איראן במצור

משבר הסכם הגרעין הוא משחק פוקר בין שני קטבים עם ארבעה שחקנים. מצד אחד טראמפ ומאחוריו שחקן המשנה ישראל. מהעבר השני איראן ולידה שחקן המשנה האירופי. כולם מאיימים על כולם, אבל לא נתניהו ולא טראמפ נראים כמי שמתכוונים למצמץ.

al-monitor .

נושאים מכוסים

דונלד טראמפ

אפר 30, 2018

בדברים שאמר בשובו מפגישתו האחרונה עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ [מארס 2018], הצניע ראש הממשלה בנימין נתניהו אמירת אגב שולית לכאורה, שהולכת ומתבררת כדרמטית למדי לנגד עינינו. נתניהו אמר שהשיג במהלך השיחות עם טראמפ הישגים חשובים ביותר לביטחון הלאומי הישראלי.

רינונים רבים רוננו מאז סביב מהותו של ההישג הזה. היום כבר אפשר להעריך בביטחון שבאותן שיחות קיבל נתניהו מהנשיא הבטחה מפורשת לפיה הוא "הולך עד הסוף" בעניין הסכם הגרעין בין איראן למעצמות. "טראמפ", אומר גורם מדיני ישראלי בכיר לאל-מוניטור, "נשמע נחוש יותר מאי פעם, משוכנע אפילו יותר מנתניהו בצורך החיוני והדחוף לתקן מיד את ההסכם או פשוט לפרוש ממנו וללכת למשטר האייתוללות 'על הראש'".

על פי גורמים שנחשפו למגעים בין השניים, נתניהו ניצל את העובדה שטראמפ הוא איש עסקים שכל פעולותיו נעשות לשם הפקת רווח, כדי להוכיח לו עד כמה הסכם הגרעין עם איראן אינו מכיל רווחים כלשהם לטובת המערב או העולם החופשי. טראמפ משתמש מאז באותה רטוריקה: יתרונותיו של ההסכם, אמר הנשיא יותר מפעם אחת בחודשים האחרונים, קטנים בהרבה מכפי שהיה מצדיק את הסרת הסנקציות של ארה"ב מעל איראן.

לאחר המפגש עם הנשיא פיזרו מקורבי נתניהו רמזים נוספים: "בקרוב יהיו חילופי גברי בממשל", לחשו בשיחה עם אל-מוניטור, "טראמפ הולך על איראן בכל הכוח, הוא לא מתכוון למצמץ או להסס או לקחת שבויים, הוא הבין את גודל הסכנה". בעיניים ישראליות, מדובר ממש בחזון אחרית הימים. התגשמותם המפתיעה, המיידית והמוחלטת של כל חלומות נתניהו. סוף סוף הוא מקבל נשיא אמריקאי שרואה את הסכנה האיראנית יחד איתו, עין בעין. לפעמים אפילו קצת מקדים אותו. צירופם של ג'ון בולטון ומייק פומפאו לממשל כיועץ לביטחון לאומי ושר חוץ בהתאמה, מקדם מאוד את חלומותיו של נתניהו לעבר המציאות.

מהמציאות הזו בדיוק חוששת אירופה. ליתר דיוק צרפת, גרמניה ובריטניה. הנשיא עמנואל מקרון כבר פגש את טראמפ [24 באפריל], אחריו מגיעה אנגלה מרקל, גם הבריטים משמיעים את דעתם. אירופה מנסה לגונן על הסכם הגרעין בגופה, אבל חוששת שמימדיו של הגוף המגונן צרים מדי. טראמפ, למרות חיבתו האבהית המופגנת למקרון, לא הראה סימני התפשרות במהלך המפגשים ביניהם בסוף השבוע. הדרישות האמריקאיות לתיקון ההסכם נותרו כשהיו: לא רק הטלת סנקציות ממשיות על תכנית הטילים האיראנית, הגברת הפיקוח על מתקני הגרעין והעמקת השקיפות. האמריקאים עומדים על תיקון עניין "שקיעת השמש", תקופת הדמדומים בה ההסכם ילך ויתפוגג בעוד כעשור.

היום [2018], אין בהסכם הזה, על פי האמריקאים, שום מענה לנושא. האמריקאים דורשים מנגנון סנקציות מיידיות שיופעל ללא צורך באישורים כלשהם אם וכאשר יתברר שהאיראנים מחדשים את העשרת האורניום לדרגה צבאית. האירופים מבינים שמנגנון כזה לא יעבור את טהרן ומנסים הגדרות מעורפלות יותר. טראמפ מסרב. אם הייתי חברת ביטוח גדולה, לא הייתי מבטח עכשיו את תוחלת חייו של הסכם הגרעין בין איראן למעצמות.

בצר להם, החליטו האירופים לעבור לטקטיקה. לאל-מוניטור נודע כי הלחץ הנוכחי של האירופים על הנשיא טראמפ אינו מתמקד בוויכוח המהותי, אלא במישור הטקטי. האירופים מבקשים מנשיא ארה"ב לחתום ב-12 במאי על המשך הסרת הסנקציות האמריקאיות מעל איראן (ה-waver המפורסם), כדי לאפשר את המשך המאמצים והמגעים בין וושינגטון לאירופה בדבר "תיקון ההסכם". האירופים מנסים לשמן את האגו של טראמפ, להגיד לו שהם מסכימים עקרונית לצורך לתקן כמה מהיבטי ההסכם, אך מזהירים אותו כי אם יסרב לחתום על הווייבר במאי הדבר יגרום להתדרדרות מהירה ואפקט דומינו שיביא לקריסת ההסכם ואולי גם הסתערות איראנית מחודשת לעבר הפצצה. "תן לנו זמן, נפתור את זה ביחד", אומרים האירופים. טראמפ מקשיב אבל לא מראה סימני היענות. מאחוריו ניצב הצוות החדש והלוחמני של הבית הלבן ומאחורי הצוות הזה ישראל. כרגע, ידם של הנצים על העליונה. נתניהו אומר לטראמפ במגעים השונים המתקיימים ביניהם שאין זמן. זוהי שעת ההכרעה. האירופים מנסים לגרור אותך לסחבת. צריך לחתוך כאן ועכשיו.

זהו משחק פוקר בין שני קטבים עם ארבעה שחקנים. מצד אחד טראמפ ומאחוריו שחקן המשנה ישראל. מן העבר השני האיראנים, לידם שחקן המשנה האירופי. הפוקר מתחלף מדי פעם ב"צ'יקן". כולם מאיימים על כולם. לא ברור מי מהם מאיים במחסנית ריקה ומי מתכוון ללכת עד הסוף. וכולם מפחדים מטראמפ.

וכאילו שאין כאן מספיק חומר נפץ כדי להבעיר את המזרח התיכון, התרחשה בלילה שבין ראשון לשני [30 באפריל] תקיפה אווירית מסתורית נוספת בסוריה, הפעם הושמד יעד צבאי סמוך לשדה התעופה הצבאי של חלב. האיראנים דיווחו ביום שני בבוקר כי איבדו 18 לוחמים בתקיפה (טהרן הכחישה מאוחר יותר את הדיווח הזה), שבוצעה שעות לאחר אמירתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, בוועידה בניו יורק, כי "ישראל תמשיך לשמור על חופש פעולה מלא בכל סוריה,'' והוסיף כי תמנע מאיראן להתבסס שם בכל מחיר. באותו זמן ממש ישב ראש הממשלה נתניהו בירושלים עם שר החוץ האמריקאי הטרי מייק פומפאו, שהצהיר שוב כי ארה"ב תפרוש מהסכם הגרעין בין איראן למעצמות אם לא יתוקן.

המשבר הזה הוא מהמסוכנים והנפיצים שידע המזרח התיכון, ואולי גם העולם, בשנים האחרונות. הוא מתאפיין בנחישות יתר של כל היריבים ובהיחלשות מנגנון האיזונים, בלמים ומרגיעים. לא נתניהו ולא טראמפ נראים כמי שמתכוונים למצמץ. ראש המוסד הישראלי, יוסי כהן, האחראי על שפע המידע המודיעיני שמעבירה ישראל למערב על בסיס כמעט יומי באשר לפעילות האיראנית, צוטט לאחרונה כמתבטא בחו"ל ש"אני בטוח ב-100% של ודאות שאיראן לא נטשה מעולם את כוונותיה הצבאיות בנושא הגרעין". גם העובדה הזו, בה מנופפת ישראל כעת ובדיעבד, מוכיחה את התזה של נתניהו לפיה אין לאפשר לאיראנים להתעטף בסודיות בכל הקשור למגעים עם סאב"א לאור העובדה שלא פעלה בתום לב בשנים האחרונות.

"נאום הגרעין" שנשא ביום שני בערב (30 באפריל) היה הופעת חייו של נתניהו. היא נועדה לבצר את עמדתו של הנשיא טראמפ במאבק על אירופה. לא היה שם אקדח מעשן, אבל הייתה הוכחה חותכת לגודלו של השקר האיראני.

איך תנהג איראן? אל מול הרטוריקה הבלתי מתפשרת של טהרן מהשבועות האחרונים, כדאי וצריך לציין את המהומות הנמשכות על בסיס יומי בעריה הגדולות של הרפובליקה האסלאמית. סרטון בו נראים עשרות אלפים שואגים "ריזא שאה" (שמו של השאה האיראני הראשון שגופה החשודה כגופתו התגלתה בשבוע שעבר) באצטדיון בלב טהרן רק מדגישות את העובדה שהאייתוללות במצור. צריך רק לקוות שלא ינסו לפרוץ אותו בדם ואש.

 

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

יותר מ בן כספית

 

Former top Israeli general Yair Golan rejects annexation, says "we need deal with Palestinians, not US”

המחבר: Ben Caspit

by Ben Caspit יום שני, יול. 6, 2020

This week, Ben talks with former chief of staff of the IDF and Knesset Member Maj. Gen. (Ret.) Yair Golan. The left-wing lawmaker, a member of the Meretz Party, said that he is opposed to Prime Minister Benjamin Netanyahu's plan to annex parts of the West Bank, expressing his fears that annexation will endanger the Zionist dream and turn Israel into an apartheid state. Golan argues that Israelis don’t need a deal with the US administration, rather they need a deal with the Palestinians. The retired general also revealed that he wants to one day be prime minister of Israel. 

 

הקשיבו לפרקים הקודמים

4 Off the Hookah RSS Feed


Listen on Google Play Music
Listen to Stitcher

Say Hi to Phil & Cooper

מאמרים קשורים

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020