ישראל פולס

נקמתו של אבו מאזן בחמאס ובישראל

p
המחבר
בקצרה
במערכת הביטחון בטוחים שהחלטתו של יו״ר הרשות להטיל סנקציות נוספות על רצועת עזה נועדה ״לסבך את ישראל וחמאס בהרפתקה צבאית שממנה הוא מאמין שיצא מחוזק. זו תהיה נקמתו וגם, כך הוא מקווה, קרש להצלתו״.

בטרם נשא יו״ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן את נאום התסכול, התוכחה והקללה שלו ברמאללה (19 במארס) בישראל כבר ידעו בוודאות שהוא גמר אומר להטיל שוב צעדי ענישה על חמאס, שהם למעשה סנקציות כלכליות על כל תושבי רצועת עזה.

מזה שבועות רבים מנתחים בקהילת המודיעין של ישראל ובמינהל האזרחי את התנהגותו חסרת המעצורים של אבו מאזן, בזמן הוא שולח חצים לכל הכיוונים לכאורה בלי לקחת בחשבון את ההשלכות. "הלחצים עליו גדולים ומביאים אותו לנקוט פופוליזם מילולי חסר אחריות", אומר לאל-מוניטור גורם ביטחוני ישראלי, ומוסיף כי התבטאויותיו האחרונות של יו״ר הרשות נגד ראשי הממשל האמריקאי מעידות על ייאוש קיצוני. אבו מאזן נמצא במלכוד שאין ממנו דרך מוצא. אין באופק שום סיכוי להסכם מדיני, האפשרות שיצליח להקים מדינה פלסטינית בהצבעה באו"ם חסר סיכוי, והפיוס עם חמאס כבר לא נראה ממשי. הכל אבוד. על זאת יש להוסיף את מצבו הבריאותי, וביחד מקבלים איש מריר, זועם שאין לו מה להפסיד.

לפני חודשיים (14 בינואר) נשא אבו מאזן את נאום ״יחרב ביתך״  נגד נשיא ארה״ב דונלד טראמפ. בנאומו מתחילת השבוע כינה את שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן "בן כלב". אבו מאזן לא השתמש במטבעות לשון מהסוג הזה בכל שנות כהונתו. אולם השימוש כעת בטרמינולוגיה הבלתי-דיפלומטית הזאת לא נעשה בטעות. הקללות כלפי הממשל האמריקאי היו מחושבות ומתוכננות במטרה לרצות את  הציבור הפלסטיני, שגם אבו מאזן יודע, מאס בהנהגתו ובמדיניותו נטולת ההישגים.

אבו מאזן בחר בגידופים נגד טראמפ ופרידמן כדי לשדר לפעילי תנועתו, הפתח, שגם אם הם סבורים כי הוא הגיע לסוף דרכו הפוליטית, עוד יש בו מספיק רוח קרב ואומץ כדי להתעמת עם המעצמה הגדולה והחזקה בעולם, זו שהבטיחה לו ״דיל אולטימטיבי״ אבל אכזבה אותו פעם אחר פעם.

אבל חוץ מהרטוריקה ה״עממית״ אשר יו״ר הרשות הפלסטינית בחר לבטא בה את זעמו, לאבו מאזן יש גם מטרה אופרטיבית ברורה ומוסדרת שנועדה לבוא חשבון עם חורשי רעתו: ישראל, חמאס וארה"ב. "תוכנית הנקמה שלו שקופה מאוד והוא אפילו אינו מתאמץ להסתירה", אומר הגורם הביטחוני, בהתייחסו לסנקציות של אבו מאזן על עזה. ״כולם רואים שהוא מעוניין לסבך את ישראל וחמאס בהרפתקה צבאית שממנה הוא מאמין שיצא מחוזק. זו תהיה נקמתו וגם, כך הוא מקווה, קרש להצלתו״.

בנאומו השבוע התייחס אבו מאזן לניסיון ההתנקשות בראש הממשלה הפלסטיני ברצועת עזה ב-13 במארס. "יכולתי להביא למעצרם של עשרים אנשים ולהוציא אותם להורג בכיכר העיר, אבל יש לנו סבלנות ויש לנו אחריות, לא כמו חמאס", הוא אמר. המקור הביטחוני לעומת זאת טוען כי יש להתייחס לטיעוני הסבלנות של אבו מאזן בספקנות רבה. לדבריו, "אם תוכניתו תתממש ועזה שוב תבער, במקום עשרים האנשים שהעדיף כביכול לא לתלות, ישלמו בחייהם הרבה אחרים". 

יממה לפני שאבו מאזן נשא את נאומו ברמאללה, שר הביטחון אביגדור ליברמן חשף בראיון לחדשות 2 את צעדיו הצפויים של יו״ר הרשות, שהוא רואה בו מכשול לכל תהליך מדיני עם הפלסטינים. "ברור שאבו מאזן הולך להפסיק לגמרי את המימון לרצועת עזה, כולל תשלומי חשמל, מים, שירותי בריאות ומשכורות" אמר, והוסיף כי הוא עושה זאת במכוון בניסיון להביא לעימות צבאי בין חמאס לישראל.

בימים האחרונים גברה מאוד המתיחות לאורך גבול רצועת עזה. כפי שכתב כאן השבוע עמיתי בן כספית, במערכת הביטחון חוששים מאוד מ״מאי המשוגע" - החודש שבו חזיתות רבות המשליכות על הביטחון הלאומי של ישראל יסערו. רצועת עזה, כפי הנראה, היא החזית הרגישה והמאיימת מכולם.

בסוף החודש מתכננים בחמאס את "צעדת השיבה" לציון יום האדמה (30 במארס). האירוע הזה אמור להוות רק חזרה גנרלית לקראת הדבר האמיתי: ב-14 וב-15 במאי, תאריך הקמתה של מדינת ישראל, יום הנכבה ויום העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, מתכננים בחמאס לקיים צעדה נרחבת בהשתתפות עשרות אלפי פלסטינים מרצועת עזה לכיוון הגדר עם ישראל. בצה"ל נערכים לימים של עימות אלים ולשפיכות דמים. במערכת הביטחון אומרים כי השאלה היא לא אם יהיה עימות - אלא כמה נפגעים יהיו בימי הזעם שחמאס מתכנן למימוש מטרותיו הפוליטיות.

חמאס מתכונן לעודד עשרות אלפי תושבי עזה לטפס על הגדרות, יהיה המחיר אשר יהיה. יש להניח שככל שמצבם הכלכלי של הפלסטינים יהיה חמור יותר, כך הם יהיו נכונים יותר לצאת לעבר נקודות החיכוך עם ישראל ולהתעמת עם כוחות צה"ל. לא יהיה להם מה להפסיד.

במערכת הביטחון מאמינים שאבו מאזן, כועס ונעלב, מתכוון לרכב על הגל הזה ולנסות לנצל אותו למטרותיו.

את ההחלטה להעניש את חמאס ולהכביד על תושבי עזה הוא קיבל בעצת מקורבו ואיש סודו, ראש המודיעין הפלסטיני, מאג׳ד פראג׳. אין כמעט החלטה משמעותית בתחום המדיני או המבצעי שאבו מאזן אינו משתף בה את איש אמונו ומקורבו פראג׳.

הסנקציות על עזה שהכריז עליהן בנאומו נכנסו לתוקף מיידית. הן יגרמו פעם נוספת להפסקת תשלומי משכורות לעובדי הרשות, למצוקה חמורה יותר בתפקוד בתי החולים שממילא אינם מתפקדים, ובעיקר יובילו שוב למחסור חמור באספקת החשמל. בעוד כמה שבועות, סמוך למועד שבו חמאס מתכנן את הצעדה הגדולה אל הגבול עם ישראל, עזה צפויה להיות בעלטה. זו תהווה סיבה נוספת לתושבי הרצועה הפלסטינים להתקומם ולצאת לעבר גדר המערכת, כשחמאס מעודד אותם כדי להתנער מאחריותו למצבם, ואבו מאזן משתמש במצוקתם לצרכיו הפוליטיים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept