע בביטחון המדינה ואזרחיה היא כמובן תעמולה שקרית ומסיתה.

יתרה מכך, הפוליטיקאית היהודייה הבכירה היחידה שהביעה תמיכה בסלע, הייתה ראשת מרצ תמר זנדברג. ראשי כחול לבן ממלאים את פיהם מים ונזהרים כמפני אש מעיסוק במקף המחבר בין מדינה יהודית לדמוקרטית. מצע כחול לבן מסתפק בציון העובדה שחוק הלאום עיגן את היותה של מדינת ישראל מדינת הלאום של העם היהודי, שבה הוא מממש באופן ייחודי את זכותו להגדרה עצמית לאומית, ובהבטחה שהמפלגה תחוקק בחקיקת יסוד את עקרון השוויון בזכויות הפרט ברוח מגילת העצמאות. אף מילה על הזמנת קולקטיב האזרחים הישראלים בני העם הערבי להיות חלק בלתי נפרד ממדינתם.

נשיא המדינה ראובן ריבלין, איש המחנה הלאומי, אינו זקוק לקולות הבוחרים. הוא התנתק מחללית האם שלו, שראשה שכח מה זה להיות יהודי מוסרי ואדם הגון. "אני מסרב להאמין שיש מפלגות שוויתרו על דמותה של מדינת ישראל, כמדינה יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית, בדיבור אחד", אמר ריבלין השבוע [11 במארס]. בכנס שהתקיים באוניברסיטה העברית לציון 40 שנה להסכם השלום בין ישראל למצרים, ביכה האזרח מספר אחת את "השיח הבלתי מתקבל על הדעת כלפי אזרחי ישראל הערבים", שהמדינה נסחפה אליו, לדבריו, בתקופה האחרונה.

עם כל הכבוד, הנשיא אינו מדייק. השיח הגזעני אינו תוצר של התקופה האחרונה. הוא מחלחל אליו מאז שנתניהו, אביגדור ליברמן ודומיהם הפציעו בשמי הפוליטיקה הישראלית. בדיוק לפני שנתיים [מארס 2016] הגישו לנשיא נציגי מכון המחקר האמריקאיPEW  ממצאים של סקר מקיף, שמצא כי 79% מהנשאלים היהודים סבורים שיש להפלות יהודים לטובה. בסקר, שנערך בישראל בשנים 2015-2014, נמצא כי כמעט מחצית מהיהודים בישראל תומכים בטרנספר של ערבים מהמדינה. "המחשבה על מדינת ישראל כדמוקרטית רק ליהודיה היא בלתי אפשרית", אמר אז הנשיא וקרא לממשלת ישראל לטפל במרץ "בבעיות שלנו פנימה בתוך הבית". הטיפול הנמרץ שהעניקו כל מפלגות הקואליציה, כאמור, היה חקיקת חוק הלאום, שהפך את "המחשבה על מדינת ישראל כדמוקרטית רק ליהודיה" לכתם מכוער בספר החוקים.    

עם זאת, בין דפי הסקר הסתתר נתון מעודד: רוב אזרחי ישראל היהודים (76%) סבורים שישראל יכולה להיות מדינה יהודית ודמוקרטית בו-זמנית (לעומת 64% מהאזרחים הערבים שסבורים ההיפך). ההשקפה הזאת של רוב היהודים מעוגנת בפסיקה של בית המשפט העליון משנת 1996 נגד פסילתה של מפלגת תע"ל הערבית. "דעתנו היא, שהקביעה כי מדינת ישראל היא 'מדינת כל אזרחיה' אין בה כדי לשלול את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית", כתב אז ראש ההרכב, השופט מישאל חשין. "האם ניתן לטעון כי מדינת ישראל היא מדינת חלק מאזרחיה בלבד?", היקשה השופט הבכיר והשיב: "הרי עיקרון יסוד הוא בדמוקרטיה: שוויון האזרחים בינם לבין עצמם".

שוויון אזרחי הוא גם שוויון ביום הבוחר, ולכן העדר השאלה המתבקשת של המראיינת – "למה לא ממשלה עם ערבים, אזרחים כמונו", ראוי כל כך לציון. קהות החושים הכללית גורמת לנו לשכוח את השאלות הבסיסיות ביותר ולחיות בהתעלמות מעוולות רבות. לא מיותר לציין גם את העדרן הבולט של נשים בשיח המדיני-ביטחוני, בעיקר מאז הדחתה של ציפי לבני מהמחנה הציוני. שיח שנהפך שלא בטובתו לשיח גברי.

"דור שלם של ילדים גדל במדינה שלנו בלי תקווה לשלום", כתבה רותם סלע בתגובה למבקריה, וחתמה בהבטחה להביע את דעתה ללא חת. הדעה הזאת, שמדינה דמוקרטית שייכת לכל אזרחיה, חייבת לעמוד לנגד עיניהם של אזרחי ישראל בעמדם בקלפי ב-9 באפריל על מנת שתשמש אבן יסוד להקמת הממשלה הבאה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: nationality law, equality, reuven rivlin, arab israelis, israeli elections, lawyers, actor, israeli politics, benjamin netanyahu

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept