ישראל פולס

האיחוד האירופי במאמץ למנוע התפרצות פלסטינית אלימה

p
המחבר
בקצרה
על רקע המדיניות האמריקאית והעתקתה המתוכננת של שגרירות ארה״ב לירושלים, בכיר באיחוד האירופי המקורב לנציגה העליונה לענייני חוץ וביטחון, פדריקה מוגריני, הגדיר את מאי הקרוב "חודש של אלימות". בבריסל נועצים במדינות החברות באיחוד בניסיון לייצב את המצב, ושוקלים כמה צעדים.

בכירי האיחוד האירופי בבריסל מוטרדים מאוד מהמשבר הפוליטי ברמאללה ומהמשבר ההומניטרי ברצועת עזה, במיוחד על רקע מדיניות ארה"ב באזור והעתקתה המתוכננת של השגרירות האמריקאית לירושלים. גורם בכיר באיחוד האירופי המקורב לנציגה העליונה של האיחוד לענייני חוץ וביטחון, פדריקה מוגריני, הגדיר את מאי הקרוב "חודש של אלימות". הוא שוחח עם אל-מוניטור בעילום שם, והוסיף כי "נדמה שיהיה קשה מאוד למנוע התפרצות פלסטינית אלימה, אם נביא בחשבון כמה גורמים".

לדברי הבכיר, צעדי הענישה הכלכליים של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן נגד עזה וחמאס הפכו את המשבר ההומניטרי ברצועה לחבית אבק שריפה שעלולה להתפוצץ בכל רגע. נוסיף לכך גם את יום השנה ה-70 למה שהפלסטינים מכנים ״הנכבה״ (14 במאי). הגורם הבכיר הוסיף כי בהתחשב בחקירות הרבות שבהן הוא שקוע, ראש הממשלה בנימין נתניהו מבקש לחזק את דימויו בישראל כמר ביטחון, מה שעלול להוסיף עוד שמן למדורה ולהצית פעולות של התגרות.

דיווחים שהתקבלו באחרונה באיחוד האירופי מצביעים על כך שהתפרצות אלימה עלולה להתבטא בכמה דרכים. ייתכן שחמאס ובני בריתו ייזמו פעולות טרור נגד ישראלים, בקנה מידה ובעוצמה גדולים יותר מכפי שהיה בשנים האחרונות. סכנה נוספת היא התקוממות של אזרחי עזה לאורך הגדר עם ישראל, אלימות שתופנה גם נגד חמאס; ואפילו התנגשות מלאה בין חמאס לישראל ברצועה. כמו כן, אין לפסול את האפשרות שאלמנטים מסוימים בפתח ינסו להצית אינתיפאדה מזוינת.

על רקע האיומים האלה, במטה האיחוד האירופי נועצים במדינות החברות באיחוד, ובמיוחד בשר החוץ החדש של גרמניה, הייקו מאס, וכן בשר החוץ הצרפתי, ז'אן איב לה דריאן, בניסיון לייצב את המצב.

קובעי המדיניות באיחוד האירופי שוקלים כמה וכמה צעדים בכיוון זה. בין השאר, הם שוקלים חבילת סיוע הומניטרית לרצועת עזה, בניצוחה של קהילת התורמים, בתיאום עם נורבגיה ובפיקוחה של פדריקה מוגריני. באיחוד האירופי מנהלים גם מגעים עם הממשל האמריקאי, כדי למנוע קיצוץ בסיוע לפלסטינים, כפי שהציע הקונגרס בוושינגטון.

לדברי הגורם הבכיר באיחוד האירופי, בבריסל מוטרדים מאוד בהקשר זה ממינויו של ג'ון בולטון לתפקיד היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב. בולטון מוכר בקרב חוגים דיפלומטיים באירופה עוד מימי כהונתו כשגריר ארה"ב באו״ם; הוא נתפס באיחוד האירופי כנץ פוליטי, כזה שמאגף מימין את הנשיא טראמפ. אין זה סוד שבולטון מתנגד נחרצות לעסקת הגרעין עם איראן, ומעדיף שארה"ב תצא מהעסקה במקום לנסות ולהכניס בה שינויים. הוא מתנגד גם למשא ומתן עם צפון קוריאה, ובעניין הסכסוך הישראלי-פלסטיני, הוא מחזיק בעמדות הקרובות לאלו של ראש הבית היהודי נפתלי בנט, כלומר תומך בהתנחלויות.

בעקבות המינוי הזה, לצד החלפתו של רקס טילרסון במייק פומפאו כמזכיר המדינה, איבדו בבריסל כל שביב של תקווה שוושינגטון תציע תוכנית שלום ריאלית לאזור.

וכך, נאלצים באיחוד האירופי לפעול בכוחות עצמם, תוך כדי התייעצות פה ושם עם וושינגטון ועם מוסקבה, כדי לסייע לאבו מאזן לשמור על היציבות בשבועות ובחודשים הקרובים.

בכיר באש"ף המקורב לנשיא אבו מאזן סיפר לאל-מוניטור שבבריסל העבירו לרמאללה מסרים מודאגים. בהנהגה הפלסטינית הבטיחו לאיחוד האירופי שאבו מאזן נחוש בדעתו למנוע כל אלימות באביב הזה, על אף הפרובוקציות הצפויות. אבו מאזן מעדיף לשמור על תיאום ביטחוני עם ישראל. המקור הבכיר באש"ף הוסיף ואמר שאבו מאזן כמעט ויתר כליל על פיוס אמיתי עם חמאס (לאחר ניסיון ההתנקשות בראש הממשלה ראמי חמדאללה ובראש המודיעין הכללי מאג'ד פרג'), וממשיך לנסות ולשכנע את האיחוד האירופי, ביחד עם מצרים וסעודיה, לפעול לקידומה של ועידת שלום בינלאומית שתיערך עוד השנה ותוקדש לפתרון שתי המדינות על בסיס יוזמת השלום הערבית מ-2002.

לדברי אותו גורם, אבו מאזן מבקש להשאיר אחריו מורשת, וגם יורש. הוא בוחן כמה מבכירי הפתח המנוסים שיכולים בסופו של דבר לרשת אותו, וגם את האפשרות בבוא העת לפצל בין כמה מנהיגים את שלל תפקידיו ותאריו - נשיא פלסטין, יושב ראש אש"ף ויושב ראש הוועדה המבצעת של פתח. אשר למורשתו, אבו מאזן מבקש ליצור זיקה בין הנתיב הדיפלומטי שסלל מנהיג אש"ף יאסר ערפאת, לבין מאמציו הדיפלומטיים המתמשכים שלו עצמו, אך בה בעת גם לסרב לכל פשרה בעמדות הפלסטינים. חשוב לאבו מאזן שיזכרו אותו כמי שעמד בפני הלחץ הבינלאומי. למעשה, ככל שמידרדרים יחסיו עם וושינגטון, הולכים ומשתפרים הקשרים עם האיחוד האירופי.

בכיר במשרד החוץ הישראלי הגיב לאל-מוניטור על הדעות שנשמעות מבריסל, ואמר שהאירופאים חשים מבודדים ומתוסכלים בכל הסוגיות האזוריות, ובמיוחד בנושא עסקת הגרעין עם איראן והסכסוך הישראלי-פלסטיני. לדבריו, ראש הממשלה נתניהו ימשיך לקיים מגעים הדוקים בנושאים אלה אך ורק עם הנשיא טראמפ.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept