המשטרה סוגרת על נתניהו

חתימתו המטלטלת של מנכ"ל משרד התקשורת על הסכם עד מדינה נגד הבוס והפטרון בנימין נתניהו עשויה לפתוח תיבת פנדורה אינסופית. ראש הממשלה מנסה להוכיח לתומכיו שהעם מאחוריו, הבעיה שלו היא שרשויות החוק ורבים ממקורביו – כבר לא.

al-monitor .

נושאים מכוסים

sara netanyahu, israeli police, corruption, indictment, israeli politics, shlomo filber, benjamin netanyahu

פבר 21, 2018

יום שלישי האחרון [20 בפברואר] היה אחד הסוערים והדרמטיים בדברי ימי המערכת הפוליטית בישראל. בהשוואה למה שקרה במהלך היום הזה, "בית הקלפים" נראה כמו "שלגיה ושבעת הגמדים".

זה התחיל בבוקר, עם חשיפת חשדות טריים של המשטרה לפיהם ניסה דוברו ומקורבו של ראש הממשלה "לתפור" מינוי לתפקיד יועץ משפטי לממשלה למי שיתחייב לסגור את החקירה נגד הגב' שרה נתניהו בתיק המעונות בשנת 2015, ונגמר בחתימה מטלטלת של מנכ"ל משרד התקשורת שלמה (מומו) פילבר על הסכם עד מדינה, נגד הבוס והפטרון בנימין נתניהו.

כשעלה השחר על יום רביעי, ידעו גם הליכודניקים השרופים ביותר שעידן בנימין נתניהו הסתיים. מעכשיו, זוהי רק שאלה של זמן. חלומו של נתניהו לעקוף את דוד בן גוריון כראש הממשלה ששימש בתפקיד פרק הזמן הארוך ביותר, לא יוגשם. נתניהו לא נלחם עכשיו על תפקידו ומעמדו, אלא על חירותו. ההימור שגם הוא ילך בדרכו של קודמו אהוד אולמרט לעונש מאסר בפועל אינו פרוע עוד.

את השבוע שעבר צלח נתניהו כפי שרק הוא יודע. שתי המלצות משטרה מהדהדות להעמידו לדין באשמת שוחד התחלקו לו על השכפ"ץ מבלי ששערה אחת משערות ראשו תופרע. הקואליציה נותרה יציבה, השותפים ממושמעים, אף אחד לא צפצף וכולם האמינו ששעון החול של נתניהו עדיין מלא ותיקח לפחות שנה עד שתיפול ההחלטה הסופית של היועץ המשפטי לממשלה. אבל אז הגיע יום שלישי הנורא מבחינת נתניהו. הפעם, אפילו הוא נותר ללא מענה. סרטון הווידאו ששחרר בשעת לילה היה קודר ונתניהו נראה בו כפי שלא נראה זמן רב. אותות ההלם ניכרו על פניו.

זה התחיל עם שחר, במעצרם של מי שהיה דוברו ומקורבו האישי של נתניהו, ניר חפץ, יחד עם היועץ האסטרטגי אלי קמיר. נציגי הפרקליטות אמרו לבית המשפט שהחשדות המדוברים הם מתן שוחד ברמות הממלכתיות הגבוהות ביותר, אחת הפרשות החמורות שאפשר להעלות על הדעת. האירוע אותו חוקרת המשטרה קרה, על פי החשד, בסוף שנת 2015, לקראת סיום כהונתו של היועץ המשפטי לממשלה הקודם, בעיצומו של המרוץ לבחירת היועץ הנוכחי.

חפץ, דוברה של משפחת נתניהו, ישב לפגישה עם קמיר, שנחשב לאחר הקרובים ביותר לשופטת הילה גרסטל, נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז המוערכת, והעלה במהלך השיחה את התהייה האם גרסטל תהיה מוכנה להתחייב לסגור את תיק החקירה נגד שרה נתניהו תמורת מינויה לתפקיד. קמיר ידע מהרגע הראשון שלא יהיה על מה לדבר, אך עדכן את גרסטל בכל זאת. היא, כצפוי, כלל לא הסכימה לדון בהצעה המרומזת והביעה שאט נפש. כעת הגיע העניין לחקירת משטרה, גרסטל מסרה עדות מפורטת, כמוה גם קמיר.

זה היה בוקר סוער של רעידת אדמה משפטית ותקשורתית שהזכיר לרבים את פרשת "בראון-חברון" שהתרחשה לפני 21 שנה [1997], במהלך הקדנציה הראשונה של נתניהו, כשעלו חשדות לקשירת קשר למינוי יועץ משפטי לממשלה תמורת הבטחה לסגירת תיקי החקירה נגד שר הפנים דאז, אריה דרעי.

אבל זו הייתה רק ההתחלה. אחר הצהריים החלו לדלוף ידיעות לפיהן מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, במגעים להפוך לעד מדינה נגד נתניהו. פילבר הוא קצין המבצעים המיוחדים של נתניהו שנות דור. אם ידבר, תיפתח תיבת פנדורה אינסופית. פילבר הוצנח לתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת ביומה הראשון של הממשלה הנוכחית, תוך הדחה מהירה ובוטה של המנכ"ל המקצועי. נתניהו הפקיע לעצמו את תיק התקשורת והסתער על שוק התקשורת הישראלית כאחוז אמוק. פעילותם של פילבר ונתניהו במשרד התקשורת עומדת בשנה האחרונה במרכז חקירת "תיק 4000".

בינתיים, הגישה הרשות לניירות ערך בישראל המלצה להגיש נגד פילבר כתב אישום. על פי החשד, פילבר פעל למענו של קונצרן "בזק" האימתני וסיפק לו הגנה שלטונית מפני רפורמות בדרך שהכניסה לכיסו של הבעלים, שאול אלוביץ', כמיליארד שקלים.

כעת עלול פילבר להעניק לחוקרים את החוליה החסרה כדי להוכיח שנתניהו הרעיף הטבות שלטוניות על "בזק" בעסקה מושחתת, במסגרתה הועמד אתר החדשות הישראלי הפופולרי "וואלה" לרשותו ולרשות משפחתו. נתניהו שאף להגיע למאזן אימה אסטרטגי נגד אתר החדשות המוביל, ynet מבית "ידיעות אחרונות", באמצעות הברית הזו עם הבעלים של "וואלה". עכשיו, כל הג'ז הבאוש הזה יגיע לדוכני העדים בבתי המשפט והסאגה מאיימת לקבור את הקריירה של נתניהו קבורת חמור, ואולי גם את חירותו האישית.

מה יעשה נתניהו? את יום רביעי בבוקר הוא פתח בסערה. מי שקיווה שנתניהו ירים סוף סוף ידיים, התבדה. לפחות בינתיים. הוא העלה פוסט לפייסבוק שלו עם הפניה לסקר שפרסם החינמון "ישראל היום" לפיו בימים האחרונים מזנק הליכוד ל-34 מנדטים. זהו הקרב האחרון של נתניהו. הוא מקווה להוכיח לתומכיו שהוא עדיין הסחורה הכי חמה בשוק ושהעם מאחוריו. הבעיה היא שהמשטרה, הפרקליטות, היועץ המשפטי לממשלה וגם לא מעט ממקורביו ואנשי אמונו לשעבר, כבר לא.

קרב הירושה בליכוד כבר משתולל במלוא עוזו. על הפרק שאלת מפתח: איך יסתיים עידן נתניהו? האם הוא ייצא לנבצרות ויאפשר למפלגה לבחור ראש ממשלה חלופי שימשיך את הקדנציה בהרכב הקואליציוני הנוכחי, או שישראל תלך לבחירות? מתי יישברו שותפיו הקואליציוניים של נתניהו? האם יימצא בליכוד מי שיעז להרים את נס המרד נגד השליט הקורס?

על השאלות הללו יימצאו תשובות בשבועות הקרובים. חידת נתניהו, המנהיג המוכשר ביותר עם יצר ההרס העצמי המשוכלל ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל, תישאר סתומה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020