מי אתה בני גנץ? בטח לא יונה

בניגוד לדעה הרווחת שגנץ מייצג עמדות מרכז-שמאל, בנאומו ובמעשיו הוא מיצב עצמו בחלק הימני של הליכוד כמעט בכל תחום שעליו דיבר, למעט דת ומדינה, ואף איגף את נתניהו מימין. התמיכה בו בתקשורת ובקרב בוחרי שמאל נובעת בעיקרה מתקווה שיביס את נתניהו או, לפחות, ייתן לו פייט רציני.

al-monitor .

פבר 1, 2019

מפגן התמיכה של התקשורת הליברלית-שמאלית בבני גנץ לאחר נאום הבכורה שלו השבוע (29 בינואר) היה נרחב. הארץ, עיתון הדגל של השמאל הישראלי, הקדיש לו מאמר מערכת, מאמרי פרשנות ודיווחים שבהם הגדיר את גנץ "אלטרנטיבה" ראויה ובעלת סיכוי טוב מול ראש הממשלה בנימין נתניהו. הארץ גם נחלץ להגן על גנץ מפני מתקפות על הבטן הרכה שלו, קרי תפקודו כרמטכ"ל במהלך מבצע "צוק איתן" שהסתיים ללא הצלחה צבאית וטיפול מאוחר באיום המנהרות. הפרשן הצבאי של העיתון קבע כי הדרג המדיני, כלומר נתניהו, היה שותף מלא לכך.

התמיכה בגנץ נובעת מתפישה שלפיה יש לו סיכוי להפיל את שנוא נפשו של השמאל הישראלי, נתניהו. אלא שהכתרתו של גנץ כמנהיגו של גוש מרכז-שמאל היא טעות בסיסית. רב אלוף במילואים בני גנץ רחוק מלהיות יונה, והוא הוכיח זאת בשבועות האחרונים במסרים, בנאום ובמעשים. גנץ מיצב את עצמו בחלק הימני של הליכוד כמעט בכל תחום שעליו דיבר בנאומו, למעט דת ומדינה.

זה החל בסרטונים הראשונים שהפיץ מטה גנץ לפני כשבועיים ובהם נראה קטע מחיסולו ב-2012 של המפקד הצבאי של חמאס בעזה, אחמד ג'עברי. הסרטון גם העלה על נס את מספר ההרוגים הפלסטינים הרבים במבצע צוק איתן והציג תמונות שהראו איך צה"ל "שיטח" שכונות שלמות ברצועה באותו מבצע.

אלה לא בדיוק המסרים שמהם מתלהב מחנה השמאל הישראלי. בנאומו השבוע היה גנץ בוטה אף יותר. הוא הזהיר את נשיא איראן חסן רוחאני כי יפעל נגדו בכל הזירות ויפיל על ארצו מהלומות כואבות. בהמשך עבר ואיגף את נתניהו מימין כשדיבר על רצועת עזה. הוא הציע למנהיג חמאס יחיא סינוואר שלא לנסות אותו – דיבור מיליטריסטי השגור בפיהם של נתניהו וליברמן - ותקף את נתניהו על הכסף שמעבירה קטאר לרצועה בחסות ישראל באומרו: "לא אאפשר תשלומי פרוטקשן במזוודות כסף לכנופיות רצחניות בחסות מבישה של חברי קבינט צעקניים". עוד הזהיר את ראשי חמאס כי מדיניות החיסולים שאותה הפסיק נתניהו, תתחדש כשהוא ישלוט.

גנץ מאמץ עמדות שאותן נוקטות מפלגות מימין לנתניהו, גם אם הן מנוגדות לעמדות הצבא שבראשו עמד עד לפני ארבע שנים. היה זה הצבא שהמליץ באחרונה לנתניהו לאפשר את העברת הדולרים מקטאר למטרות הומניטריות ברצועה. סביר להניח שאם היה שר ביטחון או ראש ממשלה, גנץ היה מקבל את עמדת הצבא במקרה כזה.

גם בסוגיה המדינית הציג גנץ עמדות שעמן רוב הציבור הימני יכול להזדהות. לדבריו, ממשלה בראשותו תחזק את גושי ההתיישבות, תשמור על בקעת הירדן כגבול המזרחי של ישראל, ולא תניח לפלסטינים לסכן את בטחון ישראל וזהותה היהודית. הוא עבר את מבחן הימין על ירושלים כשאמר "ירושלים המאוחדת תיבנה, תצמח ותישאר לעד בירת העם היהודי ומדינת ישראל". עם זאת, רמז גנץ גם לשמאל כשאמר שלא יתן למליוני פלסטינים לסכן לא את בטחוננו וגם לא את זהותנו היהודית. כלומר לא לסיפוח השטחים.

סיבה חשובה להצלחתו, לפחות כעת, היא המסר העל-מפלגתי שלו שאליו הוא מוסיף מסר של איחוד. את הממשלה שיקים הוא מגדיר "ממלכתית" ואת דרכו הוא מכנה "מנהיגות מחברת ומאחדת,'' אשר תהיה לדבריו שונה מ"הפוליטיקה המכוערת והזירה הציבורית המורעלת". מסר של דרך נקיה שאותו מעלים בדרך כלל אנשי המרכז הפוליטי בניסיון לבדל את עצמם מהמחנאות של שני צדדים ימין ושמאל אשר נאבקים למען האינטרסים שלהם ולא בהכרח למען האינטרסים של המדינה.

הטענה כי מדובר בנאום בחירות שאין להסיק ממנו על עמדותיו האמיתיות הופרכה, כאשר גנץ סירב לצרף לרשימתו את מי שמזוהה עם השמאל, ח"כ ציפי לבני, או את אבי גבאי ומפלגת העבודה. במקום זאת צירף אליו את מפלגת תלם של שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, נץ מדיני וחבר הליכוד לשעבר. יעלון הביא אתו עוד שני ליכודניקים לשעבר, יועז הנדל שהיה יועץ התקשורת של ראש הממשלה נתניהו וצבי האוזר שהיה מזכיר הממשלה של נתניהו. שניהם אנשי ימין מובהק, גם אם ליברלי יותר מכפי שנראה הליכוד היום. האוזר, למשל, פועל בימים אלה למען הכרה בינלאומית בסיפוח מלא של רמת הגולן לישראל. גנץ התייחס לכך בנאומו ונקט עמדה ימנית למהדרין, כשאמר שישראל לעולם לא תרד מרמת הגולן.

גנץ התעלם כמעט לחלוטין מסוגיית ערביי ישראל והיחס אליהם, אבן בוחן נוספת שהשמאל הישראלי בודק, ובנאומו כרך אותם עם החרדים והדרוזים באומרו "אעמיק את השותפות עם החרדים, עם הערבים ועם הדרוזים". הוא גם התייחס לנושא בעקיפין כשהבטיח להרחיב את השירות האזרחי לצד השירות הצבאי.

בעצם, רק בנושאי דת ומדינה נקט גנץ עמדות שונות מאלה של מפלגות הימין. הוא הכריז על נכונותו לאפשר תחבורה ציבורית בשבת בישובים חילוניים, לאפשר את ברית הזוגיות – נישואים אזרחיים ולא דתיים כפי שמחייב היום החוק, לקדם את מתווה הכותל לתפילה פלורליסטית, וככלל לקרב את כל הזרמים ביהדות. ראשי יהדות ארצות הברית ישמחו בוודאי לשמוע על עמדה זו נוכח הקרע המתמשך בינם לבין ראש הממשלה בסוגיות אלה. המשבר בין ישראל לזרמים הלא אורתודוקסים ביהדות הוא אחת הסיבות להתרחקות יהודי ארה"ב מישראל, בעיקר הדור הצעיר שבהם.

בחירתו להביע עמדות שאינן ערבות לאזני החרדים הגיונית לנוכח הערכתו של גנץ ויועציו (כפי שנמסרה לאל-מוניטור) כי ניתן יהיה להקים קואליציה גם בלא הגוש החרדי. הבחירה הזו מסייעת לו לצבור קולות במרכז החילוני שעליו מתבסס יאיר לפיד. ואכן, הסקרים ביום שאחרי הנאום הראו שגנץ נטל מלפיד בין 3 ל-6 מנדטים.

בני גנץ אינו איש שמאל. זו המסקנה המתבקשת ממעשיו ומנאומו. הדעות שהביע נעות בתוך מרחב הימין ומעט לכיוון המרכז, והתמיכה בו בתקשורת ובקרב בוחרי שמאל נובעת בעיקרה מהאפשרות כי יוכל להקים את הממשלה הבאה במקום נתניהו, או לפחות לתת לו פייט. תדמיתו הנקיה של איש ישר דרך לעומת נתניהו הסבוך במגוון פרשיות וחשדות, מוסיפה לאהדה כלפיו. אך אם יצליח להקים ממשלה, או להיכנס לקואליציה, ספק רב אם יממש את השאיפות והעמדות של ציבור השמאל בישראל.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020