ישראל פולס

סופה של העמימות הביטחונית

p
המחבר
בקצרה
המדיניות החדשה של נתניהו, המעדיפה פומביות על פני חשאיות, מעוררת במערכת הביטחונית והתקשורתית בישראל מחלוקת עזה. האם ראש הממשלה בסיוע שר הביטחון מייצר אווירת "מלחמה הכרחית" עם איראן כדי לצלוח את בעיותיו הפליליות?

ביום ראשון בערב [6 במאי] יצא תדרוך מסודר מטעמו של דובר צה"ל, לפיו ישראל חשפה את "תכנית הנקמה" האיראנית. על פי הפרסום, משמרות המהפכה האיראנים מתכננים לנקום את ההתקפות האחרונות על מטרות איראניות בשטח סוריה, המיוחסות לישראל, באמצעות מטח של רקטות וטילים לעבר מטרות או מטרה ישראלית צבאית בצפון הארץ. בכירים בצה"ל ידעו למסור שהאיראנים מתכוונים להעביר לשטח סוריה רקטות או טילים כדי להוציא לפועל את התכנית הזו. כזכור, ההתקפה האחרונה המיוחסת לישראל בשבוע שעבר [30 באפריל], בה התפוצץ מחסן ובו מאות טילים ליד חאלב, נועדה על פי פרשנים זרים לסיכול תקיפה כזו בדיוק.

בימים רגילים, פריט מידע מודיעיני כזה המעיד על יכולותיה המודיעיניות הגבוהות של ישראל, היה נשמר בסוד כמוס. למה לאותת לאיראנים שהם כה חדירים למודיעין הישראלי? להבדיל, לקח לישראל למעלה מעשר שנים להודות במה שכולם ידעו, שהיא עומדת מאחורי השמדת הכור הגרעיני הסורי בספטמבר 2007 ליד דיר-א-זור.

בשבוע שעבר [30 באפריל] חשף ראש ממשלת ישראל, בכבודו ובעצמו, מבצע מדהים של המוסד בלב טהרן, כמה חודשים לאחר השלמתו בהצלחה. זו כמעט חשיפה בזמן אמת. במסגרת המבצע הזה, הצליחו סוכנים ישראלים לשים את ידם ולהבריח לישראל כמעט את כל הארכיון הגרעיני האיראני, בסך 55 אלף מסמכים ועשרות אלפי דיסקים ממוחשבים. המדיניות החדשה הזו, המעדיפה פומביות, רהב וצלצולים על פני חשאיות, עמימות וערפל קרב, מעוררת במערכת הביטחונית והתקשורתית בישראל מחלוקת עזה.

בעוד הוויכוח מתנהל, הבליח שר האנרגיה הישראלי וחבר הקבינט יובל שטייניץ באולפן וויינט ביום שני בצהריים [7 במאי], והכריז בקול גדול כי "אם אסד ימשיך לאפשר לאיראנים לתקוף את ישראל מסוריה לפעול משטח סוריה, זה יהיה סופו. נמוטט את משטרו". המדיניות הזו נחשפה במאמר קודם באל-מוניטור. מפיו של בכיר ישראלי, בפומבי, היא טרם נשמעה בעצימות כזו.

כאמור, לא כולם בישראל סבורים שמדובר במדיניות נכונה. שר הביטחון וראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, יצא להתקפה ביום שני בבוקר. בראיון לתאגיד השידור אמר ברק כי "אין מקום לברברת האינסופית שאנו עדים לה בשבועות האחרונים. אם מדינת ישראל יודעת בדיוק איזה מפקד במשמרות המהפכה מתכנן איזה סוג של פעולה באיזה סוג של טילים ובאיזה יום, ולמה הוא דחה את זה מהיום למחר, ומי יבצע את זה בדיוק, זה לא חכם לתדרך על זה עיתונאים. זה לא קרה מעולם בעבר. האיראנים לא מטומטמים. אנחנו פוגעים במקורות שלנו, בשיטות השגת מידע, ואנחנו נשלם על זה כשנופתע שוב...אני כופר בזה שהברברת הזו חיונית ומתקשה להאמין שהיא נובעת מראשי מערכות המודיעין שלנו".

ברק רמז בדבריו לנקודה רגישה: האפשרות שנתניהו, בסיוע שר הביטחון אביגדור ליברמן, מייצר אווירת "מלחמה הכרחית" עם איראן כדי לצלוח את בעיותיו הפליליות. "יש תחושה באוויר שיכול להיות שיש שיקולים נוספים שאינם קשורים כהוא זה לביטחון ומשפיעים על העיתוי ועל הדרמה", אמר ברק, "ההתנהגות של הממשלה והעומד בראשה מבלבלות את הציבור ומבהילות אותו, יוצרות הרגשה שאנחנו בדרך למלחמה בלתי נמנעת שאין בזה אמת".

דבריו של ברק מהווים קצה של קרחון מחלוקת ענק במערכת הביטחון הישראלית בכלל, ובמוסד בפרט. בין בכירי ארגון הביון הישראלי לשעבר ישנם מעטים מאוד, אם בכלל, אשר סבורים שהחצנת המבצע של המוסד בראוותנות בה ביצע זאת נתניהו מועילה לעניין. הבוטה מכולם היה רם בן ברק, לשעבר סגן ראש המוסד, שהתמודד על תפקיד הראש מול יוסי כהן והצטרף לאחרונה ליש עתיד. "אני לא מבין בשביל מה זה היה טוב", אמר בן ברק לאל-מוניטור, "יש עכשיו מתיחות מטורפת בצפון. ישראל, על פי פרסומים זרים, תוקפת מטרות איראניות והורגת איראנים, כל הרעיון זה לא לקחת אחריות ולא להתנדב לספק מידע. המוסד מעולם לא הלך והתפאר במבצעים חשאיים כפי שקרה הפעם. צריך לשמור על קצת צניעות. יש עוד ארגוני ביון בעולם, זה לא חייב להיות המוסד. ברגע שהתפארנו והשפלנו את האיראנים בפומבי, יש להם פי אלף יותר מוטיבציה לבצע בדיקה יסודית ולנסות לאתר את התשתית המבצעית של המוסד באיראן. זו הייתה טעות קשה".

בן ברק לא היה היחיד. ראשי מוסד בעבר כמו דני יתום ותמיר פרדו, למרות שלא עשו זאת באופן פומבי, ביקרו אף הם את המדיניות החדשה. בכיר במוסד לשעבר שהתעקש על אנונימיות אמר לאל-מוניטור בשבוע שעבר: "לא ברור מה ישראל הרוויחה מההצגה הזו של הקלסרים והדיסקים מול המצלמות, חוץ מעוד קצת יוקרה לראש הממשלה נתניהו. היכולת המודיעינית של המוסד באיראן היא נכס אסטרטגי רב חשיבות והמעשה הזה סיכן אותה. הוא בעצם מכריח את האיראנים עכשיו להציל את כבודם ולבצע טיהור ממושך. במקום לעבור על זה בשתיקה, לבצע פעולות הטעיה ולהעביר את המודיעין בדיסקרטיות למי שצריך לדעת, הלכו ועשו הצגה. זו טעות גסה ואני חושש שמעורבים בה שיקולים פוליטיים".

גם המערכת הפוליטית סערה בעקבות חשיפת פעולת המוסד בשבוע שעבר. יאיר לפיד חרג ממנהגו ויצא בהתקפה חזיתית נגד נתניהו (כפי שפורט במאמר של מזל מועלם כאן), גם יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי מתח ביקורת קשה.

תוך כדי האירועים העבירה הכנסת בשבוע שעבר, תיקון לחוק שמאפשר לישראל לצאת למלחמה גם בלי אישור של מליאת הממשלה. אחד הסעיפים הצדדיים בתיקון מאשר לראש הממשלה ושר הביטחון לאשר לבדם יציאה למלחמה ב"נסיבות קיצוניות". החוק לא הגדיר נסיבות כאלה. מעניין אם הנסיבות הנוכחיות יכולות לענות להגדרה הזו, כי לפחות בכל הקשור לשר הביטחון המכהן אביגדור ליברמן אין עמימות: "אין לנו שום ברירה אלא לפעול כפי שאנחנו פועלים", אמר לאל-מוניטור, "אם איראן תציב בסוריה מערכות שיגבילו את חופש הפעולה של חיל האוויר שלנו, דוגמת אס-300 או אס-400, נתקוף אותן. במקרים כאלה אסור למצמץ".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: avigdor liberman, irgc, mossad, yuval steinitz, ehud barak, benjamin netanyahu

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept