ישראל פולס

האם זהו סוף עידן אבו מאזן?

p
המחבר
בקצרה
ברשות הפלסטינית גוברים הסימנים שלפיהם אבו מאזן קרוב מתמיד לסיום דרכו הפוליטית. בצל שמועות על מצב בריאותי קשה, בפתח החלו להיערך להעברת השלטון, ובעוד כחודשיים ימנו את מחמוד אל-עלול לממלא מקומו של אבו מאזן וליורשו. השאיפה: להימנע מכאוס ומאלימות.

הדיווחים מהימים האחרונים על פרישתו הצפויה של יו״ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), אינם חדשים. בשנה האחרונה נפוצו מספר פעמים שמועות עקשניות כאלה, אשר פעם אחר פעם הוכחו כמופרכות. אולם כעת, כל הסימנים מעידים שסוף עידן אבו מאזן אכן נראה באופק.

בתנועת הפתח ובאש"ף כבר נערכים לחילופי גברי. גורם פלסטיני אמר לעיתון הנפוץ היוצא בלונדון ״אל-חיאת״, כי במוסדות אש"ף צפויים לבחור ממלא מקום ליו״ר הרשות בכינוס המועצה הלאומית בחודש מאי הקרוב, וכי היורש שאבו מאזן יפעל למינויו הוא מחמוד אל-עלול. לפני שנה (15 בפברואר 2017) נבחר אל-עלול לסגן יו"ר הפתח בבחירות לוועד המרכזי של התנועה בבית לחם. בעבר הוא היה איש התנזים (הזרוע הצבאית של פתח), וברשות הפלסטינית הוא נחשב לדמות אלמונית ואפורה יחסית. המינוי של אל-עלול, שהיה מועמדו של אבו מאזן, הפתיע אז רבים, כי איש לא ראה בו מנהיג בולט או כריזמטי.

כפי שכתבתי אז באל-מוניטור, בכירים בפתח טענו שאבו מאזן מינה את אל-עלול כדי להרחיק טוענים אחרים לכתר, פופולריים יותר, שבראשם ג'יבריל רג'וב, סאיב עריקאת ואפילו מרוואן ברגותי, אף שהוא מרצה מאסר בישראל. בנוסף, בכירי הפתח סיפרו שאבו מאזן עשה הכל כדי למנוע אז את השתתפותם באירוע של צירי הוועידה מעזה, בגלל שחשד בהם כי הם תומכים באויבו המר מוחמד דחלאן.

שנה לאחר מכן, אבו מאזן נראה נחוש למנות את סגנו גם ליורשו בתפקיד יו"ר הרשות הפלסטינית.

בעקבות הדיווח ב״אל-חיאת״ החלו לזרום עדכונים שלפיהם ייתכן כי המינוי לא יתעכב עד חודש מאי - מועד כינוס המועצה הלאומית הפלסטינית - אלא יוכרז כבר בימים או בשבועות הקרובים, בגלל בריאותו המידרדרת של אבו מאזן.

עיתון ״אל-אחבאר״ דיווח ב-5 במארס כי בכינוס המועצה המהפכנית ברמאללה בשבוע שעבר, שדנה במשבר עם ארצות הברית וב"מחיקת עסקת המאה של הנשיא טראמפ", אבו מאזן אמר לנוכחים כי "יתכן שזו פגישתנו האחרונה". באותה ישיבה פעל יו״ר הרשות לשנות את התקנון הפנימי של הפתח כך שאל-עלול יוכל למלא את מקומו אם ייעדר, עד לעריכת בחירות בתנועה.

הדאגה לשלומו של היו"ר בן ה-82, והטלטלה שצפויה להתרחש ברשות עם לכתו, הביאו את נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, להתקשר השבוע לאבו מאזן כדי להתעניין במצבו. לא נמסרו פרטים נוספים על תוכן השיחה.

בחודש האחרון, במיוחד לאחר שאבו מאזן התאשפז בבית חולים בעיר בולטימור בארה״ב, התחזקו השמועות שלפיהן הוא לקה בסרטן. מקורביו טענו כי היו״ר רק עבר בדיקות שגרתיות. כשחזר לרמאללה, הוא מיהר לכנס את המועצה המהפכנית של הפתח והחל בשינוי התקנון למינוי יורשו.

המינוי הצפוי של אל-עלול הוא סימן ברור שאנו קרבים לסוף עידן אבו מאזן, ולתחילת הקרב על הירושה. טועה מי שסבור כי מינויו של אל-עלול יעבור בשקט בפתח.

גורם בתנועה אומר לאל-מוניטור כי אבו מאזן לא יעלם מהזירה הפוליטית הפלסטינית ״מחר בבוקר״. הוא סירב לאשר או להכחיש את הידיעות על מצב בריאותו. "דבר אחד ברור״, אמר, ״חשוב שיהיה פרוטוקול כדי שהכל ילך חלק כשהנשיא יחליט שהוא רוצה לפרוש". לדבריו, בכירי הפתח יתמכו בשינוי שאבו מאזן מבקש לעשות, ויפעלו כדי למנוע כאוס ברשות.

לעומתו, גורם פלסטיני המקורב למוחמד דחלאן אומר כי השינוי ברשות לא יהיה קל "בלי לקחת בחשבון בכלל את תפקידו או רצונו של אבו-פאדי (דחלאן)". לדבריו, ברחוב הפלסטיני יש שנאה לאבו מאזן, ורוב הפלסטינים יהיו מעוניינים בהנהגה אחרת. "מספיק לראות את התגובות ברשתות החברתיות. אנשים מביעים שמחה שהגיע זמנו ללכת", הוא מוסיף. הגורם הזה מפנה לעמוד הפייסבוק הפופולרי של הפעיל החברתי פאדי א-סלאמין, אשר שחשף בעבר פרשות שחיתות ברשות הפלסטינית. א-סלאמין דרש שאבו מאזן יודיע לעמו שחלה בסרטן כדי שכל המוסדות יוכלו להיערך כראוי לחילופי השלטון, ולמנוע כאוס בגדה. "אנשים החלו לקנות כלי נשק, והגדה המערבית תהפוך לזירת קרב שבה הפלגים הפלסטיניים יילחמו על השליטה ברשות", הזהיר הפעיל החברתי.

לדברי מקורבו של דחלאן, "אני לא חושב שתהיה מלחמה ויישפך דם, אבל בוודאי שתהיה מתיחות. אנשים לא יהיו מוכנים לקבל מנהיג שאבו מאזן בחר". הוא ציין כי דחלאן לא יעשה שום מהלך פוליטי כרגע או כל פעולה שעלולה לפגוע בעמו - ובוודאי שלא ניסיון השתלטות באמצעים לא דמוקרטיים. עם זאת, הוא שב ומעריך שהעם הפלסטיני לא ירצה לראות את אנשיו של אבו מאזן ממשיכים בדרכו בהנהגת הרשות.

אבו מאזן מכהן כיו״ר הרשות הפלסטינית כבר 14 שנה, מאז מותו של יאסר ערפאת ב-2004. את תהליך החלפת השלטון הוא ינסה כנראה לנווט בעדינות כדי להבטיח את שלמותה של הרשות. סביר להניח שאבו מאזן ינקוט בצעדים מדודים וזהירים, אבל הוא לא יוכל לחמוק מההאשמה כי בשנים האחרונות הרחיק מהבמה כל מנהיג אפשרי עם תמיכה עממית שיכול לרשת אותו. לכן, אם התהליך הזה ידרדר לכאוס או אפילו לאלימות, הפלסטינים יזקפו זאת לחובתו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: succession, mohammed dahlan, palestinian elections, fatah, palestinian leadership, palestinian authority, mahmoud al-aloul, mahmoud abbas

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept