ישראל פולס

מבצע "להציל את ביבי"

p
המחבר
בקצרה
אסטרטגיית ההצלה של ראש הממשלה בנויה משלושה נדבכים מקבילים: ערעור הלגיטימציה של מערכת אכיפת החוק והתקשורת, יצירת מצג לפיו אין לנתניהו תחליף בכל הקשור ליחסים עם הנשיא טראמפ והליכה לבחירות מהירות מיד אחרי יום העצמאות.

הטבעת הפלילית המתהדקת סביבו לא מרפה את ידיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בשלב בו רבים היו מרימים ידיים ומחפשים אקזיט מהיר שימנע מהם עונש מאסר בפועל, נתניהו ממשיך לנווט בים הסוער ולתכנן אסטרטגיית הצלה, או לפחות דחיה משמעותית של הקץ. האסטרטגיה של נתניהו, נכון לעכשיו, בנויה משלושה נדבכים מקבילים: ערעור הלגיטימציה של שומרי הסף ובמיוחד המשטרה, הפרקליטות, היועץ המשפטי והתקשורת; הידוק התיאום עם הממשל האמריקאי ויצירת מצג לפיו אין לנתניהו תחליף בכל הקשור ליחסים עם הנשיא דונלד טראמפ; והליכה לבחירות מהירות שיגדילו עוד יותר את כוחו או לפחות יאותתו ליועץ המשפטי לממשלה מהו רצון העם.

נתחיל בבחירות: נתניהו לא רוצה להיראות כמי שגורר את ישראל לבחירות רק כדי להציל את עורו האישי, למרות שיש עוד שנה ושמונה חודשים עד סיום הקדנציה [נובמבר 2019]. זו הסיבה שהמשבר הקואליציוני החריף הנוכחי, אשר פרץ בסוף השבוע, בא לו מצוין ובזמן: המאבק בין שר הביטחון אביגדור ליברמן ליהדות התורה בהנהגת יעקב ליצמן סביב "חוק הגיוס" מערער את עצבי כל חברי הקואליציה בעוד נתניהו שומר על שלווה ומודיע לשותפיו, כך לדברי גורמים פוליטיים, ש"אם לא יסתדרו בימים הקרובים, ניאלץ ללכת לבחירות".

אלא שביום ראשון האחרון [4 במארס] הכריזו נפתלי בנט ואיילת שקד, ביחד ולחוד, כי מדובר ב"משבר פייק". לדבריהם נתניהו יכול לפתור את המשבר בכמה שיחות טלפון, אך אינו מעוניין בכך. "לא תקום ממשלה יותר טובה לימין גם אחרי הבחירות", הזהירו בנט ושקד.

המהלך הזה הקשה ביום שני על נתניהו לממש את התכנית "ללכת עם ולהרגיש בלי". החקירות הפליליות המתהדקות סביבו דווקא חיזקו את מעמדו של נתניהו בסקרים, חודש יוני הקרוב נראה מושלם לבחירות מוקדמות שיקדימו את החלטתו הצפויה של היועץ המשפטי להגיש נגדו כתב אישום. כל אלה מעודדים את נתניהו לתת למדינה להיגרר לבחירות. את ההחלטה הסופית הוא יצטרך לקבל לקראת סוף השבוע. בחירות בישראל זו אניגמה מסוכנת. אתה יודע איך אתה נכנס, לעולם לא תדע איך ואם אתה יוצא.

במקביל, ממשיכים גורמים עלומים להנחית התקפות קשות על שומרי הסף ומערכת אכיפת החוק בישראל, במאמץ לערער את הלגיטימציה שלהם. נתניהו, בגיבוי כמה חברי כנסת מהליכוד והשרה מירי רגב, מנסה לייצר רושם כאילו מדובר בחקירות פוליטיות המתקדמות בעיקר בלחצם של גורמי שמאל והתקשורת. למרות העובדה שבראש המשטרה ובראש התביעה הכללית בישראל עומדים אישים המקורבים לו שמינה בעצמו, רבים בישראל משתכנעים שנתניהו נרדף על ידי המערכת. לאחר שבועות בהם הותקפה המשטרה והעומד בראשה, רב ניצב רוני אלשיך, בשיטתיות רבה, הגיע כעת תורו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. זה החל בגל של שמועות וואטסאפ מתוכנן היטב, ונמשך בידיעות עלומות שפורסמו באתרי אינטרנט המקורבים לראש הממשלה.

מנדלבליט, על פי הידיעות הללו, לחיץ וסחיט לאור קלטות שמחזיקה המשטרה נגדו מהתקופה בה נחקר ב"פרשת הרפז". על פי המידע הזה, שאין לו כנראה כל ביסוס עובדתי בשטח, היועץ המשפטי לממשלה חושש מפרסום ענייניו האישיים מהתקופה בה היה הפרקליט הצבאי של צה"ל בדרגת אלוף, ולכן פועל ממניעים שאינם ענייניים. כבמטה פלא, ימים ספורים לאחר שהחל גל השמועות הזה נגדו, פורסם ביום ראשון בישראל כי היועמ"ש שוקל להקים צוות "איפכא מסתברא" בפרקליטות שיציג בפניו את הדעה ההפוכה שתוצג על ידי הצוות המקצועי הרגיל, בכל הקשור להעמדתו לדין של נתניהו. כרגע לא ברור אם ההחלטה הזו קשורה לגל השמועות נגד היועמ"ש. מקורביו של מנדלבליט מרגיעים ומבשרים שהוא אינו מושפע משמועות, רכילויות או ידיעות לא מבוססות וממשיך לפקח על החקירה ולנווט אותה בידיים יציבות.

החלק השלישי בתכניתו של נתניהו הוא המבצע המשותף לו ולגורמים בממשל האמריקאי. באופוזיציה בישראל יש מי שמכנים את המבצע הזה בשם "להציל את ביבי". המבצע הזה נשען על קרבתו היתרה של נתניהו לנשיא טראמפ, ובעיקר לחתנו ג'ארד קושנר, על סיוע חיוני שמושיט השגריר האמריקאי בישראל דייוויד פרידמן ועל עמדת ההשפעה חסרת התקדים של השגריר הישראלי בוושינגטון, רון דרמר, על גורמי ממשל בכירים וביניהם קושנר. למבצע הזה מיוחסת הקדמתה של העברת השגרירות האמריקאית מתל אביב לירושלים והפגישה היום (מארס 5) בין נתניהו לטראמפ. העיקרון המנחה של האסטרטגיה הזו הוא להמחיש שוב ושוב בפני הציבור בישראל את השפעתו העצומה של ראש הממשלה על הנשיא, את הקירבה והיחסים המיוחדים ביניהם, ואת התשומות שהיחסים הללו מעניקים למדינת ישראל, ובראשם העברתה המוקדמת של השגרירות.

נתניהו יודע שאין להעברת השגרירות האמריקאית למערב ירושלים חשיבות אופרטיבית אמיתית, ושמדובר באירוע הצהרתי-תעמולתי בלבד. זה לא מונע ממנו למנף את המהלך ככל יכולתו ולהקדים אותו ליום העצמאות הקרוב, בחודש מאי. העיתוי הזה משתלב באופן מושלם עם הדיבורים על הקדמת הבחירות המיועדות, אם אכן יוקדמו, לחודש יוני. מבחינת נתניהו, זהו הטיימינג האידיאלי: מיד אחרי יום העצמאות, שמכיל סידרת אירועי תעמולה וקונצנזוס לאומי בחסותו של ראש הממשלה, כולל העברת השגרירות. עיתוי כזה יאפשר לו להביא מספר שיא של מנדטים ולאותת לגורמי אכיפת החוק שהעם מאחוריו בלי או עם קשר להתקדמות החקירות.

בשלב זה קשה לדעת עד כמה תתגשם התכנית הרב-שלבית הזו. נתניהו יודע שגם אם ילך לבחירות וייצא מהן מחוזק, זה לא אמור לעצור את רכבת החקירות. אין שום קשר בין מספר המנדטים בכנסת או הפופולריות בסקרי דעת הקהל, לחקירות משטרתיות ועבירות פליליות. תיק 4000 אמור לסיים את הסאגה המשטרתית ולהעניק ליועמ"ש מנדלבליט את המסה הקריטית הנדרשת כדי להעמיד לדין את נתניהו. ראש הממשלה יודע עוד כי למרות שתיקת החוק בנושא, לא היה בהיסטוריה של מדינת ישראל ראש ממשלה שנשאר בתפקידו בעודו עומד למשפט פלילי.

למרות כל זאת, נתניהו ממשיך להילחם. ככה הוא בנוי: לעולם לא להרים ידיים, לעולם לא להתייאש. הוא לא בוחל באמצעים. נאמניו ושליחיו לא מהססים להטיל דופי ורפש במוסדות הממלכתיים של ישראל ובמערכת אכיפת החוק כולה, כדי למלט את נפשו של הבוס.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept